مرگ در اثر جراحی لاغری از شایعه تا واقعیت

مرگ در اثر جراحی لاغری

اگر تصمیم گرفته‌اید برای لاغری خود از روش جراحی استفاده کنید، احتمالا نگرانی‌های زیادی از جمله خطر مرگ در اثر جراحی لاغری برایتان پیش آمده. اما سوال اصلی اینجاست که واقعا ممکن است کسی در اثر جراحی چاقی جان خود را از دست بدهد؟ این عمل امروزه به روش نوین و ایمن جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌شود؛ اما با این حال در موارد نادری ممکن است جان بیمار در اثر عمل به خطر بیفتد.

با وجود تمام پیشرفت‌های علمی به دست آمده در سال‌های اخیر هنوز احتمال بروز عوارض و خطراتی بعد از انجام تمام عمل‌های جراحی وجود دارد. به همین دلیل با وجود مزایای زیاد جراحی لاغری که آن را به عملی محبوب در سرتاسر جهان تبدیل کرده است نمی‌توان از این خطرات از جمله خطر مرگ در عمل جراحی لاغری غافل شد و آن را نادیده گرفت. البته منظور ما این نیست که به شایعاتی که در این باره در فضای مجازی منتشر می‌شود اهمیت داده و آنها را مبنای تصمیم‌گیری خود قرار دهید.

در جراحی اسلیو معده 75 تا 80 درصد معده خارج می‌شود
در جراحی اسلیو معده 75 تا 80 درصد معده خارج می‌شود

در اینجا باید این نکته را یادآور شویم که برخلاف تصور عموم همیشه جراحی لاغری به منظور زیبایی انجام نمی‌شود. گاهی اضافه وزن زیاد سلامتی شخص را تهدید می‌‌کند و می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های خطرناک زیادی از جمله فشار‌خون بالا، دیابت، چربی خون و… باشد. پس گاهی این جراحی ضرورت دارد و بهترین راه درمان چاقی و کنترل عوارض آن است. در این مقاله سعی شده تا شما با جنبه دیگری از این جراحی یعنی مرگ در اثر جراحی لاغری آشنا شوید و به این ترتیب با آگاهی بیشتری تصمیم گرفته و همچنین در انتخاب پزشک مورد نظر خود دقت کافی به عمل آورید زیرا مهارت پزشک شما نقشی مهم در کاهش عوارض ناشی از این جراحی دارد.

در ادامه به بررسی عوارض جراحی لاغری از جمله  خطر مرگ در عمل جراحی لاغری پرداخته‌ایم تا ببینیم چه میزان از شایعات موجود در این زمینه به واقعیت نزدیک هستند.

مرگ در اثر جراحی لاغری و عوارض چاقی مفرط
مرگ در اثر جراحی لاغری و عوارض چاقی مفرط

عوارض شایع جراحی اسلیو معده

حتی ساده‌ترین  جراحی‌ها با خطرات و عوارضی همراه هستند. به دلیل اینکه به دنبال آنها بخش یا بخش‌هایی از بدن دچار تغییراتی می‌شوند. عمل جراحی لاغری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در بدن شخص اتفاقات زیادی می‌افتد. خطر مرگ در عمل اسلیو معده نیز وجود دارد اما به این معنا نیست که شیوع داشته و به عاملی که مانع از انجام این جراحی است تبدیل شود زیرا خطراتی که چاقی دارد بسیار بیشتر از عوارض جراحی هستند.

عوارض جراحی معمولاً بسیار جزئی بوده و به شکل یبوست و رفلاکس معده و حالت تهوع خود را نشان می‌دهند. به دلیل برداشته شدن نیمی از معده کارکرد روده‌ها کمتر می‌شود.

اغلب عوارض اسلیو معده به دلیل مراقبت نکردن پس از عمل است. به عنوان مثال اگر افراد توصیه‌های غذایی و رژیمی را دنبال نکنند و پرخوری داشته باشند بافت معده کش آمده یا اصطلاحاً دچار اتساع می‌شود. بهتر است برای پیشگیری از چنین مشکلی حتی مدتی قبل از جراحی بیمار رژیم غذایی خود را تغییر دهد تا برای شرایط جدید آماده باشد.

یکی دیگر از عوارض جراحی اسلیو معده در صورتی که پزشک از مهارت و تخصص کافی برخوردار نباشد باریک شدن بیش از حد معده است. توصیه ما این است که گول تبلیغاتی که شما را تشویق به انجام این جراحی با قیمتی ارزان می‌کنند نخورید. انتخاب جراح با تجربه‌ می‌تواند عوارض جراحی را تا حد امکان کاهش دهد و سلامتی کامل شما را پس از انجام آن تضمین کند.

 دکتر محمود حیدری فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی و فوق تخصص جراحی چاقی با سابقه بیش از 2000 عمل جراحی موفق در کارنامه حرفه‌ای خود، با تلفیق دانش و تجربه و تکیه بر علم روز جراحی، تمام جراحی‌های لاپاراسکوپی مربوط به دستگاه گوارش از جمله اسلیو معده را با مهارت و بدون کمترین عارضه انجام می‌دهند.

مرگ در اثر جراحی لاغری و عوارض شایع جراحی
مرگ در اثر جراحی لاغری و عوارض شایع جراحی

علت خطر مرگ در اثر جراحی لاغری

اساساً این جراحی جزو اعمال پرریسک نیست و بر اساس تحقیقات صورت گرفته روی 6000 بیمار احتمال بروز خطر مرگ در عمل اسلیو معده بعد از گذشت 30 روز از جراحی تنها 0.13 درصد یعنی یک بیمار به ازای هر هزار نفر می‌باشد که این آمار بسیار پایین‌تر از آمار مرگ و میر در جراحی‌های دیگر همچون جراحی کیسه صفراست. شایعات بسیاری در رابطه با مرگ در اثر جراحی لاغری وجود دارد اما واقعیت این است که خطر مرگ در جراحی اسلیو معده شیوع چندانی ندارد و در صورتی که یک جراح خوب انتخاب کرده و به طور کامل به توصیه‌های او عمل کنید این خطر را به زیر یک درصد خواهید رساند. انجام این عمل نزد یک جراح با تجربه باعث  می‌شود حتی عوارضی نظیر خونریزی معده یا نشت خط منگنه را نیز تجربه نکنید. حتی چنین عوارضی قابل کنترل بوده و می‌توان گفت مرگ در اثر عمل لاغری بسیار نادر است.

در زیر به عواملی که در بروز یا پیشگیری از خطر مرگ در جراحی اسلیو مؤثر هستند، اشاره شده است:

 1. سن: بیماران مسن بیشتر در معرض خطر مرگ در جراحی لاغری قرار دارند.
 2. شرایط عمومی سلامتی مرتبط با چاقی: افرادی که با بیماری‌های مزمن نظیر دیابت یا فشارخون دست و پنجه نرم می‌کنند ممکن است بیشتر در معرض مرگ در اثر جراحی لاغری معده قرار داشته باشند.
 3. مهارت جراح: تجربه و مهارت جراح تاًثیر بسیار زیادی در نتیجه جراحی دارد. برخی از عوارض مربوط به اشتباهات جراحی است. انتخاب فردی متخصص که در این زمینه تجربه و دانش کافی دارد می‌تواند خطر مرگ در عمل جراحی لاغری را به صفر برساند.
 4. کیفیت خدمات کلینیک یا بیمارستانی: هرچه مرکزی که شما در آن تحت عمل جراحی قرار می‌گیرید مجهزتر بوده و از پرسنل با تجربه برخوردار باشد نتیجه عمل رضایت بخش‌تر خواهد بود و در یک کلینیک با سطح کیفی بالای خدمات احتمال بروز خطر مرگ در عمل اسلیو معده کاهش می‌یابد.

همانطور که گفته شد هر جراحی عوارض خاص خود را دارد اما مرگ و میر ناشی از چاقی بیشتر از مرگ در اثر جراحی لاغری است.

رعایت رژیم غذایی پس از انجام عمل جراحی لاغری بسیار حائز اهمیت است
رعایت رژیم غذایی پس از انجام عمل جراحی لاغری بسیار حائز اهمیت است

مراقبت‌های بعد از عمل و پیشگیری از مرگ در اثر جراحی لاغری

جهت کاهش خطر مرگ در عمل جراحی لاغری بعد از عمل باید مراقبت‌هایی صورت پذیرد. یکی از عوامل خطرساز آمبولی ریه است. مصرف کافی مایعات بعد از عمل تاًثیر زیادی در پیشگیری از این عارضه و به دنبال آن خطر مرگ در عمل  اسلیو معده دارد.

داشتن تحرک کافی و انجام منظم حرکات ورزشی و استفاده از دارو‌های ضد لخته نیز در جلوگیری از خطر مرگ در اثر جراحی لاغری از دیگر اقدامات مهم در این مورد هستند. همچنین رعایت رژیم غذایی مناسب نیز بسیار حائز اهمیت است.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد عوارض و خطر مرگ عمل جراحی لاغری مورد بررسی قرار گیرد. همانطور که در ابتدا گفته شد این جراحی می‌تواند کیفیت زندگی افراد را به شکل قابل توجهی بهبود بخشیده و عوارض حاصل از چاقی‌های مفرط را برطرف کند.

رعایت یک سری نکات مانند تغذیه و استفاده از دارو‌های مناسب و داشتن تحرک بدنی کافی در کنار انتخاب جراح با تجربه همه نقش پررنگی در کاهش عوارض و خطرات این جراحی دارد. پس بهتر است برای کسب بهترین نتیجه به مطب دکتر محمود حیدری فلوشیپ لاپاراسکوپی که در این زمینه تجارب ارزشمندی دارند مراجعه کرده یا سؤالات و نظرات خود را درباره جراحی اسلیو معده و سایر جراحی‌های لاغری در بخش کامنت ها و یا از طریق شماره های موجود در سایت با ما در میان بگذارید.

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات