رژیم غذایی ساده برای لاغری

تغییرات رژیم غذایی

اهمیت رژیم غذایی در زندگی امروزی

سبک زندگی ناسالم و پر چربی که امروزه در بیشتر زندگی ها دیده می شود. موجب اضافه وزن وچاقی افراد می شود . برای جلوگیری از این نتیجه نامطلوب می توان با تغییر رژیم غذایی از این مشکل جلوگیری کنیم.

در دنیای پر سرعت امروزی، انسان ها برای این که از قافله رقابت عقب نمانند ، همه تلاش خود را برای سرعت بخشیدن به کارها ی خود صرف می کنند. در این میان، رژیم غذایی نیز تحت تأثیر شیوه زندگی  جدید قرار گرفته است.

برخی مطالعات نیز نشان داده اند در طی دهه های اخیر سبد غذای خانوار دچار تغییرات اساسی شده است ! از میزان مصرف میوه، سبزی، گوشت و لبنیات کاسته شده و جای خود را به مواد نشاسته ای و پرچرب داده است. با تغییر رژیم غذایی و جایگزینی غذاهای پرچرب با میوه و سبزیجات بیشتر می تواند به کاهش وزن فرد کمک کند.یکی از دلایل تجمع وزن و چربی اضافی این است که فرد کالری بیشتری از آنچه مصرف می کند مصرف می کند. با گذشت زمان ، این می تواند منجر به افزایش وزن شود.اما می نوان برای بر طرف کردن آن به درمان چاقی رو آورد.

برخی از انواع مواد غذایی به احتمال زیاد منجر به افزایش وزن می شوند. بعضی از غذاهای فرآوری شده حاوی مواد افزودنی مانند: شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند. این می تواند تغییراتی در بدن ایجاد کند که منجر به افزایش وزن اضافی شود. همه این مشکلات را می توان با تغییر رژیم غذایی بر طرف نمود.

نظر پزشکان در رابطه با تغییر رژیم غذایی:

پزشکان NYU Langone توصیه می کنند که به عنوان بخشی از هر برنامه درمانی چاقی ، از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنند و به تدریج از نظر جسمی فعال تر شوند. اگر اضافه وزن دارید یا در معرض خطر دیگری هستید ، این تغییررژیم غذایی همچنین می تواند از چاقی جلوگیری کند.

دستیابی و حفظ وزن سالم از طریق رژیم غذایی و ورزش می تواند به مدیریت یا معکوس کردن برخی از شرایط جدی مرتبط با چاقی کمک کند.

برای برخی از افراد ، تغییر سبک زندگی به تنهایی ممکن است منجر به کاهش وزن کافی شود. برای دیگران ، پزشکان ممکن است عادتهای جدید را با کمک دارو یا جراحی چاقی برای کمک بیشتر به کاهش وزن توصیه کنند.

رژیم غذایی متعادل

رژیم غذایی متعادل

برای کاهش وزن و حفظ سلامتی ،  رژیم غذایی باید شامل انواع غذاها مانند سبزیجات ، میوه ها ، لبنیات کم چرب ، گوشت های بدون چربی کامل است. متخصصان تغذیه توصیه می کنند غذاهایی که کالری زیادی دارند و مواد مغذی کمی دارند را محدود یا اجتناب کنید. اینها شامل غذاهای کاملاً فرآوری شده یا سرخ شده هستند. کربوهیدرات های تصفیه شده ، مانند کیک ، کلوچه ، و نان های سفید. غذاهای میان وعده ای بسته بندی شده؛ و برش های چرب گوشت.

نوشیدن مقدار زیادی آب به شما کمک می کند احساس سیری داشته باشید . نوشیدنی های پر کالری و شکر اضافه مانند نوشابه های گازدار ، آب میوه ، نوشیدنی های ورزشی و نوشیدنی های الکلی را محدود یا از آنها اجتناب کنید. با این تغییر رژیم غذایی می توانید نتیجه بهتری به دست آورید.

عادات غذایی سالم

  • کاهش مصرف غذای فرآوری شده ، تصفیه شده و آماده که دارای مقدار زیادی قند و چربی است ، در حالی که باعث افزایش مصرف غلات سبوس دار و سایر غذاهای پر فیبر  مانند میوه ها و سبزیجات تازه  می تواند به کاهش وزن فرد کمک کند.
  • یکی از مزایای رژیم غذایی با فیبر بالا این است که بدن با سرعت بیشتری احساس سیری می کند و باعث می شود کمتر غذا بخورد. غلات کامل به فرد کمک می کنند تا برای مدت طولانی تری احساس سیری کند ، زیرا آنها انرژی خود را با سرعت بیشتری آزاد می کنند.
  • فیبر و غلات کامل همچنین می توانند به کاهش خطر تعدادی از شرایط مرتبط با سندرم متابولیک کمک کنند.
  • سندرم متابولیک بیماری است که شامل تعدادی از مشکلات سلامتی ، از جمله دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا و مشکلات قلبی عروقی است. این بیماری بیشتر در افراد چاق دیده می شود.
  • یک پزشک یا متخصص تغذیه می تواند به شما در ارائه یک استراتژی و احتمالاً یک برنامه مناسب کاهش وزن کمک کند.
  • از رژیم لاغری خودداری کنید
  • تلاش برای کاهش سریع وزن با رژیم لاغری خطرات زیر را به همراه دارد ممکن است مشکلات جدید سلامتی ایجاد شود.
  • کمبود ویتامین می تواند رخ دهد.
  • دستیابی به کاهش وزن سالم دشوارتر است.

ورزش

فعالیت بدنی منظم به همراه تغییر رژیم غذایی باعث کاهش وزن و افزایش میزان متابولیسم بدن شما می شود. که میزان کالری یا انرژی بدن شما می سوزاند. ورزش می تواند به کاهش چربی بدن کمک کند. همچنین باعث ایجاد عضله می شود ، که بدن را قادر می سازد کالری بیشتری بسوزاند حتی در حالت استراحت. با گذشت زمان ، ورزش عملکرد قلب و ریه را بهبود می بخشد و فعالیت شما را آسان می کند.در حالی که میزان ورزش مورد نیاز برای کاهش وزن از فردی به فرد دیگر متفاوت است ،مطالعات نشان می دهد، که یک رژیم غذایی سالم همراه با فعالیت متوسط ​​چهار بار در هفته به مدت 60 دقیقه می تواند به بسیاری از افراد کمک کند هفته ای 1 تا 2 پوند وزن کم کنند.

پزشک شما می تواند در مورد چگونگی افزایش تدریجی ورزش روزانه به شما مشاوره دهد .تا بتوانید با گذشت زمان قدرت خود را افزایش دهید. برای افرادچاق ، پزشکان ممکن است ورزش هایی با تأثیر کم مانند پیاده روی و یوگا را که باعث سوزاندن کالری می شود. در حالی که حداقل استرس را روی قلب و مفاصل وارد می کنند ، توصیه کنند.

علاوه بر ورزش، روش های دیگری نیز وجود دارد که میتوانید فعالیت بدنی بیشتری را در برنامه روزانه خود بگنجانید. مانند انجام کارهای پیاده روی به جای رانندگی در اتومبیل. به جای استفاده از آسانسور از پله ها استفاده کنید. و در طول روز برای پیاده روی یا کشش استراحت کنید.

 

Rate this post

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات