از عوارض چاقی به چه مواردی می توان اشاره کرد؟

چاقی و عوارض آن

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

چاقی چیست؟

چاقی ، که به طور گسترده به چربی اضافی بدن اشاره دارد ، به یک مشکل مهم بهداشت عمومی تبدیل شده است. شیوع آن همچنان در سراسر جهان افزایش می یابد :

  1. با افزایش شیوع چاقی ، بار بیماری های مرتبط با آن نیز افزایش می یابد
  2. بیماری های غیرواگیر و عوامل خطرزا از جمله چاقی اکنون نه تنها در جوامع مرفه بلکه در سایر کشورها نیز به یک مشکل مهم تبدیل شده اند.

چاقی

ارزیابی دقیق چربی بدن به فناوری پیشرفته ای نیاز دارد که برای اهداف اپیدمیولوژی بیماری به راحتی در دسترس نیست.سازمان بهداشت جهانی (WHO) شاخص توده بدن (BMI) را تصویب کرد که با تقسیم وزن بدن به کیلوگرم محاسبه می شود (کیلوگرم) بر اساس مربع ارتفاع در متر (متر) ، به عنوان یک اندازه گیری جانشین برای کل چربی بدن. 4 BMI به خوبی با درصد چربی بدن در افراد جوان و میانسال که چاقی در آنها شیوع بیشتری دارد ، رابطه دارد. شاخص ، چاقی هنگامی تعریف می شود که مقدار آن برابر یا بیشتر از 30Kg / m2.7،8 باشد

انواع چاقی:

با این حال ، نه تنها کل چربی بدن مهم است بلکه الگوی توزیع آن نیز مهم است.

چربی احشایی اضافی ، که به آن چاقی مرکزی نیز گفته می شود ، ارتباط بیشتری با بیماری های قلبی عروقی نسبت به چربی زیر جلدی دارد که عمدتا در اطراف باسن رسوب می کند.

چاقی مرکزی یک شکل بدنی مشخص را ایجاد می کند که شبیه یک سیب است و بنابراین به آن چاقی “سیب شکل” گفته می شود.

انواع چاقی

در مقایسه با چاقی “گلابی شکل” که در آن چربی روی باسن و باسن قرار می گیرد . این توزیع در دور کمر نسبت به لگن (WHR) است.

تاثیر چاقی بر افزایش امید به زندگی:

اکنون شواهدی وجود دارد که نه تنها درصد چربی ارزیابی شده توسط BMI در پیش بینی مرگ و میر بلکه توزیع چربی در بدن نیز مهم است. توزیع زیاد چربی لگن ارزیابی شده توسط دور مفصل ران تأثیر پیش بینی منفی بر انفارکتوس میوکارد (MI) دارد.

نمی توان تأثیر احتمالی توزیع چربی بر مرگ و میر را نادیده گرفت. توزیع چربی بدن ، ارزیابی شده با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی در موسسات تحقیقاتی پیشرو ، و تأثیرات آن بر مرگ و میر و بیماری در حال حاضر یک موضوع تحقیقاتی مورد توجه است.

بیماری های ناشی از چاقی:

دیابت شیرین

در حال حاضر هیچ بحثی وجود ندارد که چاقی با دیابت نوع 2 مرتبط باشد. تصور می شود مکانیسم اساسی به دلیل مقاومت به انسولین باشد. با این حال ، در حال حاضر داده های محدودی وجود دارد که مقاومت انسولین را با استفاده از گیره استاندارد الاگلیسمی هایپرینسولینمیک به طور دقیق کم می کند ، بیشتر به دلیل ماهیت تهاجمی این روش ، آن را برای مطالعات اپیدمیولوژیک عمومی نامناسب می کند.

فشار خون

اطلاعات موجود ارتباط قوی بین چاقی و فشار خون بالا را نشان می دهد.چاقی و فشار خون بالا هر دو در سلامت عمومی مهم هستند.  فشار خون بالا و اضافه وزن از عوامل خطر مستقل برای قلب و عروق هستند.

بیماری قلبی و سکته مغزی

برخی از سرطان ها

بیماری کیسه صفرا و سنگ صفرا

آرتروز

نقرس

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *