خود مراقبتی چیست؟

خود مراقبتی

Rate this post

توصیه های خود مراقبتی برای کاهش وزن

با توجه به اهمیت وزن ایده آل برای داشتن زندگی سالم یکی از کم هزینه ترین و کم خطر تریت روش برای آن خود مراقبتی می باشد.شیوع بالای اضافه وزن و چاقی یک چالش برای سیستم های مراقبت های بهداشتی است.

آزمایش های مداخلات خود مراقبتی برای کاهش وزن می تواند دانش ما را در مورد اینکه چه نوع استراتژی های کاهش وزن خودکارآمد موثر هستند و می توانند به عنوان یک مداخله مقیاس پذیر و کم هزینه بهداشت عمومی برای مردم برجسته شوند ، آگاه سازد.علاوه بر این ، درک مولفه های موثر مداخلات خودیاری برای کاهش وزن ممکن است در آینده سایر برنامه های مدیریت وزن را برای افزایش اثربخشی امکان پذیر کند.

راه های خود مراقبتی

خود مراقبتی

 • بهتر است مادران از زمان کودکی فرزندان خود را به مصرف غذاهای کم نمک، کم چرب و کم شیرین عادت دهند، به این ترتیب این عادت غذایی تا سنین بالاتر پایدارتر خواهد ماند.
 • قضاوت در مورد وزن خود، شاخص BMI را در نظربگیرید.به اندازه دور کمر خود توجه داشته باشید. با رژیم و ورزش ازتجمع بیش از حد چربي در ناحیه شکم اجتناب کنید.
 • براي کاهش وزن از رژیم هاي غذایي حاوي کربوهیدرات وچربي کم استفاده کنید، تا میزان کالري دریافتي شما کاهشپیدا کند.براي کاهش وزن از دارو استفاده نکنید، مگر پزشک براي شماتجویز کند.
 • براي کاهش وزن حتماً از ورزش هاي هوازي، به مدت 30 تا50 دقیقه، 3 تا 5 روز در هفته استفاده کنید.
 • حداکثر 10 درصد وزن خود را در طي یک دوره 6 ماه کاهش دهید. سپس درصورت لزوم برنامه کاهش وزن را پیگیريکنید.
 • سعی کنید خود را به صورت منظم و هفتگی وزن کنید. اینکار سبب می شود بتوانید به موقع افزایش وزن خود را کنترلکنید.
 • در رژیم غذایي خود تمام انواع غذاها را داشته باشید. هرگزیک گروه غذایي را به طور توصیه های خود مراقبتی برای کاهش و کنترل وزن کامل حذف نکنید.
  بشقاب غذای خود را کوچک انتخاب کنید و هنگام غذا خوردن، غذا را کامل بجوید و آهسته غذا بخورید.

برای داشتن خود مراقبتی سالم می توانید مراحل زیر را طی کنید :

 1. یک عادت نادرست غذایی خود را که می دانید به سالمتی شما آسیب می رساند، انتخاب کنید.
 2. یک عادت درست غذایی را که تمایل دارید جایگزین کنید،انتخاب نمایید.
 3. یک زمان مشخص برای این تغییر را در نظر بگیرید؛ بهتر است حداقل 3 تا 4 هفته را برای این کار مشخص کنید. این حداقل زمانی است که در تغییر یک رفتار می تواند موثر باشد. به این ترتیب، زمان شروع و پایان برنامه خود را در یک تقویم یا جدول یادداشت کنید.
 4. هدف خود را از خود مراقبتی بنویسید و در جاهایی از خانه قرار دهید که مقابل چشم تان باشد. می توانید از جمالت مثبت و انرژی بخش نیز در برگه هدف خود استفاده کنید یا در صورتی که قصد کاهش وزن دارید،عکس دورانی را که وزن مناسبی داشتید در کنار این برگه بچسبانید.
 5. می توانید در صورت موفقیت در این مدت، برای خود جایزه نیزً تعیین کنید. مثال اگر مصرف نوشیدنی گازدار را از مقدار یک لیوان در روز به یک بار در هفته کاهش دادید و توانستید به جای این مقدار، از آب ساده بنوشید، در پایان زمان تعیین شده به خود یک روز گردش یا خرید یک وسیله مورد نیاز خود را جایزه بدهید.

همچنین می توانید:

 • یکی از بخش های مهم خود مراقبتی خوردن صبحانه است ، آن را هرگز فراموش نکنید. نخوردن صبحانه باعث کاهش قند خون مي شود. در نتیجه در ساعات اولیه صبح که نیاز به انرژي براي یادگیري و کارکردن بس یار بالا است ، با کمبود انرژي ، سردرد و افت یادگیري و کارآیي مواجه خواهید شد. علاوه بر این،عدم مصرف غذا در طول ساعات صبح سبب می شود کنترل بر اشتها در ساعات عصر کاهش یابد و به پرخوری در ساعات عصر و شب منجر می شود.
 • براي وعده صبحانه حتماً از غذاهایي که انرژي زایي کافي دارند، استفاده کنید. نان و کره و مربا، نان و پنیر، نان و خرماو نان و تخم مرغ به همراه یک لیوان شیر، صبحانه مناسبي خواهد بود.
 • در میان وعده ها از تنقالت کم ارزش (مانند چیپس وپفک ) استفاده نکنید. میوه ها، آجیل، دانه هاي غالت بو داده ، برنجک ، گندم برشته و… میان وعده هاي مناسبي محسوب مي شوند.
 • کساني که تمایل به مصرف غذاهاي گرم در وعده صبحانه دارند، مي توانند از این غذاها استفاده کنند.
 • بسیاري از افراد به علت مشغله کاري در طول روز، وعده ناهار را حذف مي کنند. جز این دسته از افراد نباشید!
 • در بین وعده های اصلی غذا آب به مقدار کافی بنوشید.
 • از مصرف آب و سایر نوشیدنی ها در هنگام غذا خوردن بپرهیزید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

   ارتباط با مشاور و هماهنگی