مزیت های فوق العاده جراحی لاپاراسکوپی چیست ؟

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

مزیت جراحی لاپراسکوپی نسبت به جراحی های باز و یا سایر جراحی ها چیست ؟

لاپاراسکوپی در عموم به عنوان جراحی های لیزری شناخته می شود. اما در واقعیت جراحی لیزری نیست و اصلا در این جراحی از لیزر استفاده نمی شود. اولین مزیت این است که در جراحی فقط دو الی سه برش کوچک داریم. یک برش بسیار بزرگ در شکم ایجاد می‌شد و هرجایی که پرده های شکمی و عضلات شکمی باز شوند احتمال چسبندگی های احشاء شکمی مثل چربی ها و روده ها به محل برش وجود دارد. و این چسبندگی ها در آینده موجب انسداد احشاء شکمی می‌شود.

اما در حال حاضر جراحی های لاپراسکوپی ای که انجام می‌شود. برش های بزرگ که حدودا بیست تا سی سانتی متر در شکم ایجاد می‌شد، دیگر ایجاد نمی‌شود. بنابراین احتمال چسبندگی ها بسیار کم شده است به طوری که احتمال آن از 10 درصد به 1 الی 2 درصد کاهش یافته است. از دیگر مزیت هایی که دارد دید وسیع تر می‌باشد که چیزی حدود هجده برابر دید را وسیع تر می‌کند.

برای مثال در دید وسیع تر احتمال اینکه در جراحی هایی مثل سرطان های گوارشی، بتوانیم بافت بیشتری را برداریم بیشتر است و هچنین بافت باقی مانده کمتری بماند. ازمزایای دیگر این جراحی ها این است که مریض می‌تواند زودتر به سرکار برگردد همچنین درد های بعد از عمل مریض نیز خیلی کمتر است. پس در لاپراسکوپی، اصطلاح ریکاوری یا بازگشت به محیط کار خیلی سریع تر است. در جراحی های قدیم که  کیسه صفرا عمل می‌کردند حدود دو الی سه ماه درد داشت ولی در حال مریض در روز های دوم سوم به محیط کار برمیگردد.

مزیت های دیگر :

از دیگر مزیت های لاپراسکوپی این است که این جراحی ها کمتر تهاجمی هستند. این جراحی ها به عنوان جراحی های کم تهاجمی شناخته می‌شود. از مزایای دیگر آن این است که چون دید ما در آن بیشتر است. خون ریزی ها درآن کمتر است و به طور کلی اگر توسط فرد آموزش دیده انجام شود. عوارض کلی جراحی ها را کمتر می‌کند و همین طور می توان گفت حداقل مزیت آن نداشتن اسکار یا جای جراحی می باشد.

یعنی از نظر زیبایی نیز برای فردی که مراجعه می کند بهتر است. درکل با توجه به آموزش هایی که در حال حاضر انجام می‌شود. و همین طور جراحی ها به سمت جراحی های کم تهاجمی پیش می‌رود. در چند سال آینده خیلی از شهر ها و مراکز دانشگاهی به این سمت در حال حرکت اند تا جراحی ها را بیشتر به صورت جراحی های کم تهاجمی یا همان لاپاراسکوپی انجام دهند.

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *