سن مناسب جراحی چاقی؛ شرایط و محدودیت‌ها

سن مناسب جراحی چاقی

شاید بارها شنیده‌اید که سن فقط یک عدد است، اما تصمیم برای جراحی لاغری در سن مناسب، مانند دوباره زندگی کردن با انرژی و شادابی است. سن مناسب جراحی چاقی، زمانی است که شما آماده تغییر سبک زندگی خود و پایبندی به آن هستید، نه فقط به دنبال راه حل سریع برای از دست دادن وزن. جراحی چاقی نیز یکی از روش‌های لاغری است که با تغییرات روی بافت معده یا بخش‌های دیگر دستگاه گوارش، به لاغر شدن فرد کمک می‌کند. لاغرشدن دغدغه بسیاری از افراد است و کسانی که از راه‌های دیگر نتیجه نگرفته‌اند، می‌توانند از این روش برای رسیدن به وزن مناسب استفاده کنند.

این جراحی در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرارگرفته است. اولین سوالی که مطرح می‌شود این است که چه کسانی کاندیدای این جراحی هستند. در ادامه سن مناسب جراحی چاقی و فاکتورهایی که باید درنظر گرفته شود را بررسی می‌کنیم.

جراحی چاقی چگونه به لاغرشدن ما کمک می‌کند؟

هدف اصلی از انجام این جراحی، کمک به لاغرشدن فرد است و به روش‌های زیر انجام می‌شود:

 با تغییراتی که در معده یا سایر بخش‌های دستگاه گوارش شما انجام می‌شود، شما زودتر احساس سیری می‌کنید و کم کم وزن شما کاهش پیدا می‌کند.

جدیدترین متد انجام این جراحی، لاپراسکوپی است که نسبت به جراحی سنتی، دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد. جای بخیه‌ها نیز جزئی‌تر است.

سن مناسب جراحی چاقی
سن مناسب جراحی چاقی

سن مناسب جراحی چاقی

سن مناسب جراحی چاقی بین 18 تا 50 سال است. بنابراین افراد بالای 18 سال که با روش‌هایی دیگر لاغر نشدند، می‌توانند اقدام به انجام این جراحی کنند. در این بازه سنی بدن توانایی بهبودی دارد و احتمال موفق‌بودن عمل بالاست. همچنین عمل‌کردن به توصیه‌های جراح برای افراد راحت است. بنابراین بهتر است جراحی در سن مناسب عمل اسلیو، انجام شود.

سن مناسب جراحی چاقی در کودکان

همان‌طور که گفته‌شد سن مناسب عمل لاغری بالای 18 سال توصیه می‌شود. درصورتی که کودکی به‌علت چاقی در معرض بیماری باشد، می‌تواند از سن 14 سالگی برای انجام عمل لاغری مورد ارزیابی قرار گیرد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید، که اگر کودکی در سن مناسب جراحی باشد به این معنا نیست که حتما کاندیدای مناسبی برای این جراحی است. این موضوع باید با توجه به فاکتورهای مختلف و توسط تیمی از پزشکان ازجمله روانشناس کودک، والدین، جراح و متخصص تغذیه بررسی شود.

سن مناسب جراحی چاقی در بزرگسالان

به سن مناسب عمل لاغری اشاره شد. اما افراد بالای 50 سال هم می‌توانند برای این جراحی اقدام کنند. در واقع 50 تا 70 سال هم می‌تواند سن مناسب جراحی چاقی باشد، اما باید فاکتورهای لازم توسط جراح بررسی شود. اگر فرد توان بدنی مناسبی داشته باشد و جراحی برای او با عوارض کمی همراه باشد، این جراحی انجام می‌شود.

نتایج برخی تحقیقات نشان می‌دهد که جراحی لاغری در این سنین می‌تواند در کاهش فشارخون و بهبود مشکلات قلبی موثر باشد.

سن مناسب جراحی چاقی در بزرگسالان
سن مناسب جراحی چاقی در بزرگسالان

بهترین جراح لاغری

با توجه به حساسیت این عمل، مهارت پزشک در موفق‌بودن آن اهمیت بالایی دارد. برای جراحی لاغری می‌توانید به دکتر محمود حیدری مراجعه کنید.

دکتر حیدری، عضو هیئت علمی دانشگاه قم و کاشان است که از سال 91 فعالیت خود در حوزه جراحی را آغاز کرد. از سال 97 نیز با نمره ممتاز موفق به کسب «فولوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته و فوق تخصصی جراحی چاقی» شد.

ایشان تا کنون بیش از 2000 جراحی چاقی موفق در شهرهای تهران، قم و کاشان داشته است. از جمله:

  • جراحی اسلیو معده
  • جراحی بای‌پس
  • جراحی زیبایی شکمی ابدومینتوپلاستی

جمع‌بندی

عمل جراحی لاغری یک روش برای کمک به‌ لاغر‌شدن افرادی است که از راه‌های دیگر نتیجه نگرفته‌اند. این جراحی با تغییر در برخی قسمت‌های سیستم گوارش باعث می‌شود که فرد زودتر احساس سیری کند و به این ترتیب به‌‌مرور باعث لاغری فرد می‌شود. سن مناسب جراحی چاقی 18 تا 50 سال است. زیرا بدن افراد در این رنج سنی توانایی بهبودی را دارد. در برخی از موارد کسانی که کمتر از 18 سال یا بالای 50 سال دارند نیز می‌توانند این جراحی را انجام دهند.

در شرایطی که فرد کمتر از 18 سال دارد و چاقی باعث ایجاد بیماری یا مشکلات دیگر در او شده است، تیم پزشکی فاکتورهای لازم را بررسی می‌کند و در صورت تایید عمل انجام می‌شود. افرادی که بالای 65 سال دارند نیز درصورت داشتن توان بدنی مناسب و فیزیولوژی نرمال می‌توانند این عمل را انجام دهند.

برای جراحی لاغری می‌توانید به دکتر محمود حیدری مراجعه کنید. دکتر حیدری با سال‌ها سابقه بیش از 2000 عمل جراحی موفق در زمینه لاغری داشته و با توجه به اینکه عضو هیئت علمی دانشگاه قم و کاشان است، از دانش بروز برخوردار است.

برای دریافت نوبت و مشاوره با شماره 09923631169 تماس بگیرید. اگر شما هم تجربه‌ای در زمینه عمل جراحی لاغری دارید، در قسمت نظرها با ما و مخاطبان ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

چرا جراحی لاغری برای کودکان توصیه نمی‌شود؟

بعد از جراحی، فرد باید نکات تغذیه‌ای و ورزشی که توسط پزشک توصیه می‌شود را رعایت کند و این برای کودکان سخت است که به یک برنامه پایبند باشند. به‌همین دلیل ممکن است عمل آن‌ها موفقیت‌آمیز نباشد. همچنین بدن کودکان در حال رشد و تغییر است. به‌خصوص در سنین زیر 15 سالگی که با بلوغ همراه است و بدن نیز به جذب مواد مغذی نیاز دارد.

به‌همین جهت اگر شرایط بیمار خاص نباشد، بهتر است بعد از 18 سال و رسیدن به سن مناسب عمل اسلیو، این عمل را انجام دهد.

آیا تنها داشتن سن مناسب جراحی چاقی برای انجام این عمل کافی است؟

یک جراح فاکتورهای مختلفی را برای اینکه تشخیص دهد شما کاندیدای مناسبی برای این جراحی هستید را در نظر می‌گیرد. ازجمله شاخص توده بدنی و وضعیت سلامت فرد.

آیا جراحی لاغری برای اضافه‌ وزن عصبی موثر است؟

بله. اگر وزن بالای بیمار به‌علت مشکلات عصبی یا اختلالات روانشناسی باشد نیز با انجام این عمل می‌تواند به وزن مطلوب برسد.

 

Rate this post

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات