یک تحقیق مهم درباره پشیمانی بعد از عمل اسلیو

پشیمانی بعد از عمل اسلیو

مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه

چند شب پیش به جشن تولد دوستم دعوت بودم. از چند ماه پیش به دنبال لباس مناسبی برای این جشن بزرگ می‌گشتم تا بالاخره در یکی از مزون‌ها لباس با سایز بزرگ پیدا شد. مدتی بود که انجام عمل اسلیو و رسیدن به اندام دلخواه را در سر داشتم؛ اما فکر به پشیمانی بعد از عمل اسلیو مانع انجام آن می‌شد.

در تولد دوستم با خانمی آشنا شدم که عمل اسلیو انجام داده بود. زمانی‌که از او درباره‌ی  پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده پرسیدم و او هم با حوصله از تجربه‌هایش توضیح داد و گفت: بیشتر افرادی که قصد جراحی اسلیو را دارند باید یک تحقیق کلی از پزشکی که قرار است عمل انجام دهد، مزایا، معایب و عوارض آن را بدانند و کمتر کسی درباره‌ی پشیمانی بعد از اسلیو معده مطالعه و تحقیق می‌کند؛ در صورتی‌که این بخش بسیار مهم است و ضرورت دارد حتما قبل از عمل به آن فکر کنیم.

اگر شما هم فکر عمل اسلیو را در سر دارید و یا قرار است به زودی تحت عمل قرار گیرید چند دقیقه از زمان خود را به خواندن این مقاله اختصاص دهید و تا انتها با ما همراه باشید.

پشیمانی بعد از عمل اسلیو؛ پنج دلیل مختلف

کم نیستند افرادی که دچار پشیمانی بعد از اسلیو معده می‌شوند و این می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و خیلی کم پیش می‌آید که کسی درباره‌ی آن با بیماران صحبت کند.

صحبت کردن درباره‌ی عمل‌های چاقی برای افراد با اضافه وزن بسیار لذت‌بخش است و در تصورات خود تماما به این فکر می‌کنند که بعد از عمل اسلیو به اندام دلخواه خود رسیده و در سلامت کامل هستند. شاید در این میان کمی هم به سختی‌هایش فکر کنند؛ اما زیاد اجازه‌ی ورود افکار منفی به ذهنشان را نمی‌دهند.

خیلی از افراد چاق عمل لاغری را دوست دارند اما رعایت رژیم برایشان سخت است
خیلی از افراد چاق عمل لاغری را دوست دارند اما رعایت رژیم برایشان سخت است

به طور کلی عمل اسلیو معده یک عمل ساده و آسان به نظر می‌رسد. در این عمل قرار است قسمتی از معده را حذف کرده و به این طریق میل بیمار به غذا را کم کنند و در نهایت کاهش وزن را همراه داشته باشد. بیشترین کاری که بیمار می‌تواند برای خود انجام دهد انتخاب جراح خوب و با تجربه است؛ اما باید بدانیم که بعد از عمل زندگی جدیدی در راه است که باید حتما خود را برای آن آماده کرده باشید.

به طور کلی پنج دلیل عمده برای پشیمانی بعد از عمل اسلیو وجود دارد از جمله: عدم میل به غذای مورد علاقه، قابل پیش‌بینی نبودن واکنش بدن هر فرد به عمل، عدم فکر کردن به سختی‌های رسیدن به اندام دلخواه و رعایت موارد بسیاری بعد از عمل، دچار شدن به عوارض عمل و منتظر معجزه بودن و رفع تمام مشکلات بعد از عمل. در ادامه به بررسی هر یک از این پنج مورد می‌پردازیم.

اولین و مهم‌ترین دلیل برای پشیمانی

همه‌ی ما به یک غذای خاص علاقه‌ی زیادی داریم که کنترل خود در مقابل نخوردن آن غذا خیلی سخت است. شاید بعد از عمل اسلیو معده دیگر نتوانید آن غذا را میل کنید و حتی تحمل آن هم برایتان سخت باشد.

یکی از احساسی‌ترین بخش‌های زندگی ما را غذا تشکیل می‌دهد و خیلی از خاطرات ما در حین خوردن غذا در کنار یکدیگر رقم خورده است؛ حتی بعضی افراد با خوردن غذا برای خود جشن می‌گیرند.

حالا که تصمیم شما انجام عمل است پس باید طرز فکر خود را نسبت به غذا عوض کنید؛ زیراکه این تغییر فکر اهمیت زیادی در لاغر ماندن شما دارد. برای مثال شاید مجبور شوید، در حالی‌که دیگران از غذای محبوب شما به مقدار زیاد می‌خورند؛ اما شما فقط چند لقمه از آن را بخورید.

بهتر است پشیمانی بعد از عمل اسلیو را جدی بگیریم
بهتر است پشیمانی بعد از عمل اسلیو را جدی بگیریم

در سال‌های اول بعد از عمل به سبب کاهش وزن و رسیدن به اندام دلخواه، شاید این مسئله چندان سخت نباشد؛ اما تحمل کردن این سختی‌ها زمانی غیرممکن می‌شود که افراد به وزن ایده‌آل خودشان رسیده‌اند و اشتهایشان نیز زیاد است.

بهتر است بیمار به خود یادآوری کند که اگر می‌توانست مثل قبل بخورد باز هم چاق بود و چه بسا چاق‌تر هم می‌شد. پس اولین پشیمانی بعد از عمل اسلیو به خوردن غذاهای مورد علاقه مربوط می‌شود.

دو دلیل دیگر برای ابراز پشیمانی

دلیل دوم برای پشیمانی بعد از عمل اسلیو می‌تواند این باشد که هر شخص دارای بدن منحصربه‌فردی است که حتی پزشک هم نمی‌تواند تمام جوانب آن را ببیند. بعد از عمل هر بدنی واکنشی خاص از خود نشان می‌دهد که ممکن است نه مانند تجربیات سایر بیماران باشد و نه پزشک آن‌ را بیان کرده باشد.

برای مثال پس از عمل ممکن است یک بیمار از کاهش وزن خود راضی باشد؛ اما از اینکه صورتش لاغر شده ابراز ناراحتی کند و یا بیماری دیگر از پوست اضافی شکم گله داشته باشد.

بعضی عوامل مانند شرایط جسمی، ژنتیکی، جنسیت، تحرک و ورزش، سن، وزن قبل از عمل اسلیو معده، تعهد داشتن و پایبند بودن به برنامه غذایی کارشناس تغذیه در نتیجه‌ای که بعد از عمل اسلیو معده می‌گیریم بسیار موثر است.

یک حقیقت تلخ این است که نتایج عمل اسلیو معده فقط بعد از اجرای عمل قابل دیدن است و حتی نمی‌توان انتظار داشت که نتیجه‌ی عمل ما هم مانند افراد دیگر باشد. البته خبر خوب این است که نه همه‌ی مشکلات اما بسیاری از مشکلات بعد از عمل قابل درمان هستند.

از دلایل دیگر برای پشیمانی بعد از عمل اسلیو این است که خیلی از کسانی که می‌خواهند عمل انجام دهند افرادی را دیده‌اند که بعد از عمل لاغر شده و اندام زیبایی دارند اما از سختی‌هایی که این فرد در طی ماه‌ها و سال‌ها کشیده خبر ندارند. در واقع فقط عکس قبل و بعد از عمل را دیده‌اند و به مسیر سخت و اراده‌ای که پشت آن است توجه نمی‌کنند.

عمل اسلیو می‌تواند عوارضی را به دنیال داشته باشد
عمل اسلیو می‌تواند عوارضی را به دنیال داشته باشد

باید این را قبول کرد که عمل جراحی اسلیو یک لاغری سریع نیست و باید در شیوه‌ی زندگی، عادت‌های غذا خوردن، برنامه‌ی غذایی و تحرکات تغییراتی ایجاد کرد. پذیرش این تغییرات در بیمار ارتباط مستقیم با لاغری او دارد.

آخرین دلایلی که باعث پشیمانی بعد از عمل اسلیو می‌شود

چهارمین دلیل این است که بیمار در حین یا بعد از عمل اسلیو به عوارض آن دچار شود. البته این عوارض بسیار کم اتفاق می‌افتند اما به هر حال باید آن‌ها را در نظر گرفت و آمادگی داشت. این عوارض عبارتند از: درد حاصل از تجمع گاز، دفع کردن گاز از دهان، تهوع داشتن، تحرک زیاد داشتن در لوله گوارش، عدم هضم غذا، درد جای بخیه و…

این را به خاطر داشته باشید که این عمل در معده و روده تغییرات زیادی ایجاد می‌کند و سازگار شدن بدن با این تغییرات کمی زمان می‌برد. بیشتر این عوارض موقت هستند و برخی داروها که پزشک آن‌ها را تجویز می‌کند باعث رفع آن‌ها می‌شود.

این را به خاطر داشته باشید که اگر این تصور را در ذهن خود دارید که بعد از عمل اسلیو تمام مشکلات مانند یک معجزه حل خواهند شد در اشتباهید. این جمله را بسیاری از افرادی که این عمل را انجام داده‌اند می‌کویند که ترجیح می‌دهم همان فرد چاق و گاهی سرحال باشم تا لاغر و افسرده.

حقیقت این است که شاد بودن ربطی به لاغری و چاقی ندارد؛ اما این امکان وجود دارد که همراه با تغییر وزن در دیدگاهتان به زندگی و سلامت روان و… هم تغییراتی ایجاد کنید. خیلی از افراد چاق حس دوست داشتن را به خود ندارند و شاید با تغییر همین دیدگاه و حس مثبت داشتن به خود بسیاری از مشکلات مربوط به ذهن و روان حل شود. مشاوره گرفتن از یک روانشناس کاربلد قبل و بعد از عمل کمک زیادی می‌کند تا کمتر به پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده دچار شوید.

دلایل پشیمانی بعد از عمل اسلیو
دلایل پشیمانی بعد از عمل اسلیو

سخن پایانی

باید این نکته را در نظر داشت که عمل اسلیو اولین راه برای کاهش وزن نیست. حتما قبل از عمل تحقیقات کاملی درباره‌ی آن انجام دهید. انتخاب دکتر باتجربه و متخصص در این زمینه به شما کمک شایانی می‌کند.

در این مقاله تلاش ما این بود که بتوانیم هر آنچه که ضرورت دارد تا درباره‌ی پشیمانی بعد از عمل اسلیو بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم توانسته باشیم شما را در گرفتن تصمیم بهتر کمک کنیم و از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

سوالات متداول

1-آیا ممکن است بعد از عمل اسلیو به دلیل عدم کاهش وزن و حتی چاق شدن پشیمان بشوم؟

بعد از عمل اسلیو به دلیل کاهش اشتها و کوچک شدن حجم معده حتما کاهش وزن را خواهید داشت و مدتی بعد از آن هم بسته به چگونگی رعایت برنامه‌ی غذایی و تغییر سبک زندگی، بدن شما لاغرتر و یا کمی افزایش وزن خواهد داشت.

2-اگر از عمل اسلیو پشیمان شدم امکان بازگرداندن بدن به حالت قبل وجود دارد؟

بله در بعضی از عمل‌های لاغری و نه همه‌ی آن‌ها امکان بازگشت وجود دارد.

3-چگونه بدون پشیمانی و بهترین نتیجه را از عمل داشته باشم؟

هرگز نمی‌توان این تضمین را داد که شما از عمل پشیمان نمی‌شوید؛ زیراکه هر فرد متفاوت از دیگری است اما با آمادگی داشتن و در نظر گرفتن تمام جوانب می‌توان پشیمانی را به حداقل رساند.

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *