چرا انسداد روده پس از جراحی لاغری رخ می‌دهد؟

انسداد روده پس از جراحی لاغری

فهرست این مقاله

در صورت عدم پاسخگویی کلیک کنید

آیا از جراحی لاغری عبور کرده‌اید و اکنون با مشکل انسداد روده پس از جراحی لاغری دست و پنجه نرم می‌کنید؟ آیا این موضوع برای شما منجر به نگرانی و ذهن مشغولی شما شده است؟ این مقاله به دنبال رفع دغدغه‌های ذهنی شما و ارائه راهنمایی‌های کاربردی برای مدیریت این مشکل پس از عمل جراحی چاقی می‌باشد. در اینجا عوامل مختلف مانند علل، علائم، و راهکارهای درمانی مورد بررسی قرار می‌گیرند. ما می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا با اطلاعات لازم، بهترین تصمیمات را برای بهبود وضعیت خود بگیرید. با ما همراه باشید.

منظور از انسداد روده پس از جراحی لاغری چیست؟

منظور از انسداد روده پس از جراحی لاغری، تنگ و باریک شدن راه ارتباطی بین معده و روده است. این عارضه یعنی انسداد روده به ‌طور نادر و کمیاب بعد از گذشتن 4 الی 6 هفته از جراحی چاقی ممکن است رخ دهد. حدودا و به طور تقریبی می‌توان گفت که 0.5 درصد از بیماران احتمال دارد که بعد از انجام جراحی چاقی به عارضه انسداد روده دچار شوند. بعد از رخ دادن انسداد روده بیماران دیگر قادر به مصرف مواد غذایی و مایعات مانند گذشته یعنی قبل از بروز این عارضه، نیستند.

به همین خاطر، عبور گازها، مایعات و مواد غذایی روده ممکن است با درد شدیدی همراه شود و گاهی قطع گردد. با داشتن این چنین مواردی، شک به داشتن انسداد روده افزایش پیدا می‌کند. محل رخ دادن این گرفتی و انسداد بخشی از روده بزرگ یا بخشی از روده کوچک است.

علت به وجود آمدن انسداد روده بعد از جراحی لاغری چیست؟

انسداد روده در جراحی لاغری می‌تواند هم به صورت کلی و هم به صورت جزئی در قسمتی از روده‌ها ایجاد شود. انسدادهایی که جزئی باشند اغلب بدون نیاز به جراحی رفع می‌شوند، در حالی که انسدادهای کلی تنها راه برطرف کردنشان جراحی باز است. از مهمترین علت‌های بروز عارضه انسداد روده، ولولوس یا پیچش روده، انوژیناسیون یا در هم رفتن روده‌ها و چسبندگی روده و فتق‌های داخلی است. عوامل‌های متفاوتی بر روی ایجاد انسداد روده پس از جراحی لاغری تاثیرگذار است که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

انسداد روده بعد از جراحی چاقی
انسداد روده پس از جراحی لاغری

عوامل موثر بر انسداد روده بعد از جراحی لاغری چیست؟

عوامل مختلفی بر روی به وجود آمدن عارضه انسداد روده پس از جراحی لاغری تاثیرگذار است که برخی از آن‌ها دست خود بیمار است. در بخش زیر مواردی که بر روی به وجود آمدن این عارضه تاثیر می‌گذارد نوشته شده است.

1. مهارت و تجربه پزشک جراح

انتخاب جراح ماهر و متخصص در زمینه جراحی‌های لاغری موردی است که دست خود بیمار است. مراجعه‌کنندگان باید حتما قبل از انجام این جراحی در رابطه با پزشکی که انتخاب کرده‌اند به خوبی تحقیق کرده باشند و بهترین پزشک را در این زمینه برای خود انتخاب کنند. یکی از پزشکان خبره و باتجربه در زمینه جراحی‌چاقی دکتر محمود حیدری است. به احتمال زیاد نام دکتر حیدری زیاد به‌ گوشتان خورده است زیرا ایشان سال‌هاست که در این زمینه فعالیت می‌کنند و بارها در برنامه‌های تلوزیونی حضور پیدا کرده‌اند.

برای ارتباط با دکتر حیدری و دریافت مشاوره رایگان ایشان می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

شماره تماس

09923631169

2. سابقه پزشکی مراجعه‌کننده

سابقه پزشکی بیمار مورد بعدی است که بر روی عارضه انسداد روده تاثیر می‌گذارد. مراجعه‌کنندگانی با سابقه داشتن بیماری‌هایی از جمله بیماری‌های مرتبط با روده، مشکلات مرتبط با سیستم گوارشی و هر نوع سابقه و حساسیتی که با روده، معده و سیستم گوارش در ارتباط است.

انسداد روده در جراحی چاقی
انسداد روده در جراحی چاقی

3. عوارض جانبی جراحی

ممکن است برخی از عوارض جانبی بعد از جراحی چاقی منجر به انسداد روده شود. برای مثال عفونت، التهاب و … که احتمال ایجاد این عارضه را افزایش می‌دهد.

 انسداد روده پس از جراحی لاغری چند نوع است؟

انسداد روده پس از جراحی لاغری به دو دسته تقسیم می‌شود، مکانیکی و غیر مکانیکی که در ادامه به آن‌‌ها می‌پردازیم.

1. انسداد مکانیکی

منظور از انسداد مکانیکی، مسدود شدن فیزیکی روده است که در روده کوچک می‌تواند ناشی از مواردی همچون موارد زیر باشد.

 • فتق شکمی
 • چسبندگی روده
 • تومور‌های درون روده کوچک
 • ولولوس یا پیچ‌خوردگی روده
 • فرورفتن بخشی از روده به قسمت دیگری از روده یا انواژیناسیون
انسداد روده پس از جراحی لاغری
انسداد مکانیکی روده چیست؟

2. انسداد غیر مکانیکی

روده کوچک و روده بزرگ طبق یک سیستم هماهنگ حرکتی، عمل می‌کنند. چنانچه عصب یا عضله‌ای در این انقباضات هماهنگ، اختلالی ایجاد کند باعث انسداد در عملکرد روده می‌شود. به این نوع از انسداد، انسداد غیر مکانیکی می‌گویند. انسداد غیر مکانیکی می‌توان ناشی از موارد زیر باشد.

 • ایلئوس فلجی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن روده از حرکت باز می‌ایستد
 • تومورها که می‌توانند باعث مسدود شدن محل عبور غذا و مایعات شود
 • بیماری‌ التهابی روده که در اثر بیماری کرون و کولیت اولسراتیو به وجود می‌آید

انسداد روده چه عوارضی را به همراه دارد؟

انسداد روده دارای عوارضی است که با درمان به موقع و پیشگیری می‌تواند خیلی زود رفع شود. عوارض‌ ناشی از انسداد روده عبارتند از:

 • دی‌هیدراته شدن یا کم آب شدن بدن
 • عم تعادل الکترولیت
 • ایجاد سوراخ در معده

در صورتی که مسدود شدن روده بعد از جراحی لاغری مانع از رسیدن خون به بخشی از روده شود ممکن است عوارضی مانند عفونت، نکروز بافت روده، سوراخ شدن روده رخ دهد. البته در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که اگر جراحی لاغری را به‌ دستتان یک پزشک با تجربه بسپارید درصد رخ دادن این عوارض تا حد چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

برای داشتن یک جراحی لاغری با کیفیت و بدون عوارض جانبی می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

شماره تماس

09923631169

انسداد روده در جراحی چاقی
بررسی بالینی پزشک برای تشخیص انسداد روده

راه‌های تشخیص انسداد روده بعد از جراحی چاقی چیست ؟

در صورتی که بعد از انجام جراحی علائم مشکوکی به وجود آمد در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه کرد تا پزشک اقدام به بررسی دقیق و تشخیص درست بیماری دهد. برخی از راه های تشخیص عارضه انسداد روده عبارتند از:

1. بررسی بالینی

پزشک جراح با مورد بررسی قرار دادن علائم و نشانه‌های بیمار، از جمله درد شکمی بسیار زیاد، تب، تورم در ناحیه شکم، استفراغ و تهوع میزان احتمال ابتلاء به عارضه انسداد روده را مشخص می‌کند.

2. آزمایشات

راه دیگری که برای تشخیص انسداد روده می‌توان از آن استفاده کرد آزمایش‌های مختلف است که پزشک توصیه می‌کند. آزمایشاتی مانند آزمایش خون و مدفوع، تصویربرداری مانند رادیوگرافی ، سی‌ تی اسکن و آندوسکوپی که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

· آزمایش مدفوع

در آزمایش مدفوع از بخشی از مدفوع جهت بررسی برداشته می‌شود. در آزمایش مدفوع اگر مواردی مانند خون، عفونت و … مشاهده شود احتمال به وجود آمدن عارضه انسداد روده پس از جراحی لاغری خیلی زیاد است.

· آندوسکوپی و کولونوسکوپی

در این دو روش، یک لوله نازک که شامل دوربین و ابزارهای کوچک است وارد محیط روده می‌شود. در این روش‌ها می‌توان از داخل روده تصویر دریافت کرد و عارضه انسداد روده را با دقت بیشتری تشخیص داد.

· آزمایش خون

آزمایش خون در تشخیص بیشتر بیماری‌ها کاربرد دارد و در تشخیص این عارضه نیز بسیار کمک کننده است. با انجام آزمایش خون می‌تواند متوجه التهاب و یا عفونت در قسمت روده شد. در این آزمایش ممکن است سطح سیتوکین‌ها و سایر پارامترها نیز تغییر کند.

· تصویربرداری

تشخیص عارضه مسدود شدن روده با استفاده از روش‌های تصویربرداری مانند رادیوگرافی، سی تی اسکن و سونوگرافی نیز قابل انجام است.

انسداد روده در جراحی چاقی
درمان انسداد روده چگونه است؟

نحوه درمان انسداد روده بعد از جراحی لاغری چگونه است؟

روش درمان و به صورت کلی درمان عارضه انسداد روده پس از جراحی لاغری بستگی به عواملی مانند شدت، نوع، علت و عوارض انسداد بستگی دارد. درمان مسدود شدن روده به طور کلی به دوسته نیازمند به جراحی و عدم نیاز به جراحی تقسیم می‌شود که ما آن‌ها را به صورت کامل توضیح می دهیم.

1. روش‌های درمانی نیازمند به جراحی

در این روش‌های درمانی به دلایل مختلفی مانند وضعیت بالینی بیمار و یا شدت انسداد بهتر است که برای رفع عارضه از جراحی استفاده شود.

· آداپتاسیون مجدد

آداپتاسیون مجدد یکی از روش‌های جراحی است برای این عارضه استفاده می‌شود. در برخی اوقات با انجام این جراحی روده به حالت و عملکرد طبیعی خود بازمی‌گردد. در این روش ممکن است از لوله‌گذاری نیز استفاده شود.

· جراحی رفع انسداد

در زمانی که انسداد روده شدت بسیار زیادی داشته باشد و سایر روش‌ها نتیجه نداده باشد، پزشک به سراغ جراحی رفع انسداد یا bowel resection می‌رود. در این روش قسمت مسدود شده روده برداشته می‌شود و بخش های سالم روده به‌ یکدیگر متصل می‌شوند.

· جراحی تخلیه روده

در برخی موارد به علت شدت انسداد رخ داده، جراح از روش تخلیه روده یا bowel decompression استفاده می‌کند. در این روش یعنی تخلیه روده، لوله‌ای نازک درون روده قرار می‌گیرد تا محتویات روده تخلیه شود و فشار به وجود آمده به علت انسداد، از بین برود.

انسداد روده پس از جراحی لاغری
انسداد روده در جراحی چاقی

2. روش‌های درمانی بدون نیاز به جراحی

در روش‌های درمانی بدون نیاز به جراحی می‌توان از مواردی که در بخش زیر نوشته شده است استفاده کرد. البته باید توجه کرد که در این روش هم حتما باید نظر و تصمیم پزشک وجود داشته باشد.

· مصرف مایعات

برای جلوگیری و پیشگری از خشکی ناشی از استفراغ و تهوع، ممکن است بیمار نیاز به مایعات و الکترولیت‌های وریدی داشته باشد.

· مصرف مکمل

در برخی مواقع که بیمار نمی‌تواند از غذاهای معمولی استفاده کند به علت عارضه پیش آمده، احتمال دارد پزشک استفاده از تغذیه‌های مکمل را به او پیشنهاد کند.

· مصرف دارو

در زمانی که التهاب و عفونت در روده به وجود آمده باشد، ممکن است نیاز به مصرف کردن آنتی‌بیوتیک و داروهای ضد التهابی باشد.

هزینه جراحی انسداد روده بعد از جراحی چاقی چقدر است؟

هزینه جراحی انسداد روده بعد از جراحی چاقی بستگی به موارد خاصی دارد که باعث می‌شود نتوان عدد و مبلغ دقیقی را برای آن مشخص کرد. تعیین هزینه این جراحی به پزشک و معیارهای آن بستگی دارد. برای اطلاع از هزینه جراحی انسداد روده پس از جراحی لاغری می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

شماره تماس

09923631169

چگونه می‌توان از انسداد روده بعد از جراحی چاقی جلوگیری کرد؟

بعد از توضیح تمام موارد گفته شده باید این نوید را بیمارن داد که انسداد روده پس از جراحی لاغری قابل پیشگیری است. یکی از مهمترین روش‌ها برای پیشگیری از بروز عارضه انسداد روده، پیروی و انجام دقیق و مو‌به‌مو توصیه‌ها و دستورات پزشک جراح است.

 مورد بعدی که باید برای جلوگیری از انسداد روده به آن توجه کرد رعایت رژیم غذایی‌ و پرهیز از زیر پا گذاشتن آن است. منظور از زیر پا گذاشتن فقط به صورت کلی نیست اگر بیمار حتی یک یا چند مورد مواد خوارکی را نیز خارج از برنامه غذایی تعیین شده استفاده کند ممکن است در طولانی مدت باعث ایجاد این عارضه شود.

انسداد روده بعد از جراحی چاقی
راه‌های جلوگیری از انسداد روده

کلام آخر

در این مقاله به صورت کامل در رابطه با عارضه انسداد روده بعداز جراحی چاقی صحبت کردیم و به بیشتر سوالات شما در این زمینه جواب دادیم. ممکن است بعد از خواندن این محتوا فکر کنید که انسداد روده خیلی خطرناک است و در هر حالتی بعد از انجام جراحی چاقی پیش می‌آید، ولی باید به شما بگوییم که خیر این گونه نیست.

 ایجاد شدن و یا نشدن این عارضه همانطور که در بخش‌های بالاتر گفتیم به موارد مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن‌ها انتخاب یک پزشک جراح مناسب است. با انتخاب یک جراح با تجربه و خبره دیگر هیچ‌ نیازی به نگرانی نیست. یکی از بهترین پزشکان که در زمینه جراحی‌های لاغری سال‌هاست مشغول به فعالیت است، دکتر محمود حیدری است.

 دکتر محمود حیدری با تجربه بالایی که دارد می تواند یک گزینه خوب در بین گزینه‌های انتخابی شما برای انجام این جراحی باشد. برای دریافت نوبت از دکتر حیدری می‌توانید با شماره‌ای که در زیر درج شده است تماس بگیرید.

شماره تماس

09923631169

سوالات متداول

1. هزینه جراحی انسداد روده بعد از جراحی چاقی چقدر است؟

هزینه انجام جراحی انسداد روده به عوامل مختلفی بستگی که باعث می‌شود نتوان برای این جراحی قیمت دقیقی را مشخص کرد.

2. آیا با درمان‌های خانگی می توان از عارضه انسداد روده پیشگیری کرد؟

چنانچه این عارضه خیلی جدی نشده باشد و تشدید پیدا نکرده باشد، بله ممکن است.

3. آیا همه مراجعه کنندگان بعد از انجام جراحی لاغری عارضه انسداد روده را تجربه می‌کنند؟

در جواب به این سوال باید گفت خیر! این عارضه برای همه افراد رخ نمی‌دهد. این عارضه بیشتر در کسانی رخ می دهد که مستعد بیماری‌های مرتبط با روده مانند چسبندگی روده، سرطان روده و … باشند.

برای مطالعه بیشتر

What to Know About Small Bowel Obstruction, a Rare Complication of Bariatric Surgery

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات