10 تا از عادت های چاقی که تاثیر زیادی در افزایش وزن دارند!

عادت های چاقی

چه عادت هایی باعث چاقی می شوند؟

آیا می دانید که کدام یک از عادت هایتان منجر به چاقی شما می شود؟

برخی عادت های رفتاری هستند که شما را به سمت چاقی هل می دهند و شما از آن ها بی خبر هستید. با ورزش کردن و تمرینات ورزشی روزانه، و رعایت رژیم غذایی خوب و مناسب می توان به کاهش وزن کمک کرد و به وزن ایده آلی رسید.

اما گاه ممکن است با داشتن یک سری عادت های اشتباه باعث اضافه وزن خود شوید.

از همین رو در این مقاله تصمیم گرفتیم که عادت های چاقی که بیشتر افراد انجام می دهند را برای شما مشخص کنیم تا از انجام آن ها بپرهیزید.

۱شما آب کافی نمی نوشید

عادت های چاقی

شاید برایتان عجیب باشد اما اگر در طول روز به اندازه کافی آب ننوشید، باعث چاقی خود می شوید.

درصد زیادی از مردم آمریکا به معضل چاقی مبتلا هستند و این به این دلیل است که بیش از یک چهارم آن ها در طول روز اصلا آب نمی نوشند!

حالا سوال اینجاست که چرا ننوشیدن آب باعث چاقی می شود؟

زمانی که شما تشنه می شوید و تشنگی خود را برطرف نمی کنید، بدن این تشنگی را به اشتباه گرسنگی تلقی می کند.

طی یک مطالعه مشخص شده افرادی که به صورت ناشتا آب می نوشند و بعد صبحانه می خورند، حدود ۲۲٪ کالری کمتری را دریافت می کنند. آب مایه حیات است و هیچ ضرری برای بدن ندارد.

بنابراین خوب است که به جای نوشیدنی های قندی و گازدار مانند نوشابه آب بنوشید و در طول روز حداقل ۲۰۰ کالری کمتر استفاده کنید.

اگر نوشیدن آب خالی برایتان لذت بخش نیست می توانید داخل آب خود تکه هایی از خیار، لیموترش و میوه های دیگر بیندازید. شاید اینگونه تمایل شما برای نوشیدن آب بیشتر شود.

۲شما تند تند غذا می خورید

حتما برای شما هم پیش آمده که خیلی عجله داشتید یا خیلی گرسنه بودید و تند تند شروع به غذا خوردن کردید.

البته برخی افراد هم عادت دارند که سریع غذا بخورند.

درست است که همه ی انسان ها در دنیای امروز دارای مشغله هستند، اما بهتر است زمان کافی را برای غذا خوردن اختصاص دهیم و برای جلوگیری از چاقی هرگز تند تند غذا نخوریم.

سریع و تند غذا خوردن چربی های بدن را زیاد می کند و منجر به چاقی و اضافه وزن شما می شود. چگونه؟

زمانی که شما غذا میل می کنید باید مدتی بگذرد تا به مغز پیامی تحت عنوان -سیری- ارسال شود. در واقع بعد از کمی غذا خوردن شما احساس سیری می کنید و دیگر نمی توانید غذا بخورید.

اما وقتی شما تند تند غذا می خورید، تا پیام سیری به مغز شما برسد شما حجم زیادی از غذا را خورده اید و مغز پیام سیری را به موقع دریافت نمی کند.

بنابراین سعی کنید برای جلوگیری از چاقی آرام آرام غذا بخورید و لقمه های کوچک بردارید. در ضمن لقمه های خود را خوب بجوید و تند غذا نخورید.

۳شما به اندازه کافی نمی خوابید

عادت های چاقی

تقریبا بیش از یک سوم آمریکایی ها اصلا خواب کافی ندارند. و همین یکی از دلایل چاقی آن هاست.

شاید برایتان مبهم باشد که به اندازه کافی نخوابیدن چه ارتباطی با چاقی دارد؟

اگر شما به اندازه کافی نخوابید یک سری تغییرات هورمونی در بدن شما ایجاد می شود که منجر به چاقی می شود. از طرفی هم انرژی و انگیزه کافی برای ورزش کردن و فعالیت های بدنی ندارید.

طی تحقیقاتی که توسط دانشمندان در مورد عادت های خواب انجام شده، مشخص شده زنانی که کمتر از ۵ ساعت در طول شب می خوابند، بیشتر مستعد چاقی هستند.

علاوه بر این افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند، چربی های شکم آن ها زیاد می شود.

که بالا بودن میزان چربی شکم هم بیماری های قلبی و بیماری دیابت نوع ۲ که بسیار خطرناک هستند را به همراه دارد. بنابراین بهتر است به طور منظم بخوابید و شب ها تا دیر وقت بیدار نمانید.

اگر نمی توانید خوب و راحت بخوابید از تکنیک های بی شماری می توان استفاده کرد تا به آرامی به خواب رفت. آن ها را امتحان کنید.

۴شما در ظرف های بزرگ غذا می خورید

آیا می دانستید سایز و اندازه بشقاب و ظرفی که در آن غذا می خورید می تواند در میزان چاقی شما موثر باشد؟

در واقعی یکی از علل چاقی خوردن غذا در ظرف های بزرگ است. طی تحقیقات انجام شده مشخص شده که افرادی که در ظرف ها و بشقاب های بزرگ غذا سرو می کنند، بیشتر چاق می شوند. بدون اینکه حتی متوجه شوند میزان غذای بیشتری را مصرف می کنند.

به طور کلی کسانی که در ظرف های بزرگ غذا می خورند ۱۶٪ بیشتر کالری جذب می کنند.

در واقع این اتفاق به صورت ناخودآگاه می افتد و باعث می شود شما حجم غذای بیشتری را در ظرف بزرگ مصرف کنید.

به نظر شما علت این اتفاق چیست؟

زمانی که شما در ظرف بزرگ غذا می خورید حجم غذای شما در ظرف بزرگ کمتر به چشم می آید و مغز شما فکر می کند باید مقدار بیشتری غذا بخورید تا احساس سیری کنید.

بنابراین اگر به دنبال راهی برای درمان و جلوگیری از چاقی هستید بهتر است در بشقاب ها و ظرف های کوچک غذا بخورید.

۵شما به اندازه کافی فیبر مصرف نمی کنید

یکی از علل چاقی کمبود فیبر در رژیم غذایی است. زمانی که فیبر مصرفی شما کاهش میابد شما در معرض چاق شدن هستید.

فیبر ماده ای است که به کنترل اشتهای شما کمک می کند و باعث می شود شما مدت زمان بیشتری را سیر بمانید.

اگر شما در طول روز ۱۴ گرم بیشتر فیبر مصرف کنید، می توانید میزان کالری دریافتی خود را تا ۱۰٪ کاهش دهید. بدین صورت شما هر چهار ماه حدود  ۲ کیلوگرم لاغر می شوید. بنابراین سعی کنید مواد غذایی حاوی فیبر را بیشتر در برنامه روزانه خود قرار دهید.

سبزیجات، بنشن، حبوبات و سیب دارای فیبر زیادی هستند و کمک می کنند که چاقی از شما فاصله بگیرد.

۶شما چربی سالم زیادی را مصرف می کنید

غذاهای خوب دارای چربی های سالمی هم هستند. چربی های سالم روغن نارگیل و روغن زیتون، آووکادو، بخشی مهم از یک رژیم غذایی خوب و سالم هستند.

شاید الان فکر کنید که خوردن چربی های سالم و مواد غذایی خوب و سالم چطور می تواند باعث چاقی شود؟

متاسفانه باید بگوییم که این چربی ها کالری بسیاری دارند و یکی از علل چاقی مصرف زیاد آن هاست. به عنوان مثال شما با خوردن یک قاشق روغن زیتون ۱۱۹ کالری دریافت می کنید. بنابراین اگر عادت دارید روزانه از مقدار زیادی روغن زیتون استفاده کنید، خوب است بدانید که به چاقی خود کمک می کنید.

هدف این نیست که شما این چربی های سالم را به طور کامل از رژیم خود حذف کنید. بلکه باید مقدار کمی از این چربی ها را مصرف کنید.

۷شما زیاد از سس استفاده می کنید

عادت های چاقی

آیا می دانستید یک سالاد با سس که بسیار خوشمزه و لذیذ است چقدر کالری دارد؟

برای مثال سس سالا سزار حدودا دارای ۱۳۰ تا ۱۸۰ کالری است. یعنی برای اینکه شما این کالری دریافتی از سس را بسوزانید باید ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.

بنابراین سعی کنید کمتر از سس استفاده کنید و غذاهای بدون سس را انتخاب کنید.

۸شما هنگام تماشای تلویزیون غذا می خورید

عادت های چاقی

برخی افراد عادت دارند غذای خود را هنگام تماشای فیلم یا گشتن در اینترنت یا هنگام خواندن کتاب و روزنامه میل کنند.

متاسفانه اینکه شما هنگام غذا خوردن تمرکزی روی غذا نداشته باشید باعث می شود پرخوری کنید. مطالعات نشان داده افرادی که هنگام غذا خوردن حواس شان پرت است و در جای دیگری است بیشتر غذا می خورند.

بنابراین بهتر است برای جلوگیری از چاقی و اضافه وزن هنگام خوردن غذا فقط روی آن تمرکز کنید.

به این نوع غذا خوردن، خوردنِ آگاهانه می گویند و باعث می شود شما لذت بیشتری از طعم غذای خود ببرید.

۹شما بیشتر در حالت نشسته هستید

شاید فکر کنید مگر زیاد نشستن چه تاثیری روی چاقی و اضافه وزن دارد؟

و اینکه اگر زیاد یک جا بنشینیم و کاری نکنیم، چرا باید چاق شویم؟

افرادی که زیاد می نشینند و هیچ فعالیتی ندارند بیشتر مستعد چاقی و اضافه وزن هستند. این افراد نسبت به افراد دیگر بیشتر در خطر ابتلا به مرگ زودرس و بیماری های مزمن هستند.

از طرفی افرادی که زیاد می نشینند انگیزه و هیجان خود را برای ورزش و فعالیت از دست می دهند. بنابراین اگر شغلی دارید که یک سره باید پشت میز بنشینید و تحرک نکنید، بهتر است هر روز صبح و یا وقت ناهار کمی ورزش کنید و به بدن خود انرژی دهید.

۱۰شما به اندازه کافی پروتئین نمی خورید

آیا می دانید که کمبود پروتئین می تواند باعث چاقی شما شود؟

پروتئین یک ماده مغذی است که به شما کمک می کند تا ساعت ها سیر بمانید. بنابراین کمبود آن می تواند باعث گرسنگی و چاقی شما شود. یکی از نقش های پروتئین در بدن این است که هورمون های سیری بیشتری را در بدن ایجاد کند.

از طرفی هم به بدن دستور می دهد که هورمون های گرسنگی مانند گرلین را کمتر ترشح کند.

رژیم هایی که دارای پروتئین زیادی هستند باعث افزایش متابولیسم بدن می شوند. بنابراین حتما سعی کنید در طول روز از موادی مانند تخم مرغ، عدس، ماهی، گوشت، توفو را استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله برخی عادت های چاقی را برای شما عنوان کردیم و متوجه شدید که چه رفتارهایی در طی روز باعث می شوند که شما چاق شوید و به اضافه وزن خود کمک کنید.

عادت های بد رفتاری یکی از علل چاقی هستند که نقش مهمی در تناسب اندام و سلامتی شما دارند. از همین رو بهتر است آن ها را ترک کنید و در کنار ورزش و رعایت رژیم غذایی خوب، و ترک این عادات به اندام ایده آل خود برسید.

Rate this post

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات