عمل جراحی باندینگ معده – حلقه ی دور معده

باندینگ معده

باندینگ معده نوعی درمان جراحی برای چاقی است که به روش جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌شود. این نوع مداخلات تحت عنوان جراحی چاقی شناخته می شوند. این روش معده را منقبض می کند. باعث می شود که فرد بعد از خوردن غذای کمتر از حد معمول احساس سیری می کند

جراحی باندینگ معده چیست؟

جراحی باندینگ معده نوعی کاهش وزن یا جراحی چاقی است.
این یک روش جراحی با حداقل تهاجم ، سریع برگشت پذیر و قابل تنظیم است. جراحی باند معده برای کاهش مصرف غذا ، اندازه معده را کاهش می دهد.

این شامل قرار دادن یک باند بادی در اطراف بالای معده است ، که در نتیجه فرد با غذای کمتری احساس سیری می کند.
پس از جراحی ، رعایت رژیم غذایی سخت فقط با مایعات همراه با واردات تدریجی غذاهای نرم تا 6 هفته ضروری است.
بانداژ می تواند منجر به کاهش وزن قابل توجه و بهبود دیابت شود ، اما کاهش وزن بسیار متفاوت است.

نوار معده قابل تنظیم با لاپاراسکوپی ، که معمولاً باند دور نامیده می شود ، وسیله ای بادی سیلیکونی است که برای درمان چاقی در قسمت بالای معده قرار گرفته و قصد دارد مصرف غذا را کاهش دهد.

جراحی باندینگ معده قابل تنظیم و نمونه ای از جراحی چاقی است که برای بیماران چاق با شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا بیشتر طراحی شده است . همچنین برای بیماری های خاص که با کاهش وزن بهبود می یابد ، مانند آپنه خواب ، دیابت ، آرتروز ، فشار خون بالا یا سندرم متابولیک و سایر موارد روش بسیار موثری می باشد.

جایگاه باندینگ معده در بین جراحی های چاقی

باندینگ معده در نوع خود کم تهاجمی ترین عمل جراحی است و با یک عمل دیگر “سوراخ کلید” کاملاً برگشت پذیر است. بانداژ معده با استفاده از جراحی لاپاراسکوپی انجام می شود و معمولاً منجر به:

  • بستری کوتاه تر در بیمارستان
  • بهبود سریعتر
  • جای زخم های کوچکتر
  • درد کمتر از روش های جراحی باز

خواهد شد.

از آنجا که هیچ بخشی از معده منگنه یا برداشته نمی شود و روده های بیمار مجدداً ترشح نمی شوند. می توانند به طور طبیعی به جذب مواد مغذی از غذا ادامه دهند. نوارهای معده کاملاً از مواد سازگار با بدن انسان ساخته شده اند. بنابراین می توانند بدون آسیب رساندن در بدن بیمار بمانند.

چه بیمارانی برای انجام بادینگ معده مناسب نیستند؟

همه بیماران برای لاپاراسکوپی مناسب نیستند. بیمارانی که بسیار چاق هستند ، که قبلاً جراحی شکم انجام داده اند یا مشکلات پزشکی پیچیده ای دارند ، ممکن است نیاز به رویکرد باز داشته باشند.

باندینگ معده چگونه انجام می شود؟

  1. ابتدا یک برش کوچک (به طور معمول کمتر از 1.25) در نزدیکی دکمه شکم ایجاد می شود.
  2. دی اکسید کربن (گازی که به طور طبیعی در بدن وجود دارد) به شکم وارد می شود تا فضای کاری برای جراح ایجاد شود.
  3. سپس یک دوربین کوچک لاپاراسکوپی از طریق برش داخل شکم قرار می گیرد. این دوربین تصویری از معده و حفره شکم را به یک مانیتور ویدئویی ارسال می کند. این یک زاویه دید خوب را به جراح از ساختارهای کلیدی در حفره شکم می دهد.
  4. چند برش کوچک اضافی در شکم ایجاد می شود.
  5. جراح مانیتور ویدئو را تماشا می کند و از طریق این برش های کوچک با استفاده از ابزارهایی با دسته های بلند کار می کند کار را کامل کند. جراح یک تونل کوچک و دایره ای شکل در پشت معده ایجاد می کند.
  6. باند معده را از طریق تونل وارد می کند و باند را در اطراف معده قفل می کند.

حال روانی بیمارانی که این جراحی را داشته اند

مطالعات بالینی در مورد بیماران جراحی چاقی لاپاراسکوپی نشان داد که آنها احساس بهتری دارند، زمان بیشتری را صرف انجام فعالیتهای تفریحی و جسمی می کنند ، از افزایش بهره وری و فرصت های اقتصادی بهره مند می شوند و اعتماد به نفس بیشتری نسبت به قبل از عمل دارند.

حالت قرار گیری درون شکم

قرارگیری باند کیسه کوچکی در بالای معده ایجاد می کند. در این کیسه تقریباً یک فنجان غذا نگهداری می شود ، در حالی که معده معمولی حدود 6 فنجان غذا دارد. کیسه به سرعت از غذا پر می شود و سرعت عبور غذا از کیسه به قسمت تحتانی معده را کاهش می دهد. همانطور که قسمت بالای معده به عنوان پر شدن ثبت می شود. پیام به مغز این است که کل معده پر است و فرد کمتر گرسنه می شود. زودتر احساس سیری کند و برای مدت زمان طولانی تری غذا بخورد ، و با گذشت زمان وزن کم کنید.

بعد از بهبودی

با کاهش وزن بیماران ، نوارهای آنها برای اطمینان از راحتی و اثربخشی نیاز به تنظیم دارند. باند معده با وارد کردن محلول نمکی به یک درگاه دسترسی کوچک که دقیقاً در زیر پوست قرار دارد ، تنظیم می شود. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به غشای بندر و جلوگیری از نشت ، از یک سوزن مخصوص ضد انعطاف پذیری استفاده می شود. طرح های پورت زیادی وجود دارد (مانند مشخصات بالا و پایین) ، و ممکن است بر اساس ترجیح جراح در موقعیت های مختلف قرار گیرند ، اما همیشه (از طریق بخیه ، منگنه یا روش دیگر) به دیواره عضله داخل و اطراف متصل می شوند دیافراگم

باندهای قابل تنظیم معده ، بسته به نوع طراحی آنها ، بین 4 تا 12 سی سی محلول نمکی را در خود نگه می دارند. [نیاز به منبع] وقتی باند با محلول نمکی باد می شود ، فشار را به اطراف خارج معده وارد می کند. این باعث کاهش اندازه محل عبور بین کیسه ایجاد شده از قسمت بالای معده و پایین معده می شود و حرکت غذا را بیشتر محدود می کند. در طی چندین بار مراجعه به پزشک ، باند پر می شود تا زمانی که محدودیت مطلوب حاصل شود – نه آنقدر سست که گرسنگی کنترل نشود و نه آنقدر سفت که غذا نتواند از طریق سیستم گوارش حرکت کند. تعداد تنظیمات مورد نیاز یک تجربه فردی است و نمی توان به طور دقیق پیش بینی کرد.

Rate this post

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات