اهمیت و تأثیرات مثبت ورزش بعد از عمل لاغری

ورزش بعد از عمل لاغری

مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه

ورزش بعد از عمل لاغری چه اهمیت و تاثیراتی دارد؟

جراحی لاغری فرصتی بسیار خوب برای افراد چاقی است که به دلایل مختلف نتوانسته‌اند با ورزش و رژیم‌های غذایی لاغر شوند و به وزن ایده‌آل برسند. عمل لاغری شما را با سرعتی باورنکردنی به تناسب اندام و وزن دل‌خواه‌تان می‌رساند. اما در این‌جا نکته‌ی بسیار مهمی وجود دارد که نباید آن را فراموش کنید. انجام عمل لاغری برای رسیدن به وزن و اندام رویایی‌تان لازم است، اما کافی نیست؛ یعنی باید علاوه بر آن، مراقبت‌های دیگری را بعد از عمل انجام دهید تا به نتیجه‌ای رویایی و فوق‌العاده برسید؛ مراقبت‌هایی مثل انجام ورزش بعد از عمل لاغری، رژیم غذایی مناسب و مصرف داروها و مکمل‌های مورد نیاز.

نگاه زیبای‌تان را همین‌جا نگه دارید تا تمام نکات ریزودرشت درباره‌ی چگونگی ورزش بعد از عمل لاغری را با شما در میان بگذاریم.

اهمیت ورزش بعد از عمل لاغری

داشتن برنامه‌ی ورزشی و اجرای منظم آن برنامه بعد از جراحی لاغری خیلی مهم است. این اهمیت خیلی زیاد فقط به این دلیل نیست که به کاهش وزن شما کمک کند. دلایل مهم دیگری هم وجود دارند که نقش ورزش بعد از عمل لاغری را پررنگ می‌کنند. داشتن برنامه‌ی ورزشی بعد از جراحی لاغری نه‌تنها از نظر جسمی، بلکه از لحاظ روحی و روانی هم روی شما تاثیرگذار خواهد بود. بگذارید مفصل‌تر درباره‌ی مزایا و اهمیت ورزش بعد از عمل لاغری صحبت کنیم.

1- بالابردن سرعت کاهش وزن

اهمیت و تاثیرات ورزش بعد از عمل لاغری
اهمیت و تاثیرات ورزش بعد از عمل لاغری

قطعا یکی از انگیزه‌های مهم شما برای انتخاب جراحی لاغری این است که با سرعت حیرت‌انگیزی وزن کم کنید. نکته‌ی مهمی وجود دارد که باید به آن توجه کنید. جراحی لاغری گام اصلی برای رسیدن به تناسب اندام و وزن دل‌خواه شما است، اما گام مهم دیگری هم وجود دارد. ورزش‌کردن قدم مهم دیگری است که برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب جراحی باید بردارید. اگر بعد از عمل، برنامه‌ای برای ورزش نداشته باشید، نمی‌توانید سریعا به وزنی ایده‌آل و مطلوب برسید و این روند کند خواهد شد.

2- بازنگشتن وزن

یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های مهم کسانی که می‌خواهند جراحی لاغری انجام دهند، یا اینکه این عمل را پشت سر گذاشته‌اند، بازگشت وزن است. البته بازگشت وزن به مقدار بسیار کمی طبیعی است و در اغلب موارد، افزایش وزن زیادی به وجود نخواهد آمد. با این حال، انجام تمرین‌های ورزشی کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد تا این افزایش وزن را کنترل کنید و آن را به کمترین میزان ممکن برسانید.

3- کم‌شدن عوارض جراحی

به طور کلی، ورزش‌کردن مقاومت بدن شما را بالا می‌برد و سیستم ایمنی‌تان را تقویت می‌کند. علاوه بر این، گردش خون شما را هم بهبود می‌بخشد. تمام این موارد باعث می‌شود تا بعد از عمل لاغری، عوارض بسیار کمتری سراغ‌تان بیاید.

یکی از مشکل‌های پیش روی شما بعد از جراحی، زخم‌ها و بخیه‌ها است. انجام ورزش بعد از عمل لاغری کمک بزرگی به بهبود زودتر زخم‌ها و جای بخیه‌ها خواهد کرد. البته فراموش نکنید که تمرین‌های ورزشی شما باید به شکلی باشد که به زخم‌ها و بخیه‌های شما فشار وارد نکند. بنابراین، ورزش شما حتما باید تحت نظر پزشک معالج و مربی ورزشی باشد.

یکی از عوارضی که ممکن است بعد از جراحی لاغری اتفاق بیفتد لخته‌شدن خون است. البته جای نگرانی چندانی نیست و در موارد بسیار کمی رخ می‌دهد. انجام تمرین‌های ورزشی کمک چشم‌گیری به گردش خون بدن شما می‌کند. به همین دلیل، ورزش‌کردن احتمال ابتلا به لخته‌شدن خون بعد از جراحی را بسیار ناچیز خواهد کرد.

4- کاهش عوارض چاقی با ورزش بعد از عمل لاغری

اگر شما هم اضافه وزن بالایی دارید یا روزی دچار آن بوده‌اید، حتما با عوارض آن آشنایی دارید؛ مثل فشار و چربی خون، دیابت، کبد چرب، سایش مفاصل و خیلی بیماری‌های دیگر. ورزش‌کردن بعد از عمل لاغری کمک بزرگی به شما خواهد کرد تا بتوانید با این بیماری‌ها و عوارض برای همیشه خداحافظی کنید.

5- کمک به سفت‌شدن پوست

کم‌کردن زیاد وزن باعث خواهد شد دچار افتادگی و شل‌شدگی پوست شوید. اگر زمانی طولانی دچار چاقی و اضافه‌وزن بوده‌اید، این افتادگی را به مقدار بیشتری تجربه خواهید کرد. یکی از راه‌هایی که می‌تواند تا حدودی جلوی این مشکل را بگیرد، ورزش کردن بعد از جراحی لاغری است. ورزش‌های عضله‌ساز به طور خاص می‌توانند کمک زیادی به شما کرده و پوست شما را سفت کنند.

با این حال، نباید توقع داشته باشید که با ورزش، مشکل افتادگی پوست شما به طور کامل حل شود. اگر می‌خواهید این مشکل را تمام‌وکمال حل کنید، باید به سراغ جراحی‌های زیبایی بروید. البته فراموش نکنید، جراحی زیبایی نباید انتخاب اول شما باشد. حتما اول با پزشک خود مشورت کنید و بعد در این باره تصمیم بگیرید.

6-  تاثیرات روحی و روانی ورزش بعد از عمل لاغری

چاقی و اضافه‌وزن معضلی است که عوارض جسمی زیادی را به همراه دارد. در بالا به بخشی از این عوارض اشاره کردیم. معمولا در دید عموم مردم، عوارض چاقی محدود به بعد جسمی می‌شود و کمتر پیش می‌آید از نظر روانی هم به این مشکل نگاه شود.

نباید فراموش کرد اضافه‌وزن، از نظر روحی و روانی نیز آسیب‌های زیادی را به افراد وارد می‌کند؛ مثل کمبود اعتماد به‌نفس، استرس حاضرشدن در جمع دیگران و عدم رضایت از خود و زندگی. اگر این آسیب‌های روانی کنترل نشده و شدت پیدا کنند، متاسفانه ممکن است فرد را به افسردگی دچار کند.

علاوه بر این، بعد از جراحی لاغری، سبک زندگی افراد دچار محدودیت‌ها و تغییر‌های زیادی می‌شود. این محدودیت‌ها و تغییرها معمولا برای افراد ناخوشایند بوده و از نظر روانی تاثیر منفی‌ای روی آن‌ها می‌گذارد. برای مثال، ممکن است اضطراب و بدخلقی به سراغ آن‌ها بیاید.

داشتن برنامه‌ی ورزشی کمک چشم‌گیری به کم‌شدن این آسیب‌های روانی می‌کند؛ چرا که ورزش‌کردن باعث ایجاد نشاط و شادابی شده و روحیه‌ی افراد را بالا می‌برد.

اهمیت ورزش قبل از عمل لاغری

اهمیت ورزش‌کردن در جراحی لاغری فقط مختص بعد از عمل نیست. داشتن برنامه‌ی ورزشی منظم و اصولی قبل از عمل لاغری هم می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد. بگذارید بیشتر برای‌تان توضیح بدهیم.

کسانی که اهل ورزش‌کردن باشند، در مقایسه با دیگران مقاومت بدنی بالاتر و سیستم‌ ایمنی قوی‌تری دارند. به همین دلیل، در جراحی لاغری، عوارض بسیار کمتری به سراغ این افراد خواهد آمد. علاوه بر این، اگر قبل از جراحی مدتی را به ورزش‌کردن اختصاص دهید، با وزن و چربی کمتری روی تخت جراحی خواهید رفت. با این کار، شما جراحی را هم برای برای خودتان و هم برای جراح‌تان راحت‌تر خواهید کرد.

مشورت با پزشک و مربی ورزشی

در ادامه‌ی این مطلب می‌خواهیم خیلی جزئی‌تر شما را با انواع مناسب ورزش بعد از عمل لاغری و زمان‌بندی آن آشنا کنیم. اما قبل از آن، نکته‌ی مهمی را باید به شما بگوییم. ما در این‌جا نکات کلی و مهم را به شما خواهیم گفت. بنابراین، به خواندن این پست اکتفا نکنید.

قبل از اقدام به ورزش بعد از عمل لاغری، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید تا آسیبی به شما وارد نشود. افراد مختلف، شرایط بدنی خاص خود را دارند. پزشک شما تمام این فاکتورها را در نظر می‌گیرد و بر اساس آن شما را راهنمایی خواهد کرد.

انواع ورزش بعد از عمل لاغری و زمان‌بندی پیشنهادی

"<yoastmark

در این قسمت می‌خواهیم شما را با انواع ورزش های مناسب بعد از عمل لاغری آشنا کنیم. همچنین برای شما توضیح خواهیم داد هرکدام از این ورزش‌ها به چه صورت و در چه زمانی باید انجام شوند.

1- روزهای اول بعد از جراحی

طبیعی است که شرایط شما در روزهای اول بعد از جراحی لاغری به شکلی است که نمی‌توانید برنامه‌ی ورزشی خاصی داشته باشید. معمولا توصیه می‌شود در روزهای ابتدایی پیاده‌روی کنید. البته پیاده‌روی هم نباید طولانی و سنگین باشد. به چند روز در هفته اکتفا کنید و کم‌کم تعداد روزها را بیشتر کنید. تایم پیشنهادی پزشکان برای این پیاده‌روی‌ها، ده تا پانزده دقیقه در روز است.

پیاده‌روی ورزش بسیار مناسبی است که شما را آرام‌آرام برای انجام حرکات ورزشی بیشتر و سنگین‌تر در آینده آماده می‌کند. پس حتما آن را جدی بگیرید.

2- یک تا شش ماه بعد از جراحی

با انواع ورزش بعد از عمل لاغری آشنا شوید
با انواع ورزش بعد از عمل لاغری آشنا شوید
  • پیاده‌روی

  مثل روزهای ابتدایی، پیاده‌روی را همچنان ادامه دهید. در این بازه‌ی زمانی می‌توانید زمان و سرعت پیاده‌روی‌تان را بیشتر کنید. البته نوع جراحی شما (مثل اسلیو معده، بای پس معده یا انواع دیگر) تعیین می‌کند که پیاده‌روی سریع را از چه زمانی می‌توانید شروع کنید.

  • دویدن و دوچرخه‌سواری

  یک تا شش ماه بعد از عمل لاغری، بسته به نوع جراحی، می‌‌توانید ورزش های هوازی را هم شروع کنید؛ مثل دویدن و دوچرخه‌سواری. این نکته را فراموش نکنید که برنامه‌ی سبکی را برای شروع انتخاب کنید و کم‌کم آن را سنگین کنید تا دچار آسیب نشوید.

  • شنا

  شنا ورزش بسیار مفرحی است و تاثیر فوق‌العاده‌ای در چربی‌سوزی دارد. به همین دلیل، گزینه‌ی خیلی خوبی برای شما خواهد بود. فراموش نکنید که شناکردن در آب می‌تواند روی زخم‌های شما تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل، شنا را از زمانی شروع کنید که زخم‌های‌تان تا حد زیادی بهبود پیدا کرده باشند.

  • کار با وزنه

  کار با وزنه به شما کمک خواهد کرد استقامت بدن خود را بالا ببرید. از آن مهم‌تر، شما می‌توانید با وزنه عضله‌سازی کنید. بعد از جراحی لاغری، به دلیل کاهش وزن زیاد، سروکله‌ی پوست‌های شل و افتاده پیدا خواهد شد. با عضله‌سازی می‌توانید تا حدی از شر این پوست‌های شل‌شده خلاص شوید.

  • یوگا

  یوگا ورزش شگفت‌انگیزی است که فواید خیلی زیادی دارد. افزایش متابولیسم، بهبود وضعیت گردش خون و افزایش انعطاف‌پذیری تنها چند نمونه از نتایج ورزش یوگا است. یوگا، خیلی بیشتر از آن‌که فکر می‌کنید، به کاهش وزن شما کمک می‌کند. فواید یوگا محدود به جسم شما نیست و از نظر ذهنی و روانی هم تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روی شما می‌گذارد.

  • رقص

  ممکن است گاهی حوصله‌ و انگیزه‌ای برای ورزش‌کردن نداشته باشید. اما وقتی پای رقص در میان باشد، هیچ‌کس بی‌انگیزه و بی‌حوصله نخواهد بود. رقصیدن هم در چربی‌سوزی و تقویت استخوان‌ها و عضلات به شما کمک می‌کند، هم روحیه‌ای شاد و بانشاط به شما هدیه می‌دهد.

  3- شش تا دوازده ماه بعد از جراحی

"تحرک

شش تا دوازده ماه بعد از جراحی لاغری، شما وزن زیادی را از دست خواهید داد. پس باید حواس‌تان کاملا جمع باشد تا تناسب اندام‌تان را به خوبی حفظ کنید، مخصوصا در ناحیه‌ی شکم، پهلوها و پاها. در این بازه‌ی زمانی، می‌توانید ورزش های سنگین‌تر و جذاب‌تری را انتخاب کنید؛ مثل ایروبیک، کوهنوردی و حتی کیک‌بوکسینگ.

در این هنگام، می‌توانید تمرکز بیشتری روی بالابردن استفامت و قدرت بدنی خود داشته باشید. تمرین‌های اینتروال یا تناوبی یکی از گزینه‌های بسیار عالی برای رسیدن به این اهداف هستند. در تمرین‌های اینتروال، شدت تمرین به صورت تناوبی بالا و پایین می‌شود؛ برای مثال، شما می‌توانید چند دقیقه‌ با سرعت پایین و بعد چند دقیقه با سرعت بالا بدوید و این روند را به صورت تناوبی تکرار کنید.

تمرین‌های اینتروال تاثیر شگفت‌انگیزی روی آب‌کردن شکم و پهلوها دارند. پس حتما آن‌ها را در برنامه‌ی ورزشی خود جای دهید.

کلام آخر

همان‌طور که بیان کردیم، جراحی لاغری تنها گام کافی برای رسیدن به وزن ایده‌آل نیست. جراحی لاغری مثل چوب جادو نیست که بتواند فقط با یک حرکت دست، شما را به اندامی بسیار زیبا و جذاب برساند. انجام ورزش بعد از عمل لاغری و داشتن رژیم غذایی گام‌های دیگری هستند که باید برای رسیدن به اندامی زیبا و جذاب بردارید.

در آخر باز هم این نکته‌ی مهم را یادآوری می‌کنیم که برنامه ورزشی شما باید تحت نظر جراح‌تان باشد. همیشه با برنامه‌ای ساده و سبک شروع به ورزش کنید و به خودتان فشار زیادی وارد نکنید. آستانه‌ی تحمل درد خود را زیر نظر داشته باشید و حواس‌تان به زخم‌ها و بخیه‌های‌تان باشد تا آسیب نبینید. ما هم، مثل شما، نمی‌خواهیم طعم شیرینِ رسیدن به وزنی ایده‌آل، با آسیب‌دیدگی و عوارض بعد از عمل تلخ شود.

اگر عمل لاغری بای پس انجام داده اید یا تصمیم به انجام این عمل دارید مقاله ما در رابطه با مراقبت های بعد از عمل بای پس معده را از دست ندهید.

اگر در رابطه با ورزش بعد از عمل لاغری سوالی داشته یا نیاز به مشاوره دارید از طریق واتساپ یا تماس میتوانید با ما در ارتباط باشید. اگر شما هم در این زمینه تجربه داشته اید خوشحال میشویم تجربه خود را با ما و خوانندگان دیگر در قسمت کامنت ها به اشتراک بگذارید.

منابع معتبر به زبان انگلیسی برای مطالعه‌ی بیشتر

انستیتو چاقی و متابولیک کلورادو

انستیتو چاقی و متابولیک سن‌دیگو

مرکز مراقبت‌های پزشکی Ramsay انگلیس

مجله‌ی پزشکی Everyday Health

4.8/5 - (26 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *