روش‌های لاغری بعد از زایمان

لاغری بعد از زایمان

یکی از موضوعات چالش برانگیز برای بسیاری خانم‌ها لاغری بعد از زایمان است. فعالیت‌هایی مانند مراقبت از نوزاد تازه متولد شده، عادت به سبک زندگی جدید و یافتن بهبودی و درمان بعد از زایمان، امری اجتناب پذیر و استرس آور است. اما بازگشت به وزن سلامت پس از زایمان از اهمیت بالایی برخوردار است. به خصوص اگر بخواهید به فاصله اندکی بعد از زایمان مجدد باردار شوید. خانم‌ها بلافاصله پس از زایمان و به دنیا آوردن نوزاد خود به دنبال تناسب اندام‌شان هستند. بهتر است بدانید كه برای درمان چاقی بعد از زایمان اجبار صحیح نیست. بلکه باید با رژیم صحیح غذایی و فعالیت‌های ورزشی منظم، وزن خود را كاهش دهند. سه تا شش ماه بعد از زایمان زمان مناسب برای مادرانی است که می خواهند وزن‌شان را کم کنند.
داشتن برنامه متعادل غذایی در دوران بارداری نیز برای لاغری بعد از زایمان حائز اهمیت است بنابراین باید به نحوی غذا بخورند تا پس از زایمان با مشكل اضافه وزن مواجه نباشند. برای حفظ وزن متعادل، انتخاب رژیم غذایی سالم در طول بارداری ضروری است. متاسفانه اكثر زنان پس از زایمان برای بازگشت به وزن اولیه­‌ی خود با مشکل روبه رو هستند. باید دانست که ورزش به تنهایی ضامن بازگشت آنها به وزن اولیه و ایده آل نیست. بهترین روش، انتخاب رژیم غذایی متعادل بعد از زایمان است.

داشتن فعالیت‌های فیزیکی متناسب با شرایط زنان در دوران بارداری می تواند در کنترل وزن بارداری نقش مهمی داشته باشد. البته در نظر گرفتن شرایط مادر و کودک در نحوه فعالیت فیزیکی نقش مهمی دارد. بسیاری از زنان باردار بخاطر شرایط ویژه‌ای که دارند، لازم است تمام طول بارداری را در استراحت مطلق باشند
مشکل اضافه وزن فقط مختص به زایمان طبیعی یا زایمان اول نیست. این موضوع ممکن است در زایمان های بعدی و حتی در زایمان به روش سزارین نیز رخ دهد.

لاغری بعد از زایمانلاغری بعد از زایمان سزارین

در پاسخ به این سوال که چگونه بعد از زایمان سزارین لاغر شویم، باید به مواردی از جمله محاسبه کالری مصرفی در دوران بارداری توجه داشت.

1- میزان کالری مورد نیاز مادر باردار

گاهی عده ای از زنان به دلیل نیاز بیش‌تر مادر باردار به غذا و کالری ، به جای دو نفر غذا خورند. یک زن باردار در شرایط عادی، ​​روزانه فقط به ۳۰۰ کالری بیش‌تر از آنچه قبل از بارداری و در شرایط عادی نیاز داشته، نیاز دارد.

2- تغذیه با شیر مادر

برای سوختن کالری اضافی بدن مادر بهترین روش تغذیه نوزاد با شیر مادر است. مخصوصاً در ماه‌های اول بعد از زایمان، تغذیه با شیر مادر به میزان قابل توجهی باعث کاهش وزن در مادر می‌شود. در یک مطالعه که در سال های اخیر انجام شده است؛ نشان داده شد که زنان با شیر دادن به کودکشان به راحتی قادر به کاهش وزن در شش ماه پس از زایمان هستند.
اما قانون خاصی برای این‌که هر مادر چقدر در دوران بارداری ممکن است چاق شود یا بعد از زایمان وزن از دست بدهد وجود ندارد و در این باره لازم است از پزشک یا مامای خود بپرسید چه مقدار اضافه وزن برای‌تان لازم است.
اگر ذهن‌تان درگیر این است که چگونه بعد از زایمان سزارین لاغر شویم نگران نباشید. علت ذخیره چربی در طول روند بارداری، ضعیف بودن زن بعد از زایمان است و باتوجه به این موضوع که روند شیردهی فوراً بعد از زایمان آغاز می‌شود و شیر نیز دارای کالری بالایی است، ممکن است زن با دریافت غذایی که می خورد نتواند نیازهای خود و فرزندش را تامین کند. در این مواقع چربی‌های ذخیره شده از دوران بارداری به کمک مادر می‌آید و برای شیردهی سوزانده می‌شود. بنابراین بهترین راه حل برای کاهش وزن بعد از زایمان توصیه به شیردهی نوزاد توسط مادر است. باید به بدن خود این فرصت را بدهید و رفتارهایی جدید در مورد سلامتی و تغذیه بدن خود بکار بگیرید تا بعد از زایمان، راحت‌تر بتوانید به دورانی که شکم صاف و اندامی ایده‌آل داشتید بازگردید.

3- به اندازه بخوابید

با وجود یک نوزاد، داشتن خواب کافی کمی سخت به نظر می رسد. اما اگر شرایط نگه داری نوزاد و کمک اطرافیان اجازه دهد مادر خواب کافی داشته باشد، در دراز مدت بر سلامتی مادر نقش مهمی ایفا می‌کند. علاوه بر آن خواب کافی در لاغری بعد از زایمان طبیعی و لاغری بعد از زایمان سزارین بسیار موثر است.
در یک مطالعه‌ای که در ارتباط با خواب مورد نیاز بدن توسط پژوهشگران انجام گرفته است؛ مشاهده شده در افرادی که هر شب کم‌تر از ۷ ساعت می‌خوابند، احتمال بروز چاقی بیش‌تری است. در واقع بسیاری از هورمون‌ها در بدن در زمان خوابیدن ترشح می‌شوند که مهم‌ترینشان هورمون کورتیزول است. خواب شب‌ها می‌تواند نیاز بدن را به این هورمون‌ها برطرف کند.

4- تغذیه صحیح

در مصرف غذاهای قنددار یا نشاسته‌ای مانند شیرینی، غلات، نان و … را احتیاط کنید. مصرف این موارد در دوران بارداری گاها موجب بروز دیابت بارداری نیز می‌شود. شکر باعث ایجاد ورم در بدن می‌شود. گلوتن و احتمالاً لبنیات نیز باعث ایجاد ورم در پوست شده و روند کوچک کردن شکم بعد از زایمان را سخت‌تر می‌کند. آماس و تورم می‌تواند متابولیسم و هورمون‌های بدن را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین از مصرف این گونه غذاها اجتناب کنید. زیرا سرعت پیشرفت روند لاغری را کاهش می‌دهند.

5- آب بنوشید

مصرف هشت لیوان آب در روز و یا حتی مقداری بیش‌تر برای شیر دادن مادر اهمیت زیادی دارد و باعث دهیدارته ماندن بدن خواهد شد.

6- تحرک داشته باشید

برای لاغری بعد از زایمان سزارین معمولا به مادران پیشنهاد می شود که بعد از هر بارداری، حدود 6 الی 8 هفته پیش از شروع هر نوع ورزشی صبر کنند.
در این بازه زمانی مادران باید فعالیت‌هایی مانند به آرامی مثل راه رفتن را انجام دهند. اگر شرایط فیزیکی مادر خوب باشد ممکن است پزشکان به مادران اجازه دهند که زود‌تر از این دوره شروع به ورزش کنند.
برای مادرانی که دارای زخمی عمیق در محل بخیه سزارین هستند، این تحرک در هفته‌های اولیه به هیچ وجه توصیه نمی شود و مادران لازم است کاملا استراحت کنند تا باید بهبود بیابد و از آن جایی که قدرت بهبوی در افراد مختلف، متفاوت است، شاید پزشک شما زمانی بیش از این حداقل زمان را برای استراحت شما در نظر داشته باشد.

لاغری بعد از زایمان دوم

بیش‌تر زنان بعد از زایمان اول خود وزن اضافه خواهند داشت. لاغری بعد از زایمان دوم به عوامل زیادی بستگی دارد، این عوامل می‌تواند شامل ژن ها، سطح فعالیت بدنی افراد قبل بارداری، حین بارداری و بعد بارداری، رژیم غذایی و میزان اضافه وزنی که در طول بارداری به دست می آورید، باشد. لاغری بعد از زایمان دوم ممکن است سخت‌تر از کاهش وزن بعد از اولین زایمان در افراد باشد، به همین جهت مراجعه شما به  متخصص تغذیه بعد از زایمان ضرورت دارد.
درمان چاقی بعد از زایمان ممکن است کار دشواری باشد و هربار با زایمان قبلی متفاوت باشد. روش‌های زیادی برای لاغری بعد از زایمان دوم وجود دارد اما مهم‌تر از همه باید سعی کنید با انگیزه و واقع بین بمانید. اکثر زنان در طول زمان بارداری بین ۱۰ الی ۱۵ کیلوگرم وزن اضافه به دست می‌آورند که البته حدود ۵ کیلوگرم از این وزن اضافه را در طول زایمان و بلافاصله بعد از زایمان از دست خواهند داد که شامل وزن نوزاد به همراه جفت و مایعات آمنیوتیک می‌شود. حدود شش هفته زمان نیاز است تا رحم فرد به اندازه قبل از حاملگی کاهش یابد.
برای لاغری بعد از زایمان دوم تمام روش‌هایی که بر لاغری زایمان نخستین شما به کار می روند، صادق است. اما مساله این است که ممکن است این روند یعنی به دست آوردن وزن ایده آل مادر، پروسه طولانی‌تری را بطلبد؛ که تلاش و پشتکار شما و مشاوره با ماما و متخصص تغذیه کار را برای شما آسان خواهد کرد.

لاغری بعد از زایمانروش های طبیعی لاغری بعد از زایمان

داشتن یک رژیم غذایی سالم همراه با ورزش روزانه در خانه به شما کمک می‌کند تا وزن اضافه را کاهش دهید و لاغری بعد از زایمان را هر چه زودتر تجربه کنید. بدون اینکه حتی نیاز به باشگاه رفتن باشد. در ادامه به روش‌های ساده‌ای که می‌توانید با انجام آن‌ها به وزن اولیه خود باز گردید، می‌پردازیم:

1- به هیچ عنوان از تغذیه سالم غافل نشوید

بسیار پیش می‌آید که مادر وقتی نوزاد را به خانه می‌آورد، وقت غذا خوردن، یا حتی میل به آن را ندارد، اما این کار کاملا اشتباه است و کمکی به کاهش وزن شما به حساب نمی آید. فقط شما را بی ‌انرژی و ضعیف‌تر می‌کند. بنابراین لازم است که روزانه ۵ الی ۶ وعده غذای هر چند کوچک با میان‌ وعده‌های مقوی و سالم میل کنید.

2- اگر قبل از بارداری صبحانه نمی‌خوردید حالا بخورید

 خود را به خورد صبحانه عادت دهید. صبحانه به شما انرژی می‌دهد تا روز خود را شروع کنید و کم تر در طول روز احساس خستگی و ضعف داشته باشید.

3- میان وعده مناسب مصرف کنید

برای خود میان وعده‌های مقوی تهیه کنید و اگر فرصت این کار را ندارید از همسرتان بخواهید برایتان آماده کند. میان وعده‌های مناسب و حاوی فیبر و پروتئین مثل کره بادام‌زمینی، نان تست، تخم‌ مرغ آب پز، میوه‌هایی مانند سیب و موز، سبزیجاتی مثل کاهو، کلم و هویج، غذاهای حاوی حبوبات مانند یک کاسه عدسی یا خوراک لوبیا ایده خوبی هستند.

4- به اندازه کافی آب بنوشید

این که بدن شما هیدراه باقی بماند و کم آب نشود مهم است. در طول روز یک بطری آب در نزدیکی خود قرار دهید، به این ترتیب نوشیدن آب را فراموش نمی‌کنید. حداقل لازم است 12 فنجان مایعات در طول روز بنوشید.
ضمنا نوشیدن مایعاتی مانند آب‌میوه‌های کارخانه‌ای، نوشابه‌های گازدار و شربت‌هایی سرشار از شکر را محدود کنید. این نوشیدنی‌ها ارزش غذایی ندارند و مانع روند کاهش وزن و رسیدن به وزن قبل از زایمان در شما می‌شوند.

5- میوه را به عنوان جایگزین آبمیوه مصرف کنید

مصرف میوه را با نوشیدن آب میوه جایگزین کنید. آبمیوه‌ها باید در حد متوسط ​​مصرف شوند، چون می‌توانند دارای کالری اضافی باشند. مصرف میوه به شما ویتامین و مواد مغذی می‌دهد و حاوی فیبر بیش‌تری است که به شما کمک می‌کند با مصرف کالری کم‌تر احساس سیری بیش‌تر کنید.

6- از معجون لاغری بعد زایمان استفاده کنید

شما می‌توانید با معجون لاغری بعد زایمان به روند لاغری خود سرعت ببخشید. در ادامه به معرفی بعضی از این معجون‌ها می‌پردازیم:

1- چای نعنا، زنجبیل و هل

ابتدا لازم است آب را به جوش بیاورید. سپس برگ‌های تازه نعنای  خرد شده را به همراه زنجبیل رنده شده و ۲ تا ۳ عدد دانه هل به آب جوش اضافه کنید. چند دقیقه زمان بدهید تا بجوشند. شعله را خاموش کنید و روی ظرف آب جوش یک بشقاب قرار دهید. و اجازه دهید تا ۵ دقیقه بماند. نوشیدنی شما آماده است. می‌توانید این معجون را سرد کنید و آن را به عنوان چای یخی میل کنید.

2- آب جعفری و کرفس

برای تهیه این معجون کرفس و جعفری را با هم در میکسر مخلوط کنید و یک نوشیدنی بسازید تا به شما در درمان چاقی بعد از زایمان کمک کند. نوشیدن این معجون در تابستان باعث خنک شدن بدن ما نیز می شود. کرفس دارای کالری کمی است. جعفری هم برای کلیه‌ها مفید است. مصرف این دو سبزی با یکدیگر به شما کمک می‌کنند چربی‌های اضافه را به سرعت بسوزانید.

علت لاغر شدن بعد از زایمان

محققان اعلام کرده اند شیر دادن به فرزند می تواند علت لاغر شدن بعد از زایمان باشد. تجربه و تحقیقات نشان می‌دهند شیر دادن به نوزاد بعد از زایمان باعث کوچک تر شدن اندازه شکم مادران می‌شود. این امر می‌تواند به دو دلیل رخ دهد. اول اینکه شیر دادن باعث می‌شود رحم سریع‌تر به اندازه اولیه خود بازگردد، در نتیجه شکم کوچک تر به نظر برسید. با هر بار شیر دادن، مادران حدود ۳۵۰ کالری بیش تر می‌سوزانند. که این سوزاندن کالری اضافی باعث می‌شود چربی‌های اضافه دور شکم زودتر از بین بروند.

لاغری بعد از زایمانکوچک کردن شکم بعد از زایمان با ورزش کردن

ورزش کردن برای کاهش استرس معجزه می کند و کاهش استرس هم برای کاهش حرف اول را می زند. پس از خانه بیرون بروید و به بدن خود حرکت دهید. ورزش‌های مفرحی را انجام دهید که باعث می‌شود انرژی بیش‌تری در خود احساس کنید. سعی کنید از انجام ورزش‌هایی که باعث می‌شوند بیش از حد انرژی خود را از دست بدهید، پرهیز کنید. داشتن پیاده روی روزانه به شما در داشتن وزن ایده آل بعد از زایمان کمک زیادی خواهد کرد.

سخن پایانی

لاغری بعد از زایمان از موضوعاتی است که ذهن اکثر بانوانی که به تازگی مادر شده‌اند را مشغول می‌کند. برای داشتن تناسب اندام بعد از زایمان راه حل‌هایی مانند شیر دادن نوزاد، داشتن برنامه غذایی مقوی، پیاده روی و… پیشنهاد می شود. اما از همه مهم‌تر داشتن روحیه، انگیزه و امید و زندگی بدون تنش و استرس زا است. شما می‌توانید از طریق این سایت برای لاغری بعد زایمان با مشاورین ما در تماس باشید.

    Rate this post

    بدون نظر

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    جدیدترین مقالات