جراحی ساسی بای پس؛ جراحی کم خطر و پر اثر! مزایا و ویژگی‌ها

جراحی ساسی بای پس

 

بسیاری از اختراعات در تاریخ بشر حاصل ترکیب ایده‌های قبلی‌اند که نتیجه‌ای چندبرابر کارآمدتر داشته است. جراحی ساسی بای پس از آن ترکیب‌هاست. جراحی ساسی بای پس ترکیب عمل اسلیو و بای پس است، مثل مینی بای پس! شاید همین الان پیش خودتان می‌گویید این دکترها چقدر اسم از خودشان درست می‌کنند! اتفاقا این مقاله را هم برای همین نوشته‌ام. در این پست می‌خواهم جراحی ساسی بای پس را توضیح دهم و فرق آن را با بای پس، اسلیو و مینی بای پس برایتان بگویم. دانستن این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد این همه نوع جراحی جورواجور را بتوانید از هم تشخیص دهید. وقتی با این دانش قبلی سراغ دکتر خود بروید بهتر می‌توانید با او گفتگو کنید و توضیحات پزشک جراح خود را چه قبل از عمل و زمان مشاوره و چه بعد از آن در مرحله مراقبت و نقاهت بهتر درک کنید.

در جهان مدرن عوامل بسیاری مثل کمبود فعالیت های فیزیکی، رژیم غذایی ناسالم، ژنتیک، استفاده از برخی قرص ها و دارو های شیمیایی و… چاقی و اضافه وزن را به یکی از مهم ترین مسائل موجود تبدیل کرده است. این مسئله علاوه بر تاثیر روانی که بر اعتماد به نفس و روابط افراد میگذارد، عامل بسیاری از بیماری های جسمی نیز هست. بیماری هایی نظیر دیابت، فشار خون، زانو درد و…

در صورتی که مشکل چاقی با رژیم غذایی و ورزش حل شود نوبت به روش‌های تهاجمی مثل جراحی نمی‌رسد. بنابراین بیمار باید ابتدا توسط پزشک ویزیت شود. پس از آن پزشک از طریق آزمایش‌هایی از جمله آزمایش BMI نظر خود را در مورد مناسب‌ترین روش درمانی برای این بیمار خواهد گفت.

انواع مختلفی از جراحی لاغری وجود دارد که هرکدام ویژگی‌های خود را دارند. از جمله این عمل‌ها می‌توان به اسلیو معده، بای پس معده، مینی بای پس و ساسی بای پس یا همان ساسیج بای پس نام برد.

به پزشک جراحی مراجعه کنید که به انجام همه عمل‌های جراحی مسلط باشد تا از میان آن‌ها مناسب‌ترین را برای شما انجام دهد.

عمل ساسی بای پس چیست و چگونه انجام می‌ شود؟
عمل ساسی بای پس چیست و چگونه انجام می‌ شود؟

جراحی ساسی بای پس معده چیست و چگونه انجام میشود؟

این عمل جراحی لاغری در دو مرحله انجام میشود و مانند جراحی مینی بای پس، ترکیبی از عمل اسلیو و عمل بای پس معده است.

مرحله اول معده مشابه یک جراحی اسلیو است. ابتدا پزشک متخصص، معده را کوچک تر می‌کند و به این ترتیب درواقع یک کیسه ی جدید می‌سازد.

در مرحله ی بعد که مشابه جراحی بای پس است، پزشک قسمتی از روده کوچک را دور می‌زند و به معده ای که در مرحله ی قبل ایجاد کرده بود، متصل می‌کند. در این روش تنها ۳۰ درصد از مواد غذایی که توسط بیمار مصرف شده از راه طبیعی خود رد میشود. به عبارتی تنها ۳۰ درصد از ویتامین، چربی، و همه ی ترکیبات مواد غذایی جذب بدن می‌شود و ۷۰ درصد بقیه جذب نمیشود که این مقدار شامل بخش زیادی از قند و چربی مواد غذایی است.
دقت کنید در این روش برخلاف جراحی اسلیو معده از بدن جدا و خارج نمیشود و تنها راه عبور مواد غذایی تغییر می‌کند.

جراحی ساسی بای پس برای چه کسانی مناسب است
جراحی ساسی بای پس برای چه کسانی مناسب است

این عمل برای چه کسانی مناسب است

برای این که بدانید این عمل برای شما مناسب است یا خیر ابتدا شاخص توده بدنی (‌BMI) خود را حساب کنید. اگر این رقم بالای ۳۵ بود شما یکی از کاندیدا های این عمل جراحی هستید.
البته افرادی که شاخص توده بدنی آن ها بالای ۳۰ باشد و مبتلا به بیماری های مرتبط با چاقی مثل دیابت باشند هم کاندیدای این جراحی لاغری خواهند بود.

مزایای جراحی ساسی بای پس نسبت به سایر جراحی های لاغری چیست؟

تحقیقات نشان داده اند از جمله مزایای جراحی ساسی بای پس این است که می‌تواند بیش تر از سایر عمل های جراحی کاهش وزن به دنبال داشته باشد و موفقیت آمیز تر باشد. این عمل همچنین باعث کاهش احساس گرسنگی میشود، دیابت را درمان و کنترل میکند، و با سایر مشکلات مربوط به چاقی مقابله می‌کند.
از آن جا که در اکثر جراحی های چاقی سعی در این است که بدن، مواد غذایی کمتری را جذب کند و از این طریق جذب قند و چربی کاهش یابد، مشکلی که هم زمان به وجود می آید جذب کمتر مواد مورد نیاز بدن مثل ویتامین ها و مواد معدنی است (مثلا در جراحی بای پس یا همان بای پس کلاسیک). در نتیجه ممکن است فرد، پس از مدتی دچار سو تغذیه شود. برای جلوگیری از این مشکل پزشک معالج مکمل های خوراکی تجویز میکند و رژیم غذایی خاصی را توصیه می‌کند که عمل کردن به آن بسیار ضروری است. از جمله مزایای عمل ساسی بای پس آن است که در این عمل خطر کمبود تغذیه ای نسبت به سایر جراحی های لاغری، کمتر است و رژیم غذایی تجویز شده با کیفیت و به نسبت راحت تر است. همچنین از مزایای عمل ساسی بای پس حفظِ تداوم دستگاه گوارش فرد.
علاوه بر همه این مزایا، جراحی ساسی بای پس کمتر موجب عوارضی مثل خطر ابتلا به فتق داخلی می‌شود.

عوارض و مزایای جراحی ساسی بای پس چیست؟
عوارض و مزایای جراحی ساسی بای پس چیست؟

عوارض و معایب جراحی ساسی بای پس

عوارض ساسی بای پس به احتمال زیاد بسیار کم و نادر بوده و بین انواع دیگر جراحی لاغری هم شایع است. برخی این عوارض عبارت اند از

  • آمبولی ریه
  • ممکن است محل دوخت عفونت پیدا کند
  • انسداد در محل دوخت روده به معده
  • خونریزی

البته عوارض ناشی از عمل جراحی که در هر عمل جراحی ممکن است اتفاق بیفتد را هم باید مد نظر قرار داد. عوارضی چون حساسیت داشتن به دارو های بیهوشی.

تفاوت جراحی ساسی بای پس با مینی بای‌پس، بای پس کلاسیک و اسلیو معده
تفاوت جراحی ساسی بای پس با مینی بای‌پس، بای پس کلاسیک و اسلیو معده

رژیم بعد از عمل ساسی بای پس

افرادی که عمل جراحی لاغری را پشت سر میگذارند در دوره ی نقاهت خود باید از رژیم غذایی خاصی استفاده کنند. البته دستورالعمل دقیق رژیم بعد از جراحی ساسی بای پس توسط پزشک تجویز می‌شود اما برای نمونه یک رژیم غذایی معمول در ادامه آورده شده است.
رژیم غذایی بیمار در چند روز اول فقط مایعات است تا وقتی معده قوی تر شده و بتواند غذا های سفت تر را هم هضم کند. این رژیم حدود ۱۴ روز به طول می انجامد و غلظت غذا ذره ذره بیشتر میشود.

  • بیمار در چند روز اول میتواند از آب گوشت قرمز و یا گوشت مرغ به عنوان یک وعده ی غذایی استفاده کند. برای تهیه این وعده ی غذایی مقداری گوشت را با ساقه ی کرفس و یا هویج و مقداری نمک خوب بپزید و آب این گوشت ( نه خود مواد غذایی) را به بیمار بدهید.
  • بیمار همچنین می‌تواند از شیر بدون چربی یا بسیار کم چرب هم میل کند. بسته به وضعیت بیمار، میتوان شیر سویا را جایگزین یک وعده ی غذایی او کرد. از این طریق کلسیم بدن بیمار نیز تامین می‌شود.
  • بیمار میتواند از آب میوه های طبیعی مثل آب سیب و آب هویج رقیق به عنوان میان وعده میل کند (برای رقیق کردن نوشیدنی نصف لیوان را آب بریزید و نصف دیگر را با آب میوه پر کنید.)
  • بیمار میتواند همچنین به مقدار کم از چای سبز یا چای معمولی خیلی رقیق میل کند.

بنا به نظر پزشک بعد از چند روز که معده ی بیمار به هضم غذا عادت کرد میتواند غذا های کمی غلیظ تر به صورت پوره را هم استفاده کند.

فراموش نکنید که رعایت رژیم غذایی و استفاده از دارو های تجویزی بسیار مهم است چرا که هم باید متناسب وضعیت بیمار باشد و هم مواد غذایی مورد نیاز بدن او را تامین کند.

تاثیر عمل ساسی بای پس معده

این عمل مانند عموم عمل های لاغری راهکاری سریع و مطمئن است که اگر رژیم غذایی و توصیه های پزشک متخصص به درستی عمل شود احتمال برگشتن وزن بسیار کم است. افراد طی عمل جراحی لاغری معمولا حدود ۷۰ درصد وزن خود را طی یک سال و نیم از دست می‌دهند که نسبت به روش های دیگر بسیار سریع تر است.

مزایا و معایب جراحی ساسی بای پس
مزایا و معایب جراحی ساسی بای پس

تفاوت عمل ساسی بای پس با عمل مینی بای پس چیست؟

بین این دو عمل لاغری و حتی سایر عمل های لاغری شباهت های بسیاری وجود دارد. اما انچه مهم است این است که بین این دو عمل چه تفاوت اساسی وجود دارد.

در عمل مینی بای پس معده، یک کیسه ی کوچک تر از معده ایجاد میشود و به روده ی کوچک پیوند زده می‌شود

اما در عمل ساسی بای پس معده بزرگ تر است و پزشک تنها یک لوپ روده، از قسمت انتهایی روده باریک به معده پیوند میزند.

در عمل بای پس غذا مسیر کمتری را در طول معده طی می‌کند و کالری کمتری جذب بدن شما خواهد شد. در این حالت متابولیسم بدن بالا می‌رود. شاید بپرسید چرا این اتفاق میفتد. جواب شما این است که چون بدن کالری کمی از غذا به دست میاورد، پس برای به دست آوردن انرژی شروع به چربی‌سوزی می‌کند. در مقاله عمل بای پس کلاسیک، هر چیزی که لازم باشد در مورد این عمل بدانید را برای شما آورده‌ایم، پس خواندن آن را از قلم نیندازید.

در این عمل احتمال سوء تغذیه و کمبود ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن کمتر است و درنتیجه عوارض کمتری دارد.

هزینه عمل ساسی بای پس

از آن جا که این عمل در واقع ترکیبی از دو عمل لاغری است و زمان مورد نیاز برای عمل هم نسبتا زیاد است طبیعی است که هزینه عمل ساسی بای پس از سایر عمل های لاغری بیشتر باشد. ضمن این که این عمل یکی از سخت ترین عمل های جراحی لاغری محسوب میشود. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که نتایج این عمل نسبت به سایر عمل ها بهتر و عوارض آن کمتر است. با همه ی این نکات هزینه عمل ساسی بای پس بسته به این که در چه بیمارستانی قرار است جراحی صورت بگیرد و پزشک جراح چه قدر مهارت دارد، متفاوت است. همچنین وسایل استفاده شده برای عمل و هزینه ی اقامت و بستری شما در بیمارستان و… نیز بر هزینه ی عمل تاثیر گذار است.
برای اطلاع از هزینه ی دقیق این عمل و سایر عمل های جراحی بهتر است به مطب جراح لاغری رجوع کنید و با توجه به وضعیت بدنتان و فاکتور های گفته شده از ریز هزینه ها اطلاع پیدا کنید.

سخن آخر

همان طور که اشاره شد جراحی ساسی بای پس معده یا همان ساسج بایپس یکی از موثر ترین عمل های موجود لاغری است. این عمل، نسبت به سایر عمل های لاغری تاثیر بسیار شگفت انگیزی بر درمان دیابت نوع ۲ و سایر بیماری ها نظیر فشار خون بالا و مشکلات استخوانی برجای خواهد گذاشت. به عنوان مثال آمار ها نشان داده اند که عمل ساسی بای پس معده تا ۹۵ درصد قادر به درمان دیابت خواهد بود. این عمل نسبت به بقیه عمل ها عوارض و خطرات کمتری دارد و شما می‌توانید با اطمینان بیشتر بدن خود را زیر تیغ جراحی قرار دهید. و اگر به توصیه های پزشک متخصص کاملا عمل شود، احتمال برگشت دوباره ی وزن خیلی کم می‌شود.

توصیه ما این است که حتما قبل از عمل راجع به جزئیات عملتان از پزشک سوال کنید تا درک درستی از آنچه اتفاق خواهد افتاد داشته باشید. برای مثال همان طور که اشاره شد شما همه ی وزن خود را به یکباره و بلافاصله بعد از عمل از دست نخواهید داد.

آیا شما یا نزدیکانتان تا به‌حال تجربه عمل لاغری داشته‌اید؟

آیا در رابطه با عمل لاغری سؤالی دارید؟

سؤالات، تجربیات و نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

اگر سؤال تخصصی در رابطه با عمل ساسی بای پس معده یا انواع دیگر جراحی لاغری دارید به راحتی می‌توانید از طریق شماره‌های تماس داخل سایت با ما تماس گرفته و پاسخ خود را دریافت کنید.

سؤالات متداول

 

 

کدام‌یک از جراحی ساسی بای پس و مینی بای پس کم‌خطر تر هستند؟

 

جراحی ساسی بای پس کم‌خطر تر است. در واقع جراحی ساسی بای پس نمونه‌ی کم‌خطر تر همان جراحی مینی بای پس است.

 

ساسی بای پس برای چه کسانی مناسب است؟

 

ساسی بای پس برای کسانی مناسب است که نیاز به بهبود دیابت نوع دو دارند. در این جراحی خطر ابتلا به فتق داخلی کم‌تر است. هم‌چنین جذب مواد غذایی برخلاف اسلیو معده در این نوع عمل با مشکل مواجه نمی‌شود.

هم‌چنین ساسی بای پس معده گزینه مناسبی برای کسانی است که بعد از عمل اسلیو دچار بازگشت وزن بعد از عمل شده‌اند.

 

 

منابع بیشتر برای مطالعه:

Efficacy of single anastomosis sleeve ileal (SASI) bypass for type-2 diabetic morbid obese patients: Gastric bipartition, a novel metabolic surgery procedure: A retrospective cohort study
SINGLE ANASTOMOSIS STOMACH-ILEAL BYPASS WITH SLEEVE GASTRECTOMY (SASI-S)
WHAT IS SINGLE ANASTOMOSIS SLEEVE ILEAL BYPASS?


 IBI

 

Rate this post

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات