3 دلیل اصلی بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو | روش‌های جلوگیری از آن

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو

آیا بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده حقیقت دارد؟

بسیاری از افرادی که جراحی لاغری اسلیو معده را برای درمان چاقی انتخاب می­کنند، بابت بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو نگران هستند. همان­طور که می­دانید جراحی اسلیو یک نوع جراحی لاغری است که به افرادی که از روش­های معمول موفق به کاهش وزن نشدند و همچنین  BMI بالا دارند پیشنهاد می­شود.

در کل بازگشت وزن بعد از جراحی­های لاغری بسیار به شرایط بیمار بعد از جراحی بستگی دارد. پیروی از رژیم غذایی مخصوص و انجام دستورات پزشک در کنترل این موضوع بسیار مفید هستند.

بازگشت وزن بعد از جراحی اسلیو معده بسیار نادر است و ممکن است به­دلایل گوناگونی رخ دهد که قابل کنترل و جلوگیری می­باشد، در این مقاله آن­ها را بررسی می­کنیم. پس با ما همراه باشید.

عمل اسلیو معده چیست و مناسب چه کسانی است؟

در ابتدا به بررسی جراحی اسلیو معده می­پردازیم. اسلیو معده یک جراحی کم تهاجم است که به­ صورت بسته و به روش لاپاراسکوپی انجام می­شود. در این جراحی 70 تا 80 درصد حجم معده برداشته می­شود.

در این روش معده فقط محلی برای انتقال غذا از مری به روده می­باشد، و چون حجم آن بسیار کاهش یافته و نمی­تواند غذای زیادی را نگهدارد، مانع از خوردن بیش از حد فرد می­شود. بعد از مدتی این رویه باعث کاهش اشتها و کاهش حجم کالری مصرفی می­شود و شاهد کاهش وزن زیادی در افراد مبتلا به چاقی هستیم.

ضمن اینکه در این روش چون روده­ها مورد جراحی قرار نگرفتند، در جذب ویتامین­های ضروری بدن اختلالی ایجاد نمی­شود.

اسلیو معده می­تواند تا 80 درصد باعث کاهش وزن شود.

این عمل مناسب افرادی است که دچار چاقی مفرط با BMI بالا هستند و با روش­های معمول موفق به کاهش وزن نشدند. همچنین برای کسانی که علاقمند به خوردن شیرینی­جات هستند و عادت به ریزه خواری دارند بسیار مفید و مؤثر است.

از عوارض این جراحی می­توان به اسهال و استفراغ، یبوست، سرگیجه و حالت تهوع اشاره کرد که می­تواند

به­ صورت موقتی ظاهر شوند و در مدت زمان کوتاهی برطرف شوند. برخی از این عوارض هم می­تواند مربوط به تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل باشد. یک­سری از این عوارض می­تواند به­دلیل حساسیت نسبت به داروهای بیهوشی باشد که در برخی از افراد بروز می­کند.

کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده حتی تا80 درصد هم گزارش شده. درواقع در میان جراحی­های لاغری نمی­توان به این کاهش وزن به صورت ایمن دست یافت اما اسلیو معده این امر را محقق کرده است.

از مزایای این روش می­توان به کوتاه­ترین دوره نقاهت و کم­ترین جای زخم در مقایسه با دیگر روش­ها اشاره کرد.

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو
بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو قابل کنترل است.

بررسی دلایل بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو

اگر شما نیز با این سوال که «جراحی اسلیو معده بازگشت ­پذیر است یا خیر؟» مواجه شدید، باید بدانید که این اتفاق بسیار نادر است اما می­تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای مثال:

1. مصرف الکل و مواد اعتیادآور

اگر فردی قبل از جراحی لاغری اسلیو معده به الکل و انواعی از مواد مخدر اعتیاد داشته باشد و بعد از عمل هم مصرف آن­ها را ترک نکند، موجب افزایش عوارض جراحی و بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو می­شود. همچنین افرادی بعد از جراحی اعتیاد به مواد و الکل پیدا می­کنند که این مورد نیز می­تواند سبب افزایش احتمال بازگشت وزن شود.

2. نداشتن حامی عاطفی

اگر فردی بعد از انجام جراحی لاغری از حمایت و پشتیبانی اطرافیان برخوردار نباشد، احتمال بازگشت به عادات پٌرخوری و رعایت نکردن دستورات رژیم غذایی در این شخص بسیار بالا خواهد بود و احتمال بازگشت وزن نیز وجود دارد.

3. افسردگی بعد از جراحی اسلیو

بعضی از افراد وابستگی شدیدی به غذا خوردن دارند و بعد از جراحی لاغری روحیه و انگیزه خود را از دست می­دهند. این افراد اگر تحت حمایت اطرافیان خود نباشند، پٌرخوری قبل از عمل لاغری را از سر می­گیرند و با بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو مواجه می­شوند.

راهکارهای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از جراحی اسلیو

همان­طور که گفته شد، اگر فردی با افزایش وزن بعد از عمل اسلیو مواجه شد، دلایل آن به شرایط روحی بیمار و پیروی از دستورات پزشک بعد از عمل بستگی دارد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی:

1. سعی کنید بعد از جراحی به کمک پزشک خود و متخصص تغذیه، رابطه خود با غذا را تغییر دهید و عادات غذایی سالم را جایگزین عادات پٌرخوری کنید.

2. از خانواده و دوستان نزدیک خود کمک بخواهید که شما را مجبور به رعایت رژیم مخصوص بعد از جراحی کنند.

داشتن روحیه و انگیزه از بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو جلوگیری می­کند.

3. داشتن تحرک و برنامه ورزشی را فراموش نکنید. این­کار سوخت و ساز بدن شما را متعادل می­کند و حتی از بروز استپ وزنی هم جلوگیری می­کند.

4. چکاپ منظم و مراجعه به پزشک را فراموش نکنید تا جراح لاغری، روند بهبودی و کاهش وزن شما را بررسی کند و بهترین نتیجه را از جراحی خود دریافت کنید.

5. در انتخاب پزشک خود دقت کافی را به­عمل آورید. همکاری با تیم متخصص و دلسوز، می­تواند خیال شما را از شرایط بعد از عمل آسوده نگهدارد. بسیاری از افراد سودجو با تبلیغات گسترده اقدام به جذب بیمار می­کنند و بعد از جراحی بیمار را به حال خود رها می­کنند.

در پایان

همان­طور که متوجه شدید، اینکه جراحی اسلیو معده بازگشت ­پذیر باشد، به رعایت حال بیمار بستگی دارد. قبل از انجام جراحی، حال روحی خود را درمان کنید بعد اقدام به جراحی کنید. مشاوره از جراح لاغری تا حد زیادی به کاهش بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده کمک می­کند و انگیزه شما را بالا می­برد.

اگر از چاقی و افزایش وزن خسته شده­اید و به­دنبال کمک هستید، می­توانید از طریق تماس و یا کامنت، شرایط خود را با ما در میان بگذارید. تیم متخصص ما در تلاش است بهترین خدمات را به شما ارائه دهد.

    Rate this post

    بدون نظر

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    جدیدترین مقالات