۴ راهکار اساسی برای درمان سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده

سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده

سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده بسیار خطرناک است، به راحتی از کنار آن عبور نکنید. اگر دچار سرگیجه‌های بعد از عمل چاقی هستید حتما این مقاله را با دقت بخوانید. سرگیجه‌های بعد از عمل ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و یکی از واکنش‌های بدن در پاسخ به عمل باشد، پس بهتر است از کنار آن ساده رد نشوید. بیشترین دلیل سرگیجه در بیماران افت قند خون، انجام فعالیت‌های ناگهانی و … است. برای آشنایی بیشتر در این رابطه کنار ما بمانید.

سرگیجه داشتن یعنی چه؟

سرگیجه به حالت و وضعیتی گفته می‌شود که شخص احساس کند در حال تحرک است و یا اشیاء در حال چرخش هستند. این حس در افراد واقعی نیست و اصلا هیچ‌گونه فعالیت و یا چرخشی رخ نمی دهد. اشخاصی که دچار سرگیجه می‌شوند احساس گیجی، درک نکردن محیط اطراف و سنگینی در ناحیه سر، می‌کنند.

سرگیجه بعد از جراحی اسلیو معده
سرگیجه تا چه مدت بعد از عمل باقی می‌ماند؟

علت سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

بعد از انجام عمل اسلیو معده ممکن است برخی افراد به دلیل حساس بودن بدن و یا وضعیت بدنی ضعیف دچار سرگیجه شوند. شایع‌ترین عوامل سرگیجه بعد از جراحی اسلیو معده عبارتند از:

1. کاهش و یا پایین آمدن قند خون

یکی از دلایلی که بیشتر افرادی که اضافه وزن دارند به دنبال عمل اسلیو معده می‌روند درمان دیابت نوع ۲ است. با انجام این عمل به دلیل پایین آمدن سطح قند خون دیابت نوع دو درمان می‌شود؛ ولی ممکن است باعث عوارضی دیگر از جمله سرگیجه بعد از عمل شود.

2. نشت ترشحات معده

دومین علت سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده نشت ترشحات است. در عمل اسلیو معده بخش بیشتر معده برش خورده و برداشته می‌شود و بخش باقی مانده توسط جراح بسته می‌شود. ممکن است ترشحات معده از جایی که پزشک معده را بسته و بخیه زده به بیرون از فضای معده انتشار پیدا کند. نشت این ترشحات به فضای بیرون از معده باعث ایجاد عوارضی از جمله مهم‌ترین آن‌ها سرگیجه و بعد درد در ناحیه شکم، تورم، افزایش ضربان قلب و تب می‌شود.

3. تحرک ناگهانی و یک‌دفعه‌ای

به دلیل باقی ماندن داروهای بیهوشی حتی چندین روز بعد از عمل خون‌رسانی به عروق سیاهرگی و یا وریدی که در اندام تحتانی بدن ما وجود دارند، مختل می‌شود و به آسانی گذشته خون‌رسانی انجام نمی‌شود. وقتی بعد از انجام عمل اسلیو معده بیمار به صورت ناگهانی و یک‌دفعه‌ای از حالت خوابیده به حالت ایستاده تغییر وضعیت می‌دهد، دچار سرگیجه می‌شود زیرا خون‌رسانی بسیار کندتر از قبل در حال انجام است. پس بهتر است برای تغییر حالت بدن حتما به آرامی این کار را انجام دهید.

4. اختلال در سیستم گوارش

دلیل سرگیجه بعد از جراحی لاغری ممکن است سندرم دامپینگ باشد. سندرم دامپینگ زمانی اتفاق می‌افتد که غذا و یا وعده‌های خورده شده به طور مستقیم و بدون هیچ‌گونه هضم از معده به روده کوچک منتقل شود. سرگیجه ناشی از این سندرم به دلیل این است که روده‌ها احساس می‌کنند غذای که به درون آن‌ها انتقال پیدا کرده بسیار غلیظ است. در این زمان روده‌ها شروع به آزاد کردن مقدار قابل توجهی هورمون می‌کنند که نتیجه آن اسهال است.

5. کمبود تغذیه

بعد از عمل اسلیو معده به دلیل اینکه سبک و رژیم غذایی بیمار تغییر می‌کند و یک‌سری محدودیت در آن ایجاد می‌شود، کمبود مواد مغذی در بدن به وجود می‌آید. برخی از این کمبودها شامل موارد زیر است.

 • کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی
 • کمبود سدیم، کلر و پتاسیم
 • کمبود آب و آهن کافی
دلیل سرگیجه بعد از جراحی لاغری
دلیل سرگیجه بعد از جراحی لاغری

سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده چه علائمی دارد؟

سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده علائمی دارد که در ادامه خواهیم گفت.

 1. اسهال و استفراغ شدید
 2. عدم تعاد هنگام فعالیت
 3. سردردهای شدید
علت سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده
تاری دید به دلیل سرگیجه بعد از عمل

چگونه باید از سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده پیشگیری کرد؟

برای پیشگیری از ایجاد سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده باید حواستان به برخی از نکات مهم که پزشک و یا پرستاران به شما می‌گویند باشد. این نکات مهم عبارتند از:

 1. رعایت رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک برای جلوگیری از ایجاد کمبود مواد مغذی بدن
 2. مصرف مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌هایی که پزشک تجویز کرده است برای جلوگیری از کمبود ویتامین‌ها
 3. تغییر وضعیت بدن( نشسته به خوابیده و …) به آرامی و با مکث. مثلا برای تغییر وضعیت خوابیده به ایستاده بهتر است ابتدا به مدت ۵ دقیقه بنشینید و بعد به آرامی برای بلند شدن اقدام کنید.
 4. عدم استفاده از دخانیات، نوشیدنی‌های الکلی، غذاهای سرد و گرم، غذاهای بسیار سنگین، چرب و قندی برای جلوگیری از بروز سندرم دامپینگ
سرگیجه بعد از جراحی اسلیو معده
نحوه درمان سرگیجه بعد از اسلیو معده

سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده را چگونه باید درمان کرد؟

مانند هر بیماری دیگر سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده نیز به هر مقدار شدید، قابل رفع و حل شدن است. نیازی به نگرانی در این رابطه نیست زیرا سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده تا مدت کوتاهی مهمان شما است، شاید هفته‌ها و یا ماه‌ها. برای درمان سرگیجه راه‌حل‌های وجود دارد که در بخش زیر به آن‌ها می‌پردازیم.

1. درمان سرگیجه به علت کمبود مواد مغذی

به دلیل اینکه انجام عمل اسلیو معده باعث ایجاد اختلال در مسیر دستگاه گوارش می‌شود، پزشک یا متخصص تغذیه برای بیماران یک‌سری مکمل‌ها و مواد معدنی تجویز می‌کنند تا انرژی و مواد مغذی از دست رفته بدن دوباره برگردد.

2. درمان سرگیجه به علت سندرم دامپینگ

برای درمان سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده ناشی از سندرم دامپینگ بهتر است از مصرف مایعات حداقل ۳۰ دقیقه بعد از وعده‌های غذایی بپرهیزید و کالری‌های مصرفی در طول روز را به ۶ وعده غذایی کوچک و کم تقسیم کنید.

3. درمان سرگیجه به علت افت فشار خون

اگر موضوع افت فشار بسیار شدید و جدی باشد پزشک برای کنترل آن داروهایی تجویز می‌کند ولی در بیشتر مواقع سرگیجه‌های بعد از عمل اسلیو معده با مصرف زیاد مایعات مخصوصا در بازه زمانی صبح قابل حل شدن است.

4. درمان سرگیجه به علت بر هم خوردن تعادل شیمیایی

الکترولیت‌های قالب در بدن انسان سدیم، پتاسیم و کلر است. در بدن بیمارانی که عمل اسلیو معده انجام ‌می‌دهند تعادل بین این الکترولیت‌ها بر هم می‌خورد و همین امر باعث می‌شود تا احساس سرگیجه داشته باشند. برای رفع این گونه سرگیجه‌ها باید آب به مقدار کافی نوشیده شود تا از این طریق تعادل شیمیایی الکترولیت‌ها مجدد تنظیم شود.

به صورت کلی اگر بخواهیم بگوییم برای درمان سرگیجه‌های بعد از عمل باید چه کارهایی انجام داد، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 1. نوشیدن آب و مایعات کافی
 2. مصرف وعده‌های غذایی سبک
 3. حرکت و فعالیت، آهسته و آرام
 4. کنترل سطح قند و فشار خون

راه‌های پیشگیری از سرگیجه بعد از اسلیو معده

کلام آخر

در این مقاله به بررسی دلایل سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده پرداختیم و از علت آن تا پیشگیری و درمان را توضیح دادیم. اگر شما هم دچار این سرگیجه‌ها شده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی بیشتر از این درد حتما مقاله را تا انتها بخوانید. برای اینکه دچار این درد آزار دهنده نشوید باید در زمان انتخاب جراح به شدت حساس و با دقت عمل کنید. با انتخاب یک جراح خوب درصد احتمال رخ دادن این درد تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. دکتر محمود حیدری یکی از باتجربه‌ترین و بهترین جراحان در زمینه عمل‌های چاقی است. دکتر حیدری تا به حال بیش‌ از 2000 جراحی چاقی را با موفقیت در کارنامه شغلی خود ثبت کرده است. برای آشنایی بیشتر و اطلاع از نظرات زیباجویان ایشان، می‌توانید از طریق اپلیکیشن اینستاگرام به آدرس dr.mahmood_heydari دکتر را دنبال کنید. برای دریافت مشاوره و یا نوبت از دکتر محمود حیدری با شماره زیر تماس بگیرید.

شماره تماس :

09923631169

سوالات متداول

 1. چرا سرگیجه بعد از جراحی اسلیو معده رخ می‌دهد؟

رخ دادن سرگیجه بعد از عمل اسلیو دلایل مختلفی دارد که از جمله این دلایل افت فشار خون، کمبود مواد مغذی در بدن و بر هم خوردن تعادل الکترولیت‌ها است.

 1. چگونه می‌توان این سرگیجه را کنترل کرد؟

برای مدیریت و کنترل سرگیجه‌ باید حتما حواستان به چند نکته مهم باشد. این نکته‌های مهم عبارتند از: مصرف آب و مایعات کافی، خوردن غذاهای پروتئینی و مغذی، اندازه‌گیری سطح قند خون و …

 1. علام سرگیجه‌های بعد از عمل چیست؟

علائم سرگیجه بعد از جراحی لاغری شامل اسهال و استفراغ شدید، سنگینی سر، عدم تعادل در زمان انجام فعالیت‌های روزانه و … است.

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات