هر چیزی که لازم است درباره ی بای پس کلاسیک معده بدانید

بای پس کلاسیک

Rate this post

همه چیز درباره عمل بای پس کلاسیک

مدت هاست که افزایش وزن و چاقی یکی از مهم ترین معضلات جهان مدرن محسوب میشود. چون در صورتی که به موقع درمان نشود می‌تواند باعث بروز مشکلاتی بعضاً جبران ناپذیر و یا ابتلا به انواع بیماری‌ها شود.بهترین و بی‌خطرترین روش درمان چاقی و افزایش وزن، ورزش و استفاده از رژیم غذایی مناسب است اما برای افرادی که قادر به اجرای این دو روش نیستند و دنبال راه حل سریع تر و موثرتری میگردند، جراحی لاغری مختلفی وجود دارد. از بین انواع عمل لاغری، جراحی بای پس  کلاسیک ،مینی بای پس و اسلیو معده تاثیر قابل توجهی دارد در ادامه به طور مخصوص به این مسئله که عمل بای پس کلاسیک چیست و مزایا و معایبی که این عمل دارد میپردازیم.

جراحی بای پس کلاسیک چیست؟

در واقع در این روش دو هدف مدنظر است، هدف اول اینکه فرد غذای کمتری بخورد و هدف دوم اینکه بدن، مواد غذایی کمتری جذب کند.
در این روش دو عمل جراحی یک جا روی بیمار انجام می شود. اول معده را با دوختن به 2 قسمت، تقسیم می کنند. قسمت کوچک تر که معمولا ظرفیت آن حدود 5 تا 10 درصد کل معده است، مسئولیت نگهداری غذا را به عهده می گیرد،که حدود 28 گرم غذا را می تواند در خود جای دهد. در این روش هیچ قسمتی از معده خارج نمی شود بلکه قسمت بزرگ تر همچنان به ترشح آنزیم می پردازد ولی غذا وارد این قسمت نمی شود. سپس یک قسمت از روده ی کوچک را به معده ی کوچک تر متصل می کنند و قسمتی از روده که نقش مهمتری در جذب دارد از مسیر خارج می شود.
افرادی که این جراحی را انجام داده اند بسیار سریع تر از قبل احساس پرشدن معده و سیری میکنند. بیماران در این روش، حدودا 70 تا 80 درصد اضافه وزن خود را از دست می دهند و به وزن ایده آل خود بر می گردند.

کاندیداهای مناسب جراحی بای پس کلاسیک معده

این عمل جراحی  معده معمولا به افرادی پیشنهاد می شود که شاخص توده بدنی آن ها بیش از 40 باشد، یعنی بیش از 100 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشند. افرادی هم که شاخص توده بدنی آن ها حدود 35 است ولی بیماری های مرتبط با چاقی داشته باشند هم، کاندیداهای مناسبی برای این روش هستند. جراحی بای پس معده همچنین به افرادی که به دلیل اضافه وزن، بیماری هایی مثل دیابت و یا فشار خون بالا دارند و یا کسانی که به هر دلیلی با رژیم و یا فعالیت های ورزشی نتوانسته اند به وزن ایده آل خود برسند هم پیشنهاد میشود.
تحقیقات نشان داده اند در بیماران دیابتی، این عمل معده حدود 80 تا 90 درصد بهبودی ایجاد می کند و مرگ و میر را کاهش می دهد.

مزایای جراحی بای پس کلاسیک معده

 • میزان غذای مصرفی فرد به دلیل کاهش اندازه ی معده کاهش می یابد.
 • بای پس کلاسیکدیابت نوع دو فرد بهبود می یابد یا حتی به صورت کامل از بین می رود.
 • مدت زمان بای پس معده نسبتا کوتاه است وسرعت کاهش وزن بسیار خوبی دارد به طوری که فرد می تواند حدودا 70 تا 80 درصد اضافه وزن خود را در طی 12 تا 18 ماه و بیش از%90 اضافه وزن خود را طی دو سال از دست می دهد و میزان عود چاقی کمتر از 5% است.
 • در افراد ریزه خوار و شیرینی خوار از عمل هایی مانند اسلیو تاثیر بیشتری دارد.
 • میزان کالری کمتری از مواد غذایی در روده جذب خواهد شد.
 • میزان بازگشت وزن در بای پس کلاسیک کمتر از اسلیو معده است.
 • در بیمارانی که ریفلاکس معده به مری دارند روش انتخابی بای پس کلاسیک معده است دراین عمل قابلیت برگشت به آناتومی نرمال با عمل جراحی مجدد وجود دارد.

معایب بای پس معده

با اینکه این عمل یکی از روش‌های بسیار مؤثر در درمان بیماری چاقی است اما معایبی هم دارد که باید آن را پیش از عمل مد نظر قراردهید.

 • هر چند مدت زمان این عمل ،بسیار کم است و سریعا شما را به وزن ایده آل میرساند اما دوره نقاهت آن حداقل دو سال و حتی بیشتر است و نیاز به چکاب و مراقبت‌های پزشکی دائم دارید.
 • تغییر سبک زندگی و رژیم دائمی از عوارض سخت این عمل است چرا که بعد از عمل، مواد غذایی کمتری جذب بدن می‌شود و سیستم ایمنی بدن مقاومت کمتری نسبت به گذشته خواهد داشت و همین امر ممکن است سبب سوء تغذیه در بیمار می‌شود.
 • یکی از عوارضی که به ندرت رخ می‌دهد انسداد روده است که بعضی مواقع موجب درد شکمی خواهد شد.این امر به علت تغییر مسیر روده ممکن است اتفاق بیفتد.
 • ایجاد فتق نیز یکی دیگر از عوارض عمل بای پس معده است که ممکن است رخ دهد.
 • یکی دیگر از عوارضی عمل بای پس معده که بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند بروز تهوع و استفراغ است.
 • عمل بای پس معده ممکن است باعث زخم‌های گوارشی شود.
 • ممکن است تا مدت‌ها نیاز به مکمل‌های ویتامینی داشته باشید.
 • تنگی نفس، رفلاکس معده و خطرات بیهوشی از دیگر معایب بای پس معده به شمار می‌آیند.

تفاوت بای پس کلاسیک و امگا

بای پس کلاسیک و مینی بای یا همان امگا هر دو از محبوب ترین و موثر ترین عمل های لاغری محسوب میشوند. مراحل انجام عمل بای پس کلاسیک و مینی بای پس معده بسیار به هم شباهت دارد اما تفاوت‌هایی در اجرای آن‌ها وجود دارد. تغییر مسیر دستگاه گوارشی در بای پس معده کلاسیک با دست‌کاری بیشتری انجام می‌گیرد و بنابراین دوران نقاهت و همچنین عوارض آن بیشتر است. اما در مینی بای پس معده، حداقل میزان تغییر مسیر دستگاه گوارشی انجام می‌گیرد و فرد زودتر از بیمارستان مرخص می‌شود.
بنابراین تفاوت بای پس کلاسیک و امگا یا همان مینی بای پس در نحوه اجرای فرآیند جراحی و عوارض آن نهفته است. با توجه به این‌که نتایج هر دو نوع عمل یکسان است، دکتر با در نظر گرفتن عوارض این دو نوع عمل و شرایط ویژه بیمار، یکی از گزینه‌های عمل بای پس و مینی بای پس معده را انتخاب می‌کند. برای مثال، عمل مینی بای پس برای فرد مبتلا به ریفلاکس معده مناسب نیست. با این وجود، عمل مینی بای پس به‌عنوان روش اصلاح‌شده بای پس کلاسیک ایمن‌تر است.

اقدامات لازم قبل از جراحی بای پس کلاسیک

هر روش جراحی برای اینکه نتیجه بخش باشد و عوارض ایجاد شده در آن به حداقل برسد، نیازمند این خواهد بود که مراقبت های قبل از جراحی برای آن به خوبی صورت بگیرد.

 • از یک ماه قبل از جراحی از مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی بپرهیزید.
 • از یک ماه قبل جراحی سعی کنید سبک زندگی خود را تغییر داده و عادت غلط را حذف کنید.
 • از یک ماه قبل از جراحی مواد غذایی مصرفی خود را تغییر داده و بیشتر سعی کنید مواد ویتامینی و گیاهی استفاده کنید.
 • از یک هفته قبل از جراحی میزان مصرف مواد غذایی خود را کاهش داده و کالری کمتری مصرف کنید.
 • داروهای تجویز پزشک را مطابق دستورالعمل گفته شده مصرف کنید.
 • قبل از جراحی از مصرف داروهای رقیق کننده خون و مسکن ها خودداری کنید.

مراقبت های لازم بعد از جراحی بای پس کلاسیک

روش های جراحی دارای شرایط خاص به خود بوده و افراد برای اینکه کمترین عوارض را تجربه کنند باید توصیه های پزشکی در این زمینه را جدی گرفته و به خوبی رعایت کنند.

 • از مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر بعد از جراحی بپرهیزید.
 • تا یک ماه پس از جراحی از حضور در مکان های گرم و مرطوب مثل سونا و استخر خودداری کنید
 • تا یک ماه بعد از جراحی از انجام فعالیت های ورزشی سنگین خودداری کنید
 • برای جلوگیری از ایجاد عفونت محل زخم را خشک و تمیز نگه دارید.

بعد از جراحی بمعده یک تا دو روز نباید هیچ غذایی مصرف شود تا معده و سیستم گوارش بهبود یابد. بعد از آن افراد یک رژیم غذایی خاصی را دنبال می کنند. این رژیم غذایی با مایعات شروع شده و پس از آن غذاهای نرم مصرف می شود و به تدریج فرد خوردن غذاهای معمول را شروع می کند. این رژیم تقریبا 10 روز به طول می انجامد.

بای پس کلاسیکعوارض بای پس کلاسیک معده:

یکی از عوارض دراز مدت این عمل سوء جذب برخی ویتامین ها می باشد که با تجویز مکمل های ویتامینی رفع خواهد شد.
در برخی افراد که دارای بیماری های زمینه ای باشند، ممکن است انجام این روش موجب تشدید این بیماری ها شود. افرادی که از این روش های لاغری استفاده می کنند، باید تا آخر عمر مکمل های ویتامینی و مواد مغذی مصرف کنند. مصرف طولانی مدت مکمل ها احتمال ایجاد یبوست در افراد را افزایش می دهد.
ممکن است بیمار دچار درد بعد از مصرف غذا شود و به دنبال آن دچار اسهال شود که به آن سندرم دامپینگ می گویند. جهت پیشگیری از وقوع این سندرم در فاصله نیم ساعت قبل و بعد از مصرف غذا ، از مصرف مایعات پرهیز کنید. حالت تهوع، کم آبی بدن، سوء هاضمه، افت قند خون و خونریزی  از دیگر عوارض این جراحی میتواند باشد.

رژیم غذایی پس از جراحی

توصیه های رژیم غذایی پس از جراحی بای پس کلاسیک معده بسته به شرایط فردی شما متفاوت است. یک رژیم بای پس معده معمولاً از یک رویه مرحله ای پیروی می کند تا به شما کمک کند تا آمادگی مجدد برای خوردن غذاهای جامد را در خود ایجاد کنید. سرعت حرکت شما از یک مرحله به مرحله دیگر بستگی به سرعت بهبودی بدن شما دارد و اینکه بدنتان چگونه با تغییرات در الگوی غذایی شما سازگار می شود. معمولاً می توانید خوردن غذاهای معمولی را حدود سه ماه پس از جراحی شروع کنید.
در هر مرحله از رژیم بای پس معده ، باید مراقب باشید که
برای جلوگیری از کمبود آب بدن، روزانه 2 لیتر مایعات بنوشید.مایعات را بین وعده های غذایی بنوشید، نه با وعده های غذایی. حدود 30 دقیقه بعد از غذا و 30 دقیقه قبل از غذا از خوردن مایعات خودداری کنید.بخاطر جلوگیری از سندرم دامپینگ – که هنگام ورود مواد غذایی و مایعات به روده کوچک به مقدار زیاد و بیشتر از حد طبیعی باعث ایجاد حالت تهوع ، استفراغ ، گیجی ، تعریق و اسهال می شود – به آرامی بخورید و بنوشیدروزانه غذاهای کم چربی و غنی از پروتئین بخورید.غذاها و نوشیدنی های کم چربی و کم قند را انتخاب کنید.از مصرف الکل خودداری کنید.کافئین را که می تواند باعث کم آبی بدن شود ، محدود کنید.مکمل های ویتامین و مواد معدنی را هر روز طبق راهنمای ارائه دهنده متخصص خود مصرف کنید.قبل از بلعیدن، غذاها را کاملاً بجوید.

چه زمانی عمل جراحی بای پس کلاسیک معده موفقیت‌آمیز نیست؟

گاهی اوقات برخی از افراد آنطور که باید پس از جراحی لاغری، کاهش وزن ندارند یا مجدد پس از کاهش وزن دچار اضافه وزن می‌شوند.
در واقع اگر به توصیه‌های پزشک پس از عمل توجه نشود، چنین حالت‌هایی ممکن است رخ دهد. مثلا اگر به‌طور مکرر غذاهای پر کالری مصرف کنید، ممکن است آنطور که انتظار می‌رود، کاهش وزن نداشته باشید.
برای جلوگیری از افزایش وزن مجدد باید تغییرات سالم و دائمی‌ در رژیم غذایی خود داشته باشید و فعالیت‌های ورزشی را فراموش نکنید.
بنابراین، این نکته را حتما در نظر داشته باشید که عمل جراحی به تنهایی روش کمک‌کننده‌ای برای شما نخواهد بود.

بای پس کلاسیکهزینه بای پس کلاسیک معده

هزینه بای پس کلاسیک معده یکی از سوالات پرتکراری است که از جراحان لاغری پرسیده می‌شود. بسته به عوامل مختلفی قیمت این جراحی محاسبه میشود که این موارد به شرح زیر است:

 • کلینیک و بیمارستانی که مراجعه می‌کنید.
 • آیا پزشک از تجربه و مهارت بالایی برخوردار است یا خیر.
 • مدت زمانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارید.
 • آزمایشات و تجهیزاتی که برای شما در نظر گرفته می‌شود.
 • آیا عمل شما تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد یا خیر.
 • مدت زمانی که در بیمارستان بستری هستید.

پس قیمت این عمل با توجه با تمامی موارد گفته شده برای هر فرد متفاوت است.
که البته هزینه عمل بای پس کلاسیک معده به علت نوع عمل و تجهیزات مصرفی بیشتر از اسلیو معده است.

برای استفاده از بیمه برای کاهش هزینه عمل بای پس کلاسیک معده شما باید شرایط زیر را داشته باشید

 • شاخص توده بدنی ۴۰ به بالا
 • گرفتن تاییدیه از بیمه پایه (بیمه تامین اجتماعی،بیمه خدمات درمانی و بیمه سلامت) و بیمه های تکمیلی
 • بیمه آتیه سازان …) قبل از عمل

خطرات انجام عمل بای پس کلاسیک معده

این عمل مانند هر عمل جراحی لاغری دیگر ممکن است خطراتی برای سلامتی در کوتاه مدت یا بلند مدت ایجاد کند.
خطرات کوتاه مدت این عمل مشابه خطرات عمل های جراحی شکمی دیگر است:خونریزی زیاد، عفونت، واکنش شدید بدن به بیهوشی، لخته های خون، مشکلات تنفسی و ریوی، ایجاد نشتی در سیستم گوارش.
خطرات بلند مدت و عوارض این عمل شامل: انسداد روده، سندروم دامپینگ که باعث اسهال، حالت تهوع و استفراغ می شود. سنگ کیسه صفرا، ایجاد فتق، قند خون پایین، سو تغذیه، سوراخ شدن معده، ایجاد زخم، استفراغ.

سخن اخر

نباید انتظار غیرواقع بینانه از جراحی بای پس کلاسیک معده داشته باشید. مثلا بلافاصله پس از عمل اندام شما شبیه ورزشکاران حرفه ای نخواهید شد. این گونه انتظارات اشتباه و دست نیافتنی است. همچنین، این تصور که پس از عمل می توانید هرچه دوست دارید مانند نوشابه یا شیرینی استفاده کنید و چاق هم نمی شوید، کاملا نادرست است.
عمل چاقی برای آن دسته از افرادی که مبتلا به بیماری های حاد ناشی از چاقی هستند بسیار مناسب است. افراد چاق دارای مشکلاتی همچون دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا و غیره کاندید بسیار مناسبی برای انجام این عمل هستند.اگر شما هم تجربه این جراحی را داشتید، نظرتان را با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

   ارتباط با مشاور و هماهنگی