عمل معده برای لاغری؛ (کاندیدای مناسب + مزایا و معایب)

عمل معده برای لاغری راهی مطمئن برای شماست

عمل معده برای لاغری

برای رهایی از مشکل چاقی و لاغر شدن راه‌هایی به غیر از رژیم و ورزش وجود دارد. عمل معده برای لاغری راهی است که امروزه رواج پیدا کرده است. اصولا افراد چاقی که نمی‌توانند با رژیم و ورزش نتیچه مطلوب خود را بگیرند و از چاقی رهایی پیدا کنند سراغ این راه کم دردسر می‌روند. این عمل می‌تواند حدود ۸۰ درصد اضافه وزن را از بین ببرد. به عنوان مثال اگر کسی ۱۰۰ کیلو اضافه وزن داشته باشد؛ با این عمل حدود ۷۰ الی ۸۰ کیلو کاهش وزن دارد. در ادامه مقاله به این عمل و مزایای آن خواهیم پرداخت.

عوامل چاقی

عموم افراد چاق و کسانی که به این عمل روی می‌‌آورند؛ فکر می‌کنند که چاقی تنها و تنها با پر‌خوری و زیاده روی به وجود می‌آید. لازم به ذکر است که کالری بیش از اندازه تنها دلیل چاقی افراد نیست. در ادامه به برخی از دیگر عوامل چاقی نیز خواهیم پرداخت.

1. استرس:

در زندگی عموم افراد وقتی که دچار استرس می‌شوند و هورمون کورتیزول در بدنشان ترشح می‌شود؛ احساس گشنگی کرده و به غذا‌های پر کالری تمایل پیدا می‌کنند. حال اگر فرد، شخصی استرسی باشد و این وضعیت در زندگیش به دفعات تکرار شود، باعث چاقی می‌شود.

2. کوشینگ:

عامل دیگری از عوامل چاقی کوشینگ نام دارد. این بیماری با تولید زیادتر از حد مجاز کورتیزول توسط غده کلیه باعث چاقی ‌می‌شود. برای درمان کوشینگ، بیمار باید از داروهای استروئیدی مصرف کند. لازم به ذکر است که سندرم کوشینگ به تنهایی می‌تواند سبب افزایش چربی در گاهی از نقاط بدن مانند صورت و گردن می‌شود.

3. کم کاری تیروئید:

اصول افرادی که عمل معده برای لاغری می‌کنند از کم کاری تیروئید رنج می‌برند. وظیفه غده تیروئید سوخت و ساز بدن است و اگر این غده کم کاری کند و هورمون‌های لازم را به اندازه ترشح نکند؛ فرد دچار چاقی ‌می‌شود. کم کاری غده تیروئید علاوه بر چاقی سبب بروز دادن علائمی همچون خستگی و ضعف و احساس سرما در شخص می‌شود. با درمان کم کاری غده و برگرداندن آن به حالت اول می‌توان افزایش وزن را از بین برد.

4. کم خوابی:

در علم پزشکی ثابت شده است که کم خوابی و یا بیدار ماندن تا دیر وقت باعث چاقی می‌شود. هنگامی که شما تا دیر وقت بیدار بمانید، در دیر وقت احساس گشنگی می‌کنید و سراغ مصرف کالری بیرون از برنامه می‌روید و این قضیه سبب چاقی شما می‌شود.

کم خوابی یکی از عوامل چاقی است
کم خوابی یکی از عوامل چاقی است

عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده همان عمل کوچک کردن معده برای لاغری است. در عمل معده برای لاغری و یا همان عمل اسلیو معده از لاپاروسکی استفاده می‌شود که مقدار بزرگی از معده را برش زده و بر می‌دارند. هدف از این عمل جراحی کاهش تولید هورمون‌های گرسنگی و کمتر کردن اشتهای فرد است. زیرا با کم کردن حجم معده؛ فرد با اندکی غذا خوردن سیر می‌شود و دیگر احساس گشنگی نمی‌کند. همین عمل باعث می‌شود که بدن باقی کالری و انرژی مورد نظر خود را با سوزاندن چربی به دست آورد. در عمل برداشتن معده برای لاغری حدود ۸۰ درصد معده برداشته می‌شود.

انواع عمل معده برای لاغری

این عمل به دو روش می‌تواند صورت بگیرد که با شرایط بیمار و تشخیص پزشک، یکی از این دو راه را انتخاب می‌کنند. این دو راه، جراحی اسلیو گشاد و جراحی اسلیو تنگ نام دارد. در روش اول (جراحی اسلیو گشاد) حدود ۶۰ درصد از مقدار معده برداشته می‌شود.

اما در روش دوم که همان جراحی اسلیو تنگ نام دارد؛ ۸۰ درصد از معده حذف می‌شود. این روش برای افراد خیلی چاق استفاده می‌شود و میزان کاهش اشتها بسیار بیشتر است.

روش عمل:

در این عمل اولین مرحله که باید صورت گیرد، برش و کوچک کردن معده است. در این عمل اکثر حجم و مقدار معده برداشته می‌شود تا حدی که کیسه‌ای به‌اندازه یک تخم‌مرغ در بالای معده باقی بماند. این کیسه اندازه بسیار کوچکی دارد و این امر سبب می‌شود که اشتها و مقدار خورد و خوراک شما به مقدار زیادی کم شود.

در مرحله دوم عمل معده برای لاغری، قسمت ابتدایی روده کوچک را می‌برند و بقیه روده را به کیسه‌ی جدید معده متصل می‌کنند تا به مواد غذایی اجازه‌ی عبور بدهد. با این حرکت بای پس صورت می‌گیرد.

در انتها اسیدهای معده و آنزیم‌های گوارشی از معده‌ که بای پس شده، و همچنین از اولین قسمت روده‌ی کوچک، با غذای خورده شده مخلوط می‌شوند.

عمل معده برای لاغری تا ۸۰ درصد
عمل معده برای لاغری تا ۸۰ درصد

تاریخچه عمل کوچک کردن معده برای لاغری

عمل معده برای لاغری علمی جدید است و تاریخچه بلندی ندارد. اولین عمل برداشتن معده برای لاغری در سال ۱۹۹۸ صورت گرفت. اوایل اسم این عمل جراحی انحراف بایبی پانکراسی دئودنال بود. در آن زمان این عمل را فقط و فقط برای افراد خیلی چاق استفاده می‌کردند تا اینکه به این موضوع که برای تمامی افراد چاق قابل استفاده است پی بردند. در آن موقع عوارض ناشی از این عمل بسیار زیاد بود. اما از سال ۲۰۰۰ که این عمل با لاپاراروسکوپی صورت می‌گیرد؛ عوارض آن به شدت کم شده و محبوب‌ترین راه برای لاغری شد.

افراد مجاز به عمل معده برای لاغری

این عمل، در حال حاضر پر طرفدار‌ترین راه برای لاغر شدن است. این عمل مزایا و خواص بسیار زیادی دارد اما لازم است بدانید که هر کسی نمی‌تواند از این عمل بهره‌مند شود. این عمل تنها برای کسانی است که در مرحله اول دارای شرایط لازم باشند و در مرحله دوم، حداقل وزن مورد نیاز را داشته باشند. افرادی که دنبال کم کردن وزن و متناسب شدن هستند ولی شرایط عمل کوچک کردن معده برای لاغری را ندارند؛ می‌توانند به دکتر حیدری مراجعه کرده و از ایشون راهنمایی بگیرند.

شرایط عمل:

سن مجاز برای این عمل از ۱۸ تا ۶۵ است.

شخص چاقی که با روش ورزش و رژیم به نتیجه‌ای نرسیده است و راه دیگری ندارد.

این عمل برای افرادی که شاخص توده بدنی آنها بالی ۴۰ بوده مشکلی ندارد و این عمل به آنها پیشنهاد نیز می‌شود.

چاقی برای افراد بیماری‌ها و مضراتی همراه دارد که اکثر آن بیماری‌ها با از بین رفتن هر چه سریع‌تر چاقی بهبود می‌یابند. به همین دلیل عمل معده برای لاغری به انگونه افراد نیز پیشنهاد می‌شود.

 • شخصی که دچار مشکل پرخوری است و نمی‌تواند میزان مصرف غذای خود را کنترل کند.
 • فردی که مجبور است از داروهایی که روی افزایش اشتها تاثیر دارند استفاده کند.
 • افرادی با توده بدنی بالای ۳۵ که از بیماری‌های چاقی رنج می‌برند.
 • فرد از لحاظ روحی، توانایی عوض کردن و تغییر دادن سبک زندگی و تغذیه خود را داشته باشد..
 • شخص به الکل و مواد مخدر معتاد نباشد.
 • فرد مشکلات روحی و روانی نداشته باشد.
با عمل معده برای لاغری به معده خود سلامتی دهید
با عمل معده برای لاغری به معده خود سلامتی دهید

خواص عمل معده برای لاغری

همانطور که چند بار در بالا به آن اشاره کردیم؛ عمل اسلیو معده محبوب‌ترین راه برای لاغری، شناخته شده است. حال در ادامه می‌خواهیم به مزایا و معایب این عمل بپردازیم.

مزایا:

عمل معده برای لاغری علاوه بر کاهش بسیار زیاد وزن، مزایای دیگری هم دارد که در ادامه ذکر شده است.

 • چربی سوزی در مدت کوتاه
 • عدم محدودیت غذایی
 • کاهش اشتها و کاهش احساس گرسنگی
 • کوتاه بودن دوره نقاهت
 • کمترین عوارض نسبت به روش های دیگر
 • درمان بیماری های ناشی از چاقی
 • کم بودن جای زخم و جراحت
 • عدم ایجاد تداخل در عملکرد دستگاه گوارش
 • حفظ پیلور معده
 • حفظ سلامت روده
 • بدون نیاز به جای گذاری جسم خارجی در بدن (در مقایسه با بالون گذاری معده)
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود روابط اجتماعی
 • بهبود موقعیت شغلی
 • افزایش طول عمر با بهبود بیماری ها
 • بهبود روابط زناشویی

معایب:

نکته جالبی که در این عمل وجود دارد این است که عملی بدون ضرر شناخته شده و آثاری ندارد. البته لازم به ذکر است که حالت تهوع، درد و سوزش امری طبیعی بوده و به دلیل جراحی و بی‌هوشی صورت می‌گیرد که بعد از چند روز استراحت، درست خواهد شد. درباره‌ی عوارض عمل کوچک کردن معده برای لاغری اینگونه می‌توان گفت که اگر فرد به حرف‌ها و نسخه‌های دکتر خود گوش دهد و کار دیگری نکند؛ هیچگونه عوارضی دامن او را نخواهد گرفت.

کار‌های ضروری قبل از عمل معده برای لاغری

در این عمل نیز مانند عمل‌های دیگر نیاز به انجام کار‌هایی دارد که قبل از عمل ضروری است.

ترک الکل قبل از عمل معده برای لاغری لازم است
ترک الکل قبل از عمل معده برای لاغری لازم است

1. قطع کردن مصرف الکل

کبد افراد چاقی که دچار مصرف مشروبات الکلی هستند، در معرض خطر بسیار بزرگی است. همچنین اگر کسی کبدی با چرب و دارای مشکل دارد؛ از مصرف اینگونه مشروبات به شدت خودداری کند زیرا ممکن است سبب سیروز کبدی شود. الکل و اینگونه مشروبات دارای کالری بسیار زیادی است که مصرف آنها سبب زیاد شدن وزن و همچنین از بین بردن آثار این عمل می‌شود. به همین دلیل است که پزشکان و دکتران به قطع مصرف مشروبات الکی، علل خصوص برای افراد چاق اصرار دارند.

مصرف انگونه مشروبات باید از یک ماه قبل از عمل معده برای لاغری ترک شود و به هیچ عنوان ادامه پیدا نکند؛ زیرا ممکن است که مصرف این مشروبات سبب بروز عوارض شدیدی شود.

2. مراقبت‌های لازم

شخص باید از قبل عمل خود را با سبک جدیدی از خورد و خوراک و زندگی وفق دهد تا بعد از عمل دچار مشکل نشود.

فرد نباید اهداف برنامه ریزی‌هایش را برای بعد از عمل بگذارد و به آن زمان موکول کند. قطعا اگر بدون برنامه ریزی وارد هر‌ کاری شویم، شکست خواهیم خورد و موفق نخواهیم بود.

از یک ماه قبل از صورت گرفتن عمل، شخص باید از غذا‌های فست فودی و نا سالم دوری کرده و سراغ غذا‌های سالم برود.

افراد باید در دوره قبل از عمل، میوه‌ها و سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگذارند.

فرد باید تمرین آرام غذا خوردن و خوب جویدن داشته باشد تا به این امر مهم عادت کند.

باید از مقدار و حجم غذای مصرفی کم گشته و به تعداد وعده غذایی او اضافه گردد.

افزایش مصرف آب و مایعات.

3. آزمایش‌های لازم

برای انجام عمل معده برای لاغری نیاز به آزمایشاتی است که جواب آنها در عمل تاثیر مستقیم دارد. این آزمایشات شامل موارد زیر هستند:

قند خون، دیابت، بررسی عملکرد کلیه ها، بررسی عملکرد کبد، بررسی غده تیروئید، کلسترول و چربی، میزان انعقاد خون، بررسی ادرار، بررسی میزان ویتامین های بدن و آهن
انجام این آزمایش‌‌ها بسیار مهم بوده و در نتیجه عمل تاثیر دارند پس دقیق بودن جواب آزمایش ها از اهمیت بالایی برخوردار است. امر مهم دیگر در این آزمایش‌ها زمان دقیق آنها است که نباید جابه‌جا شود، درباره زمان هر یک از آزمایش‌ها با دکتر خود صحبت کرده و مشاوره بگیرید. دقت داشته باشید که برای هر یک از این آزمایش‌‌ها، ناشتا بودن ضروریست.

مصرف سیگار در عمل معده برای لاغری مضر است
مصرف سیگار در عمل معده برای لاغری مضر است

4. قطع کردن مصرف سیگار و دخانیات

می‌گویند که تا ۸ هفته قبل از عمل باید سیگار ترک شود زیرا سبب ایجاد خلط در سینه‌ها می‌شود و در بی‌هوشی تاثیر دارد. به همین دلیل است که فرد نباید تا ۲ ماه قبل از عمل معده برای لاغری نباید سیگار مصرف کند.

مراقبت‌‌های بعد از عمل

مراقبت‌های بعد از عمل به دو بخش اصلی تقسیم می‌شوند؛ در بیمارستان و در منزل. البته باید دقت داشته باشید که در هر دو بخش؛ شما باید از یک قانون تبعیت کنید که آن انجام و رعایت نکاتی است که دکترتان به شما گوشزد می‌کند.

1. در بیمارستان:

بعد از عمل جراحی شما در بیمارستان بستری خواهید شد و تحت نظارت پرستاران خواهید بود و آنها به وضعیت هوشیاری، درد و تغذیه‌ی شما رسیدگی خواهند کرد. برای تسکین درد ناشی از جراحی و عمل معده برای لاغری، خستگی و بی‌حالی به دلیل بیهوشی، دکتر برای شما داروهایی تجویز می‌کند که باید آنها را مصرف کنید. پرستاران هر روز فشار خون و قند و … شما را چک می‌کنند. شما باید اندکی راه بروید که می‌توانید از همراه یا پرستار کمک بگیرید. در ادامه دکتر به شما چند حرکت ورزشی می‌گوید که شما موظف به انجام آنها هستید. در روز‌های اول شما باید به خوردن مایعات و البته آب فراوان روی بیاورید. و لازم است گفته شود که پرستاران به شما یاد می‌دهند که چگونه سرفه و عطسه کنید تا کمترین درد و آسیب را ببینید.

2. در منزل:

بعد از عمل معده برای لاغری و بستری بودن در بیمارستان؛ شما باید در خانه به امور مهمی رسیدگی و نکاتی را رعایت کنید. در دوران بستری در خانه هر موقع احساس خستگی کردید، استراحت کنید و بخوابید و از کم خوابی دوری کنید زیرا با خستگی نمی‌توانید برنامه ریزی خوبی داشته وباشید و به برنامه غذایی و رژیم به درستی عمل کنید. از برداشتن اجسام سنگین و انجام کار‌های سخت به شدت دوری کنید.

از ورزش‌های سنگین مانند وزنه برداری به مدت دو ماه دوری کنید و به جای آن به پیاده‌روی بروید. این عمل هم به حفظ سلامت و هم به گردش خون کمک شایانی می‌کند. هنگام عطسه و سرفه بالشتی را روی شکم قرار دهید تا فشار کمتری به محل زخم وارد شود.

لاغری تضمینی شما با عمل معده برای لاغری
لاغری تضمینی شما با عمل معده برای لاغری

سخن آخر

با حسب تمامی گفته‌های بالا که دلالت بر بی خطری عمل معده برای لاغری و همچنین مزایای بسیار زیاد آن دارد؛ پیشنهاد ما به شما برای لاغری و راحتی از دست چاقی، همین عمل است. البته به غیر از اسلیو از روش‌های دیگر جراحی چاقی مانند عمل بای پس کلاسیک هم می‌توانید استفاده کنید و نتایج خوبی بگیرید.

البته لازم به ذکر است که برای این عمل نیز مانند دیگر عمل‌های جراحی نیاز به دکتری خبره است؛ هرچند که این عمل از لحاظ عوارض و مضرات، بی خطر است. شما می‌توانید برای انجام این عمل یا برای پاسخ گرفتن به سوالاتتان و یا حتی مشاوره با دکتر حیدری صحبت کنید و به نتیجه مطلوب خود برسید.

شما می‌توانید با گذاشتن کامنت، از طریق واتس اپ و حتی تماس با دکتر حیدری ارتباط داشته و از ایشان مشاوره و یا پاسخ سوالتان را بگیرید.

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات