خطرات و عوارض جراحی بای پس معده چیست؟ آیا به زحمتش می ارزد؟

عوارض جراحی بای پس

مدت زمان مطالعه: 14 دقیقه

از چاقی و مشکلاتش کلافه اید؟ از نظر اجتماعی احساس خوبی ندارید؟ برای سلامتی خودتان نگرانید؟ حق دارید. اما عمل لاغری هم مثل هر جراحی دیگری می تواند عوارضی داشته باشد. راه های دیگری هم برای لاغری وجود دارد. شاید جراحی بهترین راه حل برای مورد شما نباشد. پس قبل از اقدام به عمل بای پس معده حتما در مورد عوارض جراحی بای پس معده بپرسید و مطالعه کنید تا بعدا پشیمان نشوید.

در این مقاله می خواهیم در مورد مزایا و معایب جراحی بای پس با شما صحبت کنیم تا با آگاهی کامل تصمیم بگیرید و در صورت امکان این عوارض و خطرات را کاهش دهید یا از آنها جلوگیری کنید. اگر شما هم به انجام جراحی بای پس معده فکر می‌کنید 5 دقیقه از وقتتان را برای این مقاله بگذارید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

همه چیز درباره ی خطرات عمل بای پس معده و مزایای آن

امروزه، افزایش وزن و چاقی و به تبع آن بیماری هایی نظیر دیابت و فشار خون، یکی از مشکلات بسیار شایع در جهان مدرن محسوب می‌شود. برای درمان چاقی و کنترل وزن روش های بسیاری وجود دارد که قطعا رژیم غذایی سالم و فعالیت فیزیکی از بهترین روش های ممکن است اما برای کسانی که به هر دلیل نمی‌توانند از این طریق وزن کم کنند، جراحی های مختلفی وجود دارد که عمل بای پس معده یکی از آن هاست.از مزایای عمده این عمل آن است که فرد، نسبتا سریع وزن خود را از دست می‌دهد و عموما دوباره به حال قبل بر نمی‌گردد. این عمل همچنین مشکلات مرتبط با چاقی مثل دیابت و… را هم در حد زیادی درمان می‌کند. اما خطرات عمل بای پس معده چیست؟

درکنار تمامی مزایایی که نمیتوان از آن ها چشم پوشی کرد در این مقاله سعی کردیم معایب عمل بای پس معده را نیز بررسی کنیم تا بتوانید در هنگام عمل این موارد را هم مد نظر داشته باشید. تلاش بر این است که با دانستن خطرات عمل بای پس معده و راه حل جلوگیری از آن، عمل موفق تری را پیش رو داشته باشید.

معایب جراحی بای پس معده چیست؟
معایب جراحی بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده چیست و چگونه انجام می‌شود؟

عمل بای پس معده یک عمل لاغری بسیار محبوب است که هدف از آن تغییر حجم معده و در نتیجه محدود کردن کالری مصرفی است.
در این عمل ابتدا، قسمت بالایی معده را برش می‌زنند و بخش کوچکی از آن را می‌بندند. در واقع این قسمت کوچک معده را به هم می‌دوزند تا کیسه ی کوچکی هم حجم با یک گردو درست کنند. این کیسه کوچک حدودا می‌تواند ۳۰ گرم غذا در خود جای دهد که از ظرفیت معده ی معمولی بسیار کمتر است.
در مرحله ی بعد، پزشک متخصص سراغ روده میرود و قسمتی از روده ی کوچک را برش زده و آن قسمت را به کیسه ی کوچک معده که در مرحله ی قبل ایجاد شده بود متصل می‌کند. این کار باعث کوچک شدن روده می‌شود و فایده ی آن در این است که جذب غذا کاهش یافته و به کاهش وزن کمک میکند. برخی خطرات عمل بای پس معده هم به همین کاهش جذب مواد غذایی برمی‌گردد.

فرایند عمل بای پس معده
در این عمل، فرد زود تر احساس سیری می‌کند و مقدار غذای کمتری جذب بدن او می‌شود و به این ترتیب سریعا به وزن ایده آل می‌رسد.

در عمل بای پس معده بخش بزرگی از روده حذف می شود. یکی از عوارض جراحی بای پس معده کاهش جذب مواد مغذی در بدن می باشد
در عمل بای پس معده بخش بزرگی از روده حذف می شود. یکی از عوارض جراحی بای پس معده کاهش جذب مواد مغذی در بدن می باشد

بای پس از دهه ی۱۹۹۰ تا به کنون انجام می شده است، زیرا که در بین عمل های لاغری پیشینه ای طولانی تر و کم خطرتر را دارا بوده است همچنین با توجه به نوع و روش آن، عوارض بای پس به نسبت دیگر عملی های لاغری کمتر بوده است.

طبق تحقیقات انجام گرفته ۹/۹۹ درصد از کسانی که با این روش عمل لاغری را انجام داده‌اند به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کرده‌اند.

برای مثال تحقیقات نشان داده اند عمل بای پس معده حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد، بیماری دیابت را بهبود می‌بخشد و باعث کاهش مرگ و میر می‌شود.

عمل بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

الف – افرادی که BMI یا شاخص توده بدنی آن ها بیش از ۴۰ باشد. یعنی تقریبا بیش از ۱۰۰ کیلوگرم افزایش وزن داشته باشند.

ب – افرادی که شاخص توده بدنی آن ها بین ۳۵ تا ۴۰ باشد اما از بیماری های مرتبط با چاقی نظیر دیابت نوع دو یا فشار خون رنج میکشند یا به هر دلیلی نمی‌توانند با فعالیت های ورزشی و رژیم غذایی وزن خود را کم کنند.

به ترتیب از سمت راست چاقی مفرط کلاس3 – چاقی مفرط کلاس2 – چاقی مفرط کلاس1 – اضافه وزن – وزن نرمال – کمبود وزن
به ترتیب از سمت راست
چاقی مفرط کلاس3 – چاقی مفرط کلاس2 – چاقی مفرط کلاس1 – اضافه وزن – وزن نرمال – کمبود وزن

برای محاسبه BMI خود می توانید در نوار سمت چپ سایت مشخصات خود را وارد کنید و BMI خود را دریافت کنید.

تفاوت عمل بای پس معده با اسلیو معده چیست؟

مهمترین تفاوت عمل بای پس معده با اسلیو معده در نحوه جدایی معده می باشد. در عمل بای پس معده افراد به نسبت اسلیو می‌تواند بی ام آی فرد می تواند بالاتر باشد و در اسلیو معده افراد مدت کوتاه تری به نسبت بای پس در بستری خواهند بود.
در اسلیو معده ۸۰ درصد معده برش خورده و خارج می شود اما در بای پس تنها  ۱۰ درصد از معده باقی می‌ماند و قسمتی از روده کوچک جدا شده و به ۱۰ درصد معده پیوند می خورد، به همین دلیل است که زخم معده و روده جزو عوارض بای پس می باشد و دوره نقاهت طولانی تری را دارد، اما در عمل اسلیو فقط معده برش می خورد و روده کوچک درگیر نمی شود.

عمل بای پس معده در سمت راست – عمل اسلیو معده در سمت چپ
عمل بای پس معده در سمت راست – عمل اسلیو معده در سمت چپ

جذب کالری در هر دو عمل خیلی کم میشود ولی در عمل بای پس کمتر خواهد بود، چرا که پیچیدگی این عمل به نسبت اسلیو معده بیشتر است و ۱۰ درصد معده مستقیم به روده متصل می گردد و جذب غذا در آن کمتر می گردد.

گفتگوی بیمار و دکتر درباره انتخاب روش جراحی معده
تفاوت در عوارض بای پس و اسلیو معده نیز وجود دارد. خونریزی، عفونت، لختگی خون، نشتی معده در خط منگنه از عوارض مشابه این دو عمل است ولی از عوارض بای پس می توان به پیچیدگی و تهاجمی بودن عمل، ریفلاکس، کمبود بالقوه مواد مغذی ،زخم معده و … اشاره برد.

عوارض و خطرات عمل بای پس معده در دوره نقاهت

همانطور که اشاره شد این عمل، روش بسیار موثری برای کاهش وزن سریع و درمان چاقی و بیماری های ناشی از آن است. با در نظر گرفتن مزایای بسیار این عمل، در این قسمت  معایب عمل بای پس معده را نیز بررسی خواهیم کرد. بهتر است قبل از انجام عمل درباره معایب جراحی بای پس اطلاعات کامل داشته باشید چون برگرداندن عمل بای پس تقریبا ممکن نیست.

 1. قبل از هر چیز توجه کنید که دوره ی نقاهت این عمل حدود ۲ سال طول می‌کشد و در این مدت شما به چکاپ و مراقبت های پزشکی نیاز دارید.

عوارض و خطرات بای پس معده در روزهای اول

 1. همان طور که گفتیم در این روش، معده و روده کوچک می‌شود و به این ترتیب غذایی که جذب بدن میشود کاهش می‌یابد. نکته قابل توجه این است که این کار همچنین باعث کاهش جذب مواد مورد نیاز بدن مثل ویتامین ها کلسیم و آهن خواهد شد و باعث بروز خطرات عمل بای پس معده خواهد شد . برای جبران این مشکل، پزشک برای شما مکمل های ویتامینی و دیگر مکمل ها را تجویز خواهد کرد که باید به صورت مداوم و طبق تجویز پزشک جراح مصرف کنید.

اختلال در جذب یکی از عوارض عمل بای پس معده است

 1. از آن جا که بعد از عمل سیستم ایمنی بدن مقاومت کمتری خواهد داشت، رژیم غذایی بیمار تغییر می‌کند و مناسب با احتیاجات بدن طراحی میشود.
 2. از بزرگ ترین خطرات بعد از عمل بای پس معده می‌توان به این مورد اشاره کرد که در صورتی که مکمل های غذایی مصرف نشود و یا رژیم غذایی دنبال نشود، بیمار دچار سوء تغزیه خواهد شد. پس حتما مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرید.

عوارض جراحی بای پس معده و مینی بای پس

عوارض جراحی بای پس معده و مینی بای پس ۷۰ درصد شبیه به هم هستند اما عمل بای پس کلاسیک به دلیل اینکه قدیمی تر از عمل مینی بای پس است عوارض بیشتری را همراه خود دارد.
عمل  مینی بای پس پیوند روده ای کمتری را دارد، پس به نسبت حالت پیچیدگی و تهاجمی همچنین خونریزی و عفونت کمتری دارد.

عوارض جراحی بای پس مینی از جراحی بای پس کلاسیک کمتر است
عوارض جراحی بای پس مینی از جراحی بای پس کلاسیک کمتر است

عمل مینی بای پس یکی از روش های لاغری جدید به شمار می‌رود و خطر کمتری را در پی دارد. در عوارض بای‌پس ریفلاکس کمتر دیده شده ولی در عمل مینی بای پس تنها احتمال ریفلاکس صفرا زیاد می‌باشد.
دو علت عمده که  موجب به وجود آمدن  عمل مینی بای پس روده شده، یکی کم کردن زمان عمل بای پس کلاسیک دیگری کاهش عوارض بای پس کلاسیک بوده است.
نقطه مثبت جراحی مینی بای پس و بای پس کلاسیک آن است که در هر دو عمل به یک اندازه ما شاهد کاهش وزن خواهیم بود و سرعت کم شدن وزن در هر دو یکی است.

عوارض عمل بای پس روده

در عمل بای پس روده نخست عمل اسلیو معده انجام می گیرد و در مرحله بعد نصف روده میانبر و یا بای پس می شود.
یعنی عملاً نصف روده کوچک دیگر کارآیی نخواهد داشت به مانند معده که بیشتر آن خارج می گردد.
عوارض عمل بای پس روده به نسبت دیگر عمل ها بیشتر است، به همین خاطر این عمل محبوبیت چندانی به نسبت عمل‌های قبلی ندارد.
عوارض بای پس روده شامل: پوکی استخوان، زخم معده، سنگ کلیه،کمبود ویتامین و مشکل دستگاه گوارش  که این عوارض بلندمدت هستند.
پس برای کاهش و بهبود عوارض آن حتماً با پزشک متخصص خود مشورت نمایید و مکمل های ویتامینی را هیچ وقت ترک نکنید عوارض کوتاه مدت عمل بای پس روده استفراغ، تهوع، اسهال، التهاب و درد است.

انجام عمل های لاغری به روش لاپاراسکوپی عوارض جراحی بای پس معده را کاهش می دهد
انجام عمل های لاغری به روش لاپاراسکوپی عوارض جراحی بای پس معده را کاهش می دهد

مشکلات مربوط به عمل جراحی

 1. یکی از خطرات بعد از عمل بای پس، امکان عفونت زخم های جراحی است. برای جلوگیری از این مشکل پزشک آنتی بیوتیک های مناسبی را برای شما تجویز خواهد کرد که حتما باید مصرف شود‌.

البته در روش لاپاراسکوپی که روش نسبتا جدیدی در انجام عمل های لاغری است، از آن جا که برش بزرگ در سطح معده انجام نمی شود، احتمال بروز عفونت داخلی بسیار کاهش پیدا کرده است.

مهارت و تجربه پزشک جراح شما نیز می تواند به مراتب احتمال بروز چنین عفونت هایی را کاهش دهد. در این رابطه می توانید مقاله بهترین جراح بای پس را مطالعه بفرمایید.

 1. اگر جراحی توسط پزشک توانمند و به درستی انجام نشود ممکن است دچار نشتی معده بعد از عمل بای‌ پس شوید.
  برای جلوگیری از نشتی معده بعد از عمل بای پس حتما قبل از جراحی در مورد پزشک و بیمارستان مورد نظر مطمئن شوید. این مورد یکی از مهم ترین خطرات عمل بای پس معده به شمار می‌رود.
 2. یکی از خطرات عمل بای پس، مانند هر نوع جراحی دیگر، احتمال واکنش آلرژیک به داروهای بیهوشی است. در صورتی که جراح خوبی را انتخاب کنید که تیم جراحی خوبی داشته باشد حتما از قبل در این رابطه پیش بینی لازم را می کنند.
 3. از عوارض جراحی بای پس، تهوع و استفراغ در بعضی افراد است.
 4. این عمل ممکن است گاهاً باعث زخم های گوارشی شود.

هر چند عوارض بای پس معده ممکن است آزار دهنده باشد اما به راحتی و با انجام مراقبت های لازم و مصرف دارو های تجویزی می‌توان از بسیاری از آن ها جلوگیری کرد.

عوارض جراحی لاغری

در چه صورت عمل بای پس معده نتیجه بخش نیست؟

اگر بیمار به توصیه های پزشک عمل نکند و به طور مثال از غذا های پر کالری زیادی استفاده کند، ممکن است آن طور که باید کاهش وزن نداشته باشد و یا مجددا بعد از کاهش وزن دچار اضافه وزن شود.
در نظر داشته باشید که اگر بعد از عمل جراحی به رژیم غذایی و مراقبت های تجویز شده توجه نشود، این عمل خود به تنهایی روش کمک کننده ای برای کاهش وزن نخواهد بود و حتی خطرات عمل بای پس معده گریبانگیرتان خواهد شد.

سخن آخر

عمل بای پس معده نیز مانند هر عمل دیگری می تواند عوارضی داشته باشد. آگاهی در مورد این عوارض چه فایده ای دارد؟ در این مقاله گفتیم آگاهی از عوارض جراحی بای پس معده به چند دلیل لازم است. یکی اینکه می تواند به شما برای گرفتن بهترین تصمیم برای درمان کمک کند. دلیل دیگر این که با آگاهی از عوارض بای پس معده می توانید بعضی از این عوارض را کاهش دهید یا حتی جلوی آنها را بگیرید. مثلا انتخاب یک پزشک جراح خبره، ماهر و کاربلد می تواند بسیار در جلوگیری از بعضی عوارض تاثیرگذار باشد. هم چنین پیروی از دستورات یک پزشک با تجربه و مشاوره و ویزیت های قبل و بعد از عمل می تواند جلوی بسیاری از مشکلات و عوارض بای پس معده را بگیرد. در ادامه ی مقاله به بعضی از راهکارهای مقابله با بعضی از عوارض پرداختیم.

اگر هنوز ابهام و سؤالی در رابطه با عوارض جراحی بای پس معده دارید یا برای مطمئن شدن از این که شما کاندید عمل بای پس معده هستید یا خیر نیاز به مشاوره با دکتر دارید خیلی ساده با شماره های قرار گرفته در این سایت تماس حاصل کنید. هم چنین به سادگی می توانید از طریق واتساپ پیام ارسال کنید.

آیا شما یا نزدیکانتان در مورد عوارض جراحی بای پس تجربه ای داشته اید؟ در مورد عوارض بای پس سوالی دارید؟ برای تصمیم در مورد عمل و نوع آن مردد هستید؟ در قسمت کامنت ها با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید. در اسرع وقت به سؤالات شما پاسخ خواهیم داد.

سؤالات متداول:

مهم ترین عوارض جراحی بای پس معده چیست؟

مهم ترین عارضه بای پس معده آن است که حدود 10 درصد بیمارانی که جراحی بای پس انجام می دهند ممکن است بعدا دوباره نیاز به اصلاح عوارض عمل نیاز به عمل مجددی پیدا کنند. فتق شکم شایع ترین مشکلی است که ممکن است پس از عمل رخ دهد و باعث شود بیمار نیاز به عمل مجدد پیدا کند. البته بیشتر این مشکلات در مواردی است که بیماران به توصیه های پزشک توجه نمی کنند.

جراحی بای پس معده چقدر درد دارد؟

به طور کلی بیشتر درد جراحی های لاغری بخاطر برش روی شکم در روش های قدیمی بود. با روش جدید لاپاروسکوپی خوشبختانه این مشکل تا حد زیادی حل شده و بیمار بخیه های بسیار کمتری در سطح شکم خود خواهد داشت. اما به هر حال جراحی معده هنوز هم درد قابل توجهی دارد. اگر درد جراحی اسلیو را 7 از 10 در نظر بگیریم، درد جراحی بای پس 8 از 10 و درد جراحی باندینگ معده 5 از 10 خواهد بود.

عوارض عمل بای پس بیشتر است یا عمل اسلیو؟

جراحی اسلیو در درازمدت عوارض جدی کمتری نسبت به بای پس به دنبال دارد اما احتمال نیاز بیمار به جراحی مجدد در اسلیو بیشتر است.

چه مدت طول میکشد تا بخیه های جراحی بای پس بهبود پیدا کنند؟

روش لاپاراسکوپی بخیه ها و برش های بسیار کمتری نسبت به روش های قدیمی و عمل باز دارد. جای بخیه ها معمولا تقریبا تا 2 هفته بعد از عمل بهبود پیدا میکنند.

عوارض جراحی بای پس
Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *