از رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس چه می‌دانید؟

رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

افرادی که قصد دارند جراحی مینی بای پس معده را برای لاغری انجام دهند، باید اطلاعات کاملی از رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس داشته باشند چون رعایت رژیم غذایی به نتیجه نهایی کمک می‌کند. اما از این رژیم چه می‌دانید؟

یکی از روش‌های لاغری که سرعت جواب‌دهی بالایی دارد، جراحی مینی بای پس معده است. این جراحی را پزشک به افرادی معرفی می‌کند که با روش‌های معمول مانند رژیم غذایی و ورزش موفق به کاهش وزن نشده‌اند.

مهم‌ترین اصولی که بیمار باید به آن توجه داشته باشد، مراقبت‌های بعد از عمل است و این مراقبت‌ها باید جزئی از زندگی شخصی که تحت جراحی قرار گرفته، شود. برای دانستن اطلاعات بیشتر از مراقبت‌ها و رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس، با ما همراه باشید.

عمل مینی بای پس معده چیست و به چه منظوری انجام می‌شود؟

یکی از موضوعاتی که این روزها افراد و جوامع را درگیر کرده، معضلی به نام چاقی و اضافه وزن است. زندگی ماشینی و کم تحرکی، رژیم‌های غذایی نامناسب و مصرف بی‌رویه فست‌فود، این معضل را تشدید می‌کند.

یک‌سری از افراد تلاش می‌کنند با تغییر سبک زندگی، روش‌های سالم‌تری را پیش بگیرند و اضافه وزن خود را درمان کنند. تغییر سبک زندگی می‌تواند اضافه کردن ورزش به روتین روزانه زندگی، مصرف غذاهای سالم و حذف فست‌فود و غذاهای چرب باشد.

دسته‌ای از افراد هستند که با وجود ورزش و رژیم غذایی سالم، موفق به کاهش وزن نمی‌شوند. این دسته از افراد در کنار ورزش و رژیم غذایی سالم، جراحی لاغری نیز انجام می‌دهند. انواعی از روش‌های جراحی لاغری وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط بدنی بیمار تصمیم می‌گیرد که کدام روش بهتر است. در اینجا جراحی مینی بای پس معده را بررسی می‌کنیم.

کاهش وزن اصولی در جراحی معده به رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس بستگی دارد.
کاهش وزن اصولی در جراحی معده به رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس بستگی دارد.

در جراحی مینی بای پس، با کوچک کردن حجم معده میزان مواد غذایی مصرفی کاهش می‌یابد. به دنبال این جراحی کاهش وزن محسوسی رُخ می‌دهد.

جراحی مینی بای پس به روش لاپاراسکوپی و به صورت بسته انجام می‌شود. در این روش، ابتدا شکاف‌ها و برش‌های کوچکی برای ورود ابزارهای لاپاراسکوپی، بر روی شکم ایجاد می‌شود.

پزشک معده را به دو بخش فوقانی و تحتانی تقسیم می‌کند. بخشی از معده که کوچک‌تر است، محلی برای ورود غذا در نظر گرفته می‌شود و بخش دیگر که حجم بیشتری هم دارد، به مری متصل نیست و از مسیر گوارشی کنار گذاشته می‌شود. سپس روده به معده جدید متصل شده و مسیر گوارشی جدید روند عادی خود را از سر می‌گیرد.

جراحی مینی بای پس معده به منظور کاهش کالری دریافتی انجام می‌شود و انجام آن کاهش وزن محسوسی را به دنبال دارد.

مراحل رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس چگونه است؟

جراحی مینی بای پس یک روش سریع برای کاهش وزن است که بدن برای مطابقت خود با شرایط جدید، نیاز به اصولی دارد که این اصول مراقبت‌های بعد از جراحی محسوب می‌شوند. مهم­ترین قسمت این مراقبت‌ها، رعایت رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس است. این رژیم نه تنها بدن را با شرایط جدید تطبیق می‌دهد، بلکه تمام مواد ضروری مورد نیاز را به بدن می­رساند.

رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس در چند مرحله اجرا می­شود. مرحله اول مصرف مایعات است، مرحله دوم مصرف غذاهای پوره شده است، مرحله سوم مصرف غذاهای نرم است و مرحله چهارم شروع غذاهای جامد است. همه این مراحل بدن را برای مصرف غذاهای جامد آماده می­کند.

ورزش و رژیم غذایی بعد از عمل بای پس به پایین نگه داشتن وزن کمک می­کنند.
ورزش و رژیم غذایی بعد از عمل بای پس به پایین نگه داشتن وزن کمک می­کنند.

بعد از جراحی مینی بای پس نمی‌توان مصرف غذاهای جامد را بلافاصله آغاز کرد، بدن مرحله به مرحله می­تواند مصرف غذاهای جامد را آغاز کند به همین دلیل رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس این دستورالعمل‌ها را به درستی به شما آموزش می‌دهد.

هدف از رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده

یکی از مهم‌ترین شرایطی که بیمار بعد از جراحی مینی بای پس باید رعایت کند، اصول تغذیه بعد از عمل مینی بای پس معده است. نتیجه نهایی عمل، به رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس معده بستگی دارد.

هدف از ایجاد رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس، بهبود کارکرد معده و هماهنگ شدن معده با شرایط بعد از جراحی و همچنین بهبود و جلوگیری از آسیب به زخم جراحی است. تغذیه بعد از عمل مینی بای پس به شما در کاهش وزن و رساندن مواد مورد نیاز به بدن کمک می­کند.

یکی دیگر از اهداف رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس، استفاده درست از همه گروه‌های غذایی است. بدن به موادی احتیاج دارد که بتواند همه نیازهای آن را برطرف کند. این رژیم اگر به درستی اجرا شود، همه مواد مورد نیاز بدن تأمین می‌شود.

این روند تا پایان عمر باید همراه بیمار باشد، یعنی مصرف درست مواد مورد نیاز بدن. در صورت صلاح‌دید پزشک و انجام آزمایش‌های مربوطه، می‌توان مکمل­های ویتامینی نیز در کنار وعده­های غذایی مصرف کرد که بدن کمبودی نداشته باشد.

برنامه غذایی توسط پزشک به شما ارائه می‌شود و نباید سَرخود مواد غذایی اضافی و یا کم‌تر از مقدار مورد نیاز مصرف کرد. با رعایت اصولی تغذیه بعد از جراحی مینی بای پس، معده شما با شرایط جدید وفق پیدا می­کند و کاهش وزن اصولی انجام می‌شود.

رعایت اصول تغذیه بعد از عمل مینی بای پس، به شما در رسیدن به وزن رویایی کمک می­کند.
رعایت اصول تغذیه بعد از عمل مینی بای پس، به شما در رسیدن به وزن رویایی کمک می­کند.

تغذیه بعد از جراحی مینی بای پس معده

جزییات رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس می‌تواند از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت باشد اما اصول کُلی آن در همه افراد یکسان اجرا می‌شود. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید، کم آبی بدن است. بدن را بدون آب نگذارید، کمبود آب صدمات جبران‌ناپذیری به بدن می‌رساند. برای جبران کم آبی بدن، روزانه به مقدار کافی آب بنوشید.

بعد از انجام جراحی و حدودا تا 48ساعت، فقط می‌توانید مایعات بنوشید. بعد از هماهنگ شدن بدن با مصرف مایعات، می­توان مایعات دیگری مانند شیر بدون چربی، آبمیوه طبیعی و بدون شکر و قهوه و چای بدون کافئین و بدون شکر مصرف کرد.

بعد از هفته اول رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس معده و هماهنگ شدن بدن با مایعات، می‌توان غذاهای پوره شده را نیز به برنامه غذایی اضافه کرد. غذای پوره شده در طول روز بین 3تا6 وعده غذایی کوچک باید مصرف شود. غذای پوره شده شامل میکس چند ماده غذایی است که کاملا له شده­اند و تکه جامدی در آن وجود ندارد.

هر وعده غذایی بیشتر از 6قاشق غذاخوری نباشد و برای پوره کردن آن می‌توان مایعاتی مانند آب، شیر بدون چربی و آبگوشت را به گوشت بدون چربی، مرغ یا ماهی، سبزیجات پخته و میوه‌های نرم و پوره شده اضافه کرد.

بعد از حدود 4هفته می‌توان مصرف غذاهای نرم را شروع کرد. غذاهای نرم شامل تکه­های بسیار کوچک مواد غذایی هستند که به راحتی جویده می­شوند. در این مرحله می­توانید مرغ و ماهی کاملا پخته شده و ریش ریش شده و همچنین گوشت چرخ­شده، میوه­های نرم و بدون پوست، سبزیجات و غلات کاملا پخته را استفاده کنید.

مصرف غذای نرم باید 3تا5 وعده کوچک غذایی که شامل یک سوم و یا نصف فنجان غذا باشد را مصرف کنید.

دستورالعمل رژیم غذایی خود را فقط از پزشک دریافت کنید.
دستورالعمل رژیم غذایی خود را فقط از پزشک دریافت کنید.

بعد از 3ماه مصرف غذاهای جامد آغاز می‌شود. فقط توجه کنید، برای انجام هر کدام از این مراحل و مصرف غذای مورد نیاز، باید با پزشک متخصص خود مشورت کرده و برنامه غذایی را فقط از پزشک دریافت کنید.

جمع‌بندی نکات مربوط به رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس

همانطور که متوجه شدید رعایت رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس در روند کاهش وزن، از اهمیت بالایی برخوردار است. این رژیم توسط پزشک متخصص به شما ارائه می‌شود و انجام آن باید تحت نظر پزشک باشد.

جراحی مینی بای پس کاهش وزن سریعی به دنبال دارد اما نتیجه نهایی آن به مراقبت‌های بعد از جراحی بستگی دارد. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تغذیه از پزشک متخصص، می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید و بهترین راهنمایی را دریافت کنید.

3/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *