هر چه لازم است در رابطه با عمل اسلیو و بارداری بدانید

عمل اسلیو و بارداری

Rate this post

جراحی اسلیو معده یکی از روش‌های جراحی کاهش وزن است. اصطلاح رایج برای همه جراحی‌‌های مربوط به چاقی، اصطلاح جراحی باریاتریک است. این جراحی می‌تواند راهی موثر برای جلوگیری و درمان چاقی باشد. این عمل می‌تواند به کاهش وزن قابل توجهی ختم شود و با ماندگاری خود سلامتی شما را همراه داشته باشد. این کاهش وزن با کاهش مصرف مواد غذایی همراه خواهد شد. عمل اسلیو و بارداری یکی از مسائلی است که حتما ذهن زنان جوانی را که در سنین باروری هستند، به خود درگیر کرده است. این عمل، دارای مزایای خاص خود است.

پزشک جراح در این عمل جراحی، با استفاده از سوراخ‌های ریزی تا 70 درصد معده شما را برمی‌دارد. سپس 30 درصد باقی مانده را در یک لوله کوچک شبیه موز قرار خواهد داد. این روش از نظر فیزیکی مقدار غذایی که می‌توانید بخورید را محدود خواهد کرد و به شما این امکان را می‌دهد با خوردن کمتر، احساس سیری کنید. در نتیجه فقط برای مدت کوتاهی بعد از عمل، به مکمل‌های غذایی نیاز خواهید داشت. این یکی از مزیت‌های اساسی عمل جراحی اسلیو معده؛ نسبت به سایر روش‌های کاهش وزن است. پزشک جراح همه روش‌های موجود برای درمان چاقی را به شما توضیح خواهد داد و شما بهترین روش را انتخاب خواهید کرد. 

عمل اسلیو معده و بارداری

هما‌نطور که می‌دانید بیش‌تر بانوانی که دچار اضافه وزن مفرط هستند با مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای زیادی از جمله تغییرات هورمونی، سندروم تخمدان پلی کیستیک، دیابت، فشار خون و … روبه‌رو هستند که این مساله می‌تواند باعث تاخیر در بارداری و در شرایطی، حتی باعث بارداری خطرناک باشد. برای عمل اسلیو قبل از بارداری لازم است در رابطه با نکاتی اطلاعات کافی داشته باشید.

بنابراین این دسته از خانم‌ها اگر قصد باردار شدن داشته باشند، بهتر است که با انتخاب یکی از روش‌های جراحی لاغری، ابتدا به وزن ایده آل خود برسند و در نهایت اقدام به بارداری کنند.

هیچ نشانه‌ای از این که کدام یک از عمل‌های جراحی لاغری‌ تاثیر بیشتری در بارداری دارند، وجود ندارد. پس در این شرایط خانم‌ها برای عمل اسلیو و بارداری می‌توانند با توجه به مشورت پزشک متخصص یکی از روش‌های جراحی درمان چاقی مانند عمل جراحی اسلیو را انجام دهند و سپس اقدام به بارداری نمایند. جراحی چاقی، می تواند یک تغییر مثبت ناگهانی در بارداری شما ایجاد کند. این بانوان باید از آگاهی کافی پیرامون عمل اسلیو قبل از بارداری ، بارداری بعد عمل اسلیو ، عمل اسلیو معده در شیردهی برخوردار باشند.

اگر به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا باشید، باروری شما هم باید بعد از جراحی افزایش یابد. مطالعات نشان می‌دهد که کاهش وزن بعد از جراحی، برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، ناهنجاری‌های متابولیکی و تولیدمثلی آن‌ها را برطرف می‌کند.

نکته بسیار مهمی که باید از آگاه باشید این است اگر در دوره اولیه 18 ماهه بعد از جراحی هستید، حتما درباره روش‌های جلوگیری از بارداری خود مطلع باشید .

18 ماه بعد از عمل اسلیو باردار شوید

عمل اسلیو و بارداری خطری ندارند. اما از آن جایی که بعد از جراحی، بدن بیمار دچار تغییرات بالقوه استرس‌زا و آشفتگی قابل توجه تغذیه‌ای می‌شود که می‌تواند برای کودک در حال رشد، مشکل ایجاد کند، برای محافظت از زنان و نوزادان آن‌ها، در برابر  احتمال سو تغذیه، پزشکان متخصص جراحی، توصیه می‌کنند زنان تا 18 ماه بعد از جراحی، باردار نشوند. بارداری بعد از جراحی کاهش وزن، مساله‌ای نیست. تنها نگرانی باردار شدن در دوره کاهش سریع وزن است. انجام این جراحی‌ با از بین بردن بیماری‌های زمینه‌ای ذکر شده، احتمال بارداری را در خانم‌ها افزایش می‌بخشد. اکثر پزشکان در رابطه با عمل اسلیو و بارداری معتقدند که بعد از جراحی‌های لاغری، با توجه به مصرف داروهای درمانی و شرایط نقاهت بیمار، بهتر است که برای بارداری یک بازه زمانی 18 ماه تا 2 سال را در نظر داشت.

خانم‌ها ممکن است بعد از جراحی‌های لاغری تا رسیدن به وزن ایده آل و شرایط پایدار فیزیکی، شرایط استرس‌زا و درد زیادی را تحمل کنند؛ بنابراین لازم است که تا رسیدن به یک وضعیت پایدار از نظر روحی و جسمی، برای بارداری صبر کنند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در  زمینه  بارداری بعد عمل اسلیو باید به آن دقت داشت، این است که خانمی که جراحی لاغری انجام داده است باید به وزن ثابت برسد و بعد اقدام به بارداری کند.

علاوه بر این ممکن است در دوران نقاهت، بدن دچار کمبود ویتامین‌هایی شود که قبل از اقدام بارداری با انجام آزمایشات پزشکی که پزشک معالج برای شما درخواست می‌کند، باید هورمون‌ها، ویتامین‌ها و املاح بدنی بررسی شود و در صورت نیاز دارو درمانی شود.

اقدامات لازم برای سلامت مادر و جنین بعد از جراحی اسلیو

عمل اسلیو و بارداری

از آنجایی که بیش‌تر روش‌های جراحی لاغری با کنترل و کاهش اشتها و کالری همراه است، مطمئنا بدن میزان مواد مغذی کم‌تری در دوران نقاهت دریافت خواهد کرد و ممکن است کمبود ویتامین و املاح معدنی رخ دهد که امری رایج و طبیعی است.

بنابراین خانم‌هایی که قصد باردار شدن بعد از جراحی لاغری دارند، باید حتما از مکمل‌های ویتامینی استفاده کنند که توسط دکتر معالج تجویز شده است. ضمن این که بعد از طی شدن دوره دو ساله که اکثر پزشکان برای بارداری بعد از جراحی لاغری توصیه دارند، بهتر است که قبل از اقدام به بارداری با پزشک معالج خود، مشورت کنید.

در عمل اسلیو و بارداری معمولا پزشک با آزمایش‌های لازم، میزان آمادگی بدنی شما برای بارداری را بررسی می‌کند. در صورتیکه از نظر جسمی و روحی آمادگی لازم برای بارداری را داشته باشید، به احتمال زیاد به شما توصیه خواهد شد که زیر نظر یک پزشک تغذیه، بدن خود را از نظر دریافت مواد مغذی و ویتامین‌های لازم برای بدن، تامین کنید. همچنین داروهای مکمل مورد نیاز سلامت شما، برای‌تان تجویز خواهد شد.

اکثر خانم‌های باردار، دچار تهوع صبحگاهی هستند که این مساله ممکن است در خانم‌هایی که جراحی لاغری انجام‌ داده‌اند، بیش‌تر هم باشد. حتی بعد از دوره اولیه پس از جراحی، بسیاری از زنان دارای کمبودهای تغذیه‌ای می‌شوند که می‌تواند در دوران بارداری مشکلاتی برای بیماران ایجاد کند. مطالعات نشان می‌دهد که رایج‌ترین عوارض تغذیه‌ای مرتبط با جراحی چاقی، کمبود ویتامین B12، آهن، کلسیم و ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین D است. بعد از جراحی، بسیاری از خانم‌ها روزانه به مقدار 500 کالری غذا می‌خورند و برای جبران اینکه بدن آن‌ها دیگر مواد مغذی را متابولیزه نمی‌کند، معمولا ناچار به دریافت ویتامین‌های اضافی هستند.

ممکن است دریافت مواد مغذی مورد نیاز بارداری توسط بدن، به دلیل حالت تهوع بسیار دشوار باشد. اگر حالت تهوع اشتهای شما را از بین برده است و یا نمی‌توانید غذا را در معده نگه دارید، در مورد داروهای ضد تهوع که می‌توانید در دوران بارداری بدون هیچ نگرانی مصرف کنید، با پزشک معالج خود صحبت کنید.

عمل اسلیو معده و بارداری برای اطمینان از اینکه شما و کودکتان، به اندازه مورد نیاز مواد مغذی دریافت می‌کنید یا نه، به یک متخصص تغذیه که در مورد جراحی کاهش وزن آگاهی دارد مراجعه کنید. به او بگویید که چه نوع جراحی انجام داده‌اید، چقدر در طی بارداری، افزایش وزن داشته‌اید و به چه مواد غذایی علاقه دارید و چه غذاهایی را نمی‌توانید بخورید. او ممکن است به شما توصیه کند که چندین وعده غذایی کوچک در طول روز بخورید، که جذب مواد مغذی در بدن‌تان بهبود یابد.

خطر ابتلا به عوارض کاهش می یابد، اما از بین نمی رود

پژوهشی در سال 2005 در ژورنال زنان و زایمان منتشر شد که زنانی که تحت جراحی کاهش وزن قرار گرفته‌اند، فشار خون ناشی از بارداری و دیابت حاملگی را به میزان مشابه زنان با وزن سالم که هیچ وقت چاق نبوده‌اند و یا تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار نگرفته اند، دارند.

اما از آنجایی که بسیاری از زنانی که تحت جراحی کاهش وزن قرار گرفته‌اند، در حین بارداری هنوز هم تا حدی با اضافه وزن مواجه هستند، احتمال فشار خون ناشی از بارداری و دیابت حاملگی، همچنان پا برجاست. اما این خطر بسیار کم‌تر از قبل از جراحی است.

 به احتمال زیاد بایستی عمل سزارین انجام دهید

بر اساس پژوهش‌های انجام شده بر عمل اسلیو و بارداری در سال 2004 در مجله زنان و زایمان آمریکا، زنان بارداری که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته‌اند، به احتمال زیاد لازم است سزارین ‌شوند. دقیقاً مشخص نیست که چرا این مساله مطرح است و چه عواملی در آن نقش دارند، اما از مواردی است که لازم است با پزشک معالج در ارابطه با آن صحبت کنید که آیا پزشک شما سزارین را برای شما بد می‌داند یا خیر ؟

اگر هیچ مشکلی جدی در سلامتی ندارید، آیا پزشک به نتیجه آزمایش زایمان واژینال رضایت دارد؟ در حین زایمان واژینال، چه عواملی باعث می‌شود که پزشک شما  سزارین را در دستور کار زایمان‌تان قرار بدهد؟

همچنین، با پیروی از توصیه‌های پزشک، ورزش در دوران بارداری و شرکت در کلاس‌های آمادگی برای زایمان، ممکن است احتمال سزارین برای بارداری بعد از عمل اسلیو معده را کاهش دهید.

مکمل‌های مورد نیاز پس از عمل در دوران بارداری

عمل اسلیو و بارداری

در زنانی که با جراحی لاغری یا به صورت عمل اسلیو معده و یا عمل بای پس معده به وزن ثابت و ایده‌آل قبل از بارداری رسیده‌اند، با کمبود ویتامین‌هایی مانند B12، آهن، ویتامین D و یا کلسیم مواجه اند.

از طرفی دیگر این ویتامین‌ها، برای داشتن یک بارداری سالم و نرمال لازم هستند، بنابراین این گروه از مادران باردار، باید حتما از مکمل‌های ویتامینی در دوران پیش از بارداری، حین بارداری و در دوران شیردهی استفاده کنند تا بدن آن‌ها دچار مشکل نشود و جنین سالمی را پرورش دهند.

با مشکل اضافه وزن در دوران بارداری چه باید کرد؟

اضافه وزن در دوران بارداری یک امر کاملا طبیعی و رایج است که بسیاری از مادران باردار آن را تجربه می‌کنند. اما در زنانی که قبل از بارداری جراحی لاغری داشته‌اند، این مساله کاملا متفاوت است. این زنان نباید بیش‌تر از 5 تا 10 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشند. اضافه وزن بیش‌تر از این مقدار احتمال دارد خطر ابتلا به دیابت بارداری، فشارخون را به شدیدا افزایش دهد. به نظر می‌رسد که برای این دسته از زنان باردار، دارا بودن یک رژیم تغذیه‌ای سالم و  مناسب در کنار مصرف مولتی ویتامین‌ها بهترین گزینه برای انتخاب خواهد بود.

پس برای داشتن یک دوره بارداری سالم و بی‌خطر، بهتر است که در طول دوران بارداری از یک رژیم تغذیه‌ای مناسب زیر نظر پزشک تغذیه و با مشورت  پزشک جراح معالج و پزشک متخصص زنان و ماما برخوردار باشند.

شرایط عمل اسلیو معده در شیردهی چگونه است؟

اغلب مادران بارداری که جراحی‌ لاغری را تجربه کرده‌اند، می‌توانند به فرزند خود شیر دهند، اما باید توجه داشته باشند که بدن این مادران با مادران طبیعی از نظر میزان مواد معدنی، ویتامین و املاح کمی متفاوت است.

ضمن این که بدن این مادران، دائم در معرض خطر کم شدن آب بدن قرار دارد، کمبود پروتئین، کمبود مواد مغذی و ویتامین‌ها در بدن این بانوان، باعث می‌شود که شیر آن‌ها ارزش غذایی مناسب برای رشد نوزاد را نداشته نباشد. بنابراین اکثر پزشکان توصیه دارند که مادرانی که جراحی لاغری را تجربه کرده‌اند، به جای تغذیه با شیر مادر، نوزاد خود را با روش‌های جایگزین شیر مادر نیز تغذیه کنند.

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله ذکر شد، برای بانوانی که تصمیم دارند قبل یا بعد از جراحی اسلیو اقدام به بارداری کنند، راه‌کارها و دستوراتی وجود دارد که می‌توانند با مشاوره با متخصصین جراحی اسلیو معده و زنان و زایمان، از این راه حل‌ها آگاه شده و سلامت خود و فرزندشان را تضمین کنند. در این پست، به نکات ضروری عمل اسلیو و بارداری مفصل پرداخته‌ایم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

      ارتباط با مشاور و هماهنگی