اعتماد به نفس و چاقی

اعتماد به نفس

Rate this post

چاقی به عنوان یک اختلال متابولیکی پیچیده طبقه بندی می شود. به طور کلی شاخص توده بدن 25 یا پایین برای سلامتی و سلامتی مطلوب در نظر گرفته می شود.  چاقی پیامدهای مخربی برای عزت دارد،شیوع و بزرگی این مسئله بحث برانگیز است. بعلاوه ، تأثیرات اجتماعی و عاطفی کاهش عزت نفس در  چاق ناشناخته است.

 

در برخی از افراد مستعد ژنتیکی ، شاخص توده بدن می تواند تا 28 یا بالاتر باشد. افراد چاق تجمع بیش از حد رسوبات چربی دارند که ممکن است خطر چندین مسئله مرتبط با سلامتی مانند بیماری های :

  • قلبی عروقی
  • تصلب شرایین
  • ترومبوز وریدی عمقی
  • دیابت

فشار خون بالا را افزایش دهد. از همه مهمتر ، چاقی یا مسائل مربوط به وزن بر عزت نفس ، اعتماد به نفس و سلامت عاطفی افراد نیز تأثیر می گذارد.

چاقیضروری است که درک کنیم درمان چاقی می تواند به طور موثری با :

  • اصلاح سبک زندگی
  • تغییرات رفتاری
  • ترکیب فعالیتهای بدنی عملکردی

مقررات رژیم غذایی حاصل شود.افراد چاق بیشتر از مسائل عاطفی ، جسمی و روانی – اجتماعی رنج می برند.

آیا چاقی بر عزت نفس تأثیر می گذارد؟

تحقیقات و مطالعات بالینی از نظر آماری ثابت کرده اند که چاقی پیشرفته بر سلامت جسمی و همچنین سلامت عاطفی و روانی تأثیر می گذارد. بزرگسالان چاق از اعتماد به نفس کمتری برخوردار هستند ، از نظر عاطفی ناپایدار و از نظر اجتماعی بی تحرک هستند. بر اساس مطالعه جدید منتشر شده محققان گزارش کردند که شیوع علائم افسردگی در زنان چاق 21.2٪ است.

چگونگی تاثیر چاقی بر اعتماد به نفس:

تبعیض اجتماعی:

با افراد چاق در اجتماعات اجتماعی متفاوت رفتار می شود. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که شکل ظاهری امنیت شغلی ، دستمزد بالا ، ارتقا در محل کار و سایر مزایای اجتماعی و اقتصادی را تعیین می کند. افراد چاق بیشتر با تبعیض اجتماعی روبرو می شوند. مثلا:

به احتمال زیاد در مدرسه یا محیط کار مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.
اکثر افراد چاق در دوست یابی یا نزدیک شدن به افراد از جنس مخالف روزهای سختی را تجربه می کنند

تصویر ضعیف از خود

بیشتر افراد چاق احساس “زشتی” یا ناخوشایند می کنند. این امر بر اعتماد به نفس آنها برای تعامل یا معاشرت با مردم بسیار تأثیر می گذارد. در نتیجه ، این افراد تمایل دارند که تنها باشند و از نظر اجتماعی ناجور باشند. نیازی به گفتن نیست که چنین رفتاری مسئله چاقی را حتی بیشتر تشدید می کند:دلسرد کردن این افراد برای بیرون رفتن و انجام تعاملات اجتماعی (فعالیت در فضای باز)
آنها را ترغیب کنید در خانه بمانند و به خوردن اجباری و بی تحرکی مانند تماشای تلویزیون یا بازی های ویدیویی بپردازند.

مقصر یا تعارض به دلیل تولید کم

داده ها حاکی از آن است که افراد چاق از توجه افراد که از چند طریق منعکس می شوند ، اجتناب می کنند. بیشتر بزرگسالان دارای اضافه وزن از فعالیت های مربوط به ورزش یا سایر موارد سرگرم کننده برای محدود کردن تعاملات اجتماعی یا توجه زیاد خودداری می کنند. این امر همچنین می تواند به دلیل مشکلات سلامتی مانند عدم توانایی در سریع دویدن ، آپنه خواب ، تعریق زیاد یا سایر موارد مرتبط با چاقی باشد. در نتیجه ، این افراد در مقایسه با همسالان خود احساس کمبود بهره وری و مفید بودن می کنند و دچار احساس گناه و اعتماد به نفس پایین می شوند.

 

پیامد اعتماد به نفس پائین در افراد چاق:

افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس در افراد چاق برای جلوگیری از عوارض بسیار مهم است. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی به جای انتقاد  اعضای چاق خانواده ، به والدین توصیه می کنند که عوامل تقویت کننده چاقی را شناسایی کنند. به عنوان مثال ، در خانواده های خاص ، چاقی عمدتا به دلیل شرایط متابولیکی ارثی یا به عنوان یک عارضه از یک مسئله سلامتی اولیه است.

برای جلوگیری از پیامد های زیر باید:

اختلالات خلقی:

نوجوانان چاق دچار اختلالات خلقی (خشم ، اضطراب و پرخاشگری یا اختلالات رفتاری) می شوند تا ناامیدی یا اعتماد به نفس پایین خود را پنهان کنند.

افسردگی یا اختلالات اضطرابی:

عزت نفس نامناسب اغلب در افسردگی ، غم یا اختلالات اضطراب عمومی به اوج خود می رسد.

اعتماد به نفس

اختلالات خوردن:

افراد چاق بیشتر دچار اختلالات خوردن مانند پرخوری یا بی اشتهایی می شوند تا به طور مصنوعی کاهش وزن را تسهیل کنند.

استفاده از روش های ناسالم برای کاهش وزن:

نوجوانان یا جوانان به احتمال زیاد برای کاهش وزن ، با استفاده از داروهای مسهل ، داروهای ادرار آور ، جراحی های چاقی ، قرص های کاهش وزن و سایر مکمل های غیرقانونی ، ناسالم (یا در مواردی خطرناک) برای کاهش وزن اتخاذ می کنند منجر به آسیب سیستمیک ، عدم تعادل الکترولیت یا حتی مرگ در موارد شدید شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

      ارتباط با مشاور و هماهنگی