مراقبت بعد از عمل بای پس معده چگونه است؟

مراقبت بعد از عمل بای پس معده

مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

مراقبت بعد از عمل بای پس معده

مراقبت بعد از عمل بای پس معده مدت طولانی را به خود اختصاص نمی دهد زیرا که بسته به نوع جراحی شما دوره نقاهت آن متفاوت خواهد بود.
اگر عمل بای پس معده به صورت لاپاراسکوپی انجام گیرد، که بیشتراین عمل های لاغری به این شکل می باشند مراقبت بعد از عمل بای پس معده دو تا سه هفته به طول خواهد انجامید.
این در صورتی خواهد بود که شما تنها ۲ تا ۳ روز را در بیمارستان سپری خواهید کرد و در طی آن پزشک با شما تمرین ایستادن و نشستن را انجام می دهد.
همچنین شما که این جراحی را انجام داده اید قسمت هایی که از شکم تان برش میخورد، به حداقل رسیده و درد آنچنانی را بعد عمل تجربه نخواهید کرد.
در روش دیگر که کمتر از آن در عمل بای پس معده استفاده می شود دوره نقاهت آن به نسبت روش لاپراسکوپی به مدت یک تا دو روز طولانی تر خواهد بود دلیل آن هم یک برش عرضی بر روی شکم است به مانند عمل سزارین که برش زیر شکم قرار گرفته است، اما این برش بالاتر از ناف قرار دارد همانطور که گفتیم این روش خیلی کم استفاده می گردد مگر اینکه شرایط بیمار ایجاب کند که پزشک معالج ایشان با این روش عمل بای پس را انجام دهد.
در این روش دوره مراقبت بعد از عمل بای پس معده به سه الی چهار هفته افزایش پیدا می‌کند و همچنین بیمار احساس درد بیشتری را از نوع اول آن دارد،
زیرا که در این عمل قسمت بیشتری از شکم باز شده و درگیر است همچنین زخم های متعددی بر روی آن وجود دارد همچنین طولانی شدن دوره ی بستری به دلیل التیام همین زخم ها نیز می باشد.

مراقبت بعد از عمل بای پس معده
عمل بای پس معده

مراقبت‌های بعد از عمل بای پس معده

مراقبتهای بعد از عمل بای پس معده برای هر کسی که عمل را انجام داده است محدودیت ساز است، یعنی اینکه شما در مصرف غذاها، انجام کارهای روزانه، انجام فعالیت های بدنی دچار محدودیت می شوید.
البته این محدودیت ها کاملا موقتی هستند و جای هیچ نگرانی را برای شما ندارد. مراقبت های بعد از عمل بای پس معده محدودیت در مصرف انواع میوه ها، سبزیجات و غذاهای جامد را همراه خود دارد که در ادامه مقاله بدان اشاره می‌کنیم.
همچنین برای برگشت به کار و یا انجام فعالیت های روزانه مثل: خرید کردن، رفتن به کلاس شما باید حدوداً دو ماه صبر کنید، تا معده شما کاملاً بهبود یابد.
فعالیت های بدنی را نیز دو هفته بعد از عمل متوقف می کنید ولی پس از آن برای کمک به کاهش وزن باید نرمش ها و ورزش‌هایی را با تجویز پزشک معالج خود شروع کنید.
البته دو هفته قبل از عمل نیز به شما توصیه می شود که ورزش های خاصی را انجام دهید تا هم وزنتان کمتر  گردد و نیز جراحی لاغری شما آسانتر شود.
مراعات غذایی هم دو هفته قبل از عمل و هم دو ماه بعد از عمل به شما کمک شایانی می کند مراقبت بعد از عمل بای پس معده در نتیجه عمل شما بسیار مهم است، زیرا که عمل لاغری  موجب کاهش وزن شما است اما این مراقبت های بعد از عمل هستند، که این روند لاغری را تسریع می کنند و موجب سلامتی شما و همچنین از بین رفتن بیماری‌هایی مثل دیابت و فشار خون شما می گردند.

رژیم غذایی بعد عمل

رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده

رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده حدود ۲ تا ۳ ماه بسته به شرایط شما طول خواهد کشید، یعنی شما مجبور به رعایت رژیم غذایی که پزشک معالجتان تجویز می‌کند، هستید.
اما فقط برای ۸ تا ۱۰ هفته بعد عمل نه  بیشتر از آن، یادمان نرود با پرخوری و نسوزاندن کالری زیاد غذا به وزن بالا رسیدیم و عمل بای پس را انتخاب کردیم، پس توصیه می شود برای ادامه زندگی و همچنین خوش هیکل ماندن از غذاهای پرکالری و خوردن نوشیدنی های گازدار خودداری کنیم، تا مجددا دچار افزایش وزن نشویم.
رژیم غذایی بعد عمل معده دارای چند مرحله است. اولین مرحله آن شما فقط می توانید مایعات شفاف و آسان هضم را میل نمایید، یعنی می توانید آب میوه های رقیق شده مصرف کنید و بعد از گذشت سه روز مایعات دیگری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، که از جمله آن: شیر، عصاره گوشت و چای می باشد.
بعد از گذشت این مرحله که حدود ۷  تا ۹ روز طول می کشد می توانید غذاهای پوره یا له شده را مصرف نمایید، مثل: شیر بدون چربی، میوه های خیلی نرم و پنیر بعد از گذشت ۱۸ روز شما با تایید پزشک معالج خود می توانید بعضی از مواد غذایی را با ملاحظات ویژه آن مصرف نمایید، یعنی این که غذاها را به صورت تکه تکه و لطیف درآورد تا به راحتی جویده شوند.
البته مراقبت بعد از عمل بای پس معده محدوده به رژیم غذایی نمی شود پس دقت لازم را بعد از عمل خود داشته باشید تا دچار برگشت یا توقف وزن نگردید.
بعد از مرحله چهارم با گذشت زمان حدوداً دو ماه یا بیشتر شما قادر خواهید بود، غذاهای جامد را به برنامه رژیم خود وارد کنید ولی سعی کنید خیلی کم و در وعده غذایی کوچک از آنها استفاده کنید. مثلاً: نان یا ذرت بو داده خوردن این مواد غذایی تمام حجم معده شما را پر می کند و از طرفی معده باید انرژی و زمان بسیاری را برای هضم این غذا صرف کند پس با احتیاط پیش بروید.

قرص های بعد عمل

قرص های بعد از عمل بای پس معده

به طور کلی قرص های بعد از عمل بای پس معده  به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول قرص هایی هستند که برای کاهش درد در عمل بای پس مورد استفاده قرار می گیرند.
قرص امپرازول یکی از آنهاست این دارو برای درد معده کاربرد دارد و افراد عادی نیز گاهی از آن استفاده می کنند، امپرازول به صورت کپسولی هر صبح و شب به طول سه ماه مصرف می شود.
استامینوفن کدئین که همه ما این دارو را می شناسیم و از آن استفاده کرده ایم پزشک معالج با توجه به تشخیص خود برای مراقبت بعد از عمل بای پس معده هر هشت ساعت یه بار این دارو را تجویز می نماید.
دسته بعدی شامل مولتی ویتامین و آمپول هپارین هستند. داروی مولتی ویتامین را به خاطر کمبود و عدم جذب  ویتامین ها، روزانه یک عدد استفاده می کنیم.
خیلی از افراد بدون مشکل برای دریافت ویتامین بیشتر از این دارو استفاده می کنند.
آمپول هپارین که بسته به شاخص توده بدنی شما  بعد از عمل  به صورت زیر جلدی تزریق می گردد.

مصرف داروی اورسودیول فقط برای کسانی که امکان مشکل در کیسه صفرا را دارند، تجویز می گردد تا هنگام بروز آن بیمار دچار سردرگمی نشود.
گاهی اوقات مراقبت بعد از عمل بای پس معده نیاز به تغییر روش از مصرف قرص، به استفاده از شیاف دارد که شیاف دیکلوفناک روش دیگری برای جذب مسکن در بدن می باشد.

مراقبت بعد از عمل بای پس معده
مراقبتهای بعد از عمل

مراقبت بعد از عمل مینی بای پس معده

باید خاطرنشان کنیم که عمل بای پس معده با مینی بای پس آن تفاوت زیادی را ندارند پس مراقبت بعد از عمل بای پس معده با مینی بای پس نیز همین طور است.
برای درک بهتر این دو عمل ازشرح  تفاوت در نحوه عمل آنها  شروع می کنیم تا به مراقبت بعد از عمل بای پس معده و مینی آن برسیم.
اولین تفاوت آنها نحوه برش معده می باشد،که در عمل مینی برش در یک راستا است ولی در بای پس معده فقط ابتدای معده برش میخورد که در ادامه روده به آن پیوند می خورد ولی عمل مینی، روده در آن جدا نگردیده است تا بخواهیم آن را پیوند بزنیم.
مراقبت بعد از عمل بای پس معده تماما شبیه مینی بای پس معده است یعنی همان رژیم غذایی، نرمش ها و ورزش ها را دارد، با این تفاوت که در عمل مینی غذا به سرعت از معده به روده می رود و جذب ویتامین ها به نسبت بای پس به شدت کاهش می یابد همچنین حالت تهوع در عمل مینی بیشتر به سراغ بیمار می آید به همین خاطر در این عمل مینی به نسبت بای پس ما بیشتر به مصرف مولتی ویتامین ها احتیاج داریم.
اما در عمل بای پس بیشتر به مسکن احتیاج داریم، دلیل آن هم ایجاد برش های بیشتری در حین این  عمل می باشد.

ورزش بعد از عمل بای پس

ورزش بعد از عمل بای پس معده

ورزش عملی هست که، چه پیر باشیم و چه جوان چه لاغر و چه چاق موجب تناسب اندام ما می شود و ورزش بعد از عمل بای پس معده نیز برای کاهش وزن مفید خواهد بود.

در مرحله نخست تا پنج ماه اول شما توانایی ورزش سنگین را نخواهید داشت فقط می توانید پیاده روی کنید. پیاده روی ابتدا با سرعت کم و به مرور سرعت خود را افزایش دهید. بعد از پنج یا شش ماه  شما می توانید ورزش بعد از عمل را به صورت حرفه ای انجام دهید.
نکته بسیار مهم و ضروری در مراقبت بعد از عمل بای پس معده این است که شما می‌توانید در ۱۰ ماه بعد از عمل، ۴۰ تا ۴۵ کیلوگرم از وزن خود را کم کنید.
از جمله ورزش هایی که به شما کمک می کنند می شود به: یوگا، شنا، ورزشهای استقامتی، کوهنوردی ودوچرخه سواری اشاره برد.
همچنین با آزاد شدن هورمون اندروفین ورزش به شادی فرد افسرده به خاطر وزن زیاد کمک بزرگی می کند.

ورزش بعد از عمل بای پس
ورزش در عمل بای پس

سخن آخر

برای آنکه عمل بای پس موفقیت آمیزی را پشت سربگذاریم باید مراقبت بعد از عمل بای پس معده را با توجه به تجویز پزشک ،به درستی و با دقت فراوان انجام دهیم. انتخاب دکتر متخصص در زمینه عمل بای پس امری بسیار مهم برای شمایی که می خواهید عمل لاغری انجام دهید، می باشد. پس با گرفتن مشاوره از ما این مهم را برای خود آسانتر سازید.

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *