9 دلیل حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده (استفراغ خونی + درمان)

حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

تا چه اندازه از عوارض عمل‌های جراحی لاغری اطلاع دارید؟ اگر شما هم مانند بسیاری افراد جامعه دچار اضافه وزن و بیماری‌های مربوط به چاقی شده‌اید قطعاً جراحی‌های لاغری از گزینه‌هایی است که بسیار به شما پیشنهاد می‌شود. حتماً با خود فکر کرده‌اید چقدر عالی‌ست اگر بشود تنها با انجام یک عمل جراحی به‌ سرعت به وزن دلخواه رسید و  با هیکل جذاب و ایده‌آل خود همه را متعجب کنید یا اگر هم مدت‌هاست که سعی می‌کنید با انجام فعالیت‌های فیزیکی و یا رژیم‌های غذایی سخت به وزن کم‌تر برسید اما نشده؛ حتماً عمل جراحی برایتان جذاب‌تر می‌شود.

اما دست نگه دارید جراحی‌های لاغری علی‌رغم تأثیر شگفت‌انگیزشان عوارضی نیز دارند که حتماً قبل‌ از انجام عمل باید با آن‌ها آشنا شوید. مثلاً در مورد جراحی لاغری اسلیو معده، حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده از جمله مهم‌ترین عوارض این جراحی لاغری زیبایی‌ست. درمورد بسیاری جراحی های لاغری دیگر هم همین موضوع برقرار است. مثلا لازم است درباره‌ی حالت تهوع بعد از عمل بای پس معده هم اطلاعاتی داشته باشید. یا هر جراحی لاغری دیگری.

در این مقاله درمورد عواملی که باعث حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده می‌شود آشنا خواهیم شد و در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

عوامل ایجاد حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده

1. نجویدن غذا

همون‌طور که می‌دانید معده‌ی شما بعد از عمل اسلیو بسیار حساس است و لازم است که تا مدت‌ها بعد از عمل، غذای خود را به‌خوبی بجوید. در واقع تند خوردن غذا یکی از اصلی‌ترین عوامل حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده است. آرام غذا خوردن از نکاتی است که همه افراد حتی کسانی که عمل اسلیو معده را انجام نداده‌اند هم باید رعایت کنند چراکه تند خوردن غذا تنظیمات معده را به‌هم می‌زند و باعث ایجاد حالت تهوع بعد از عمل چاقی می‌شود.

2. رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب بعد از عمل

همانطور که می‌دانید بعد از عمل جراحی اسلیو باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کنید. این رژیم شامل مایعاتی مثل آبمیوه در روز های اول، مایعات سنگین تر در روز های بعدی و غذاهای پوره ای در هفته های بعد است. فردی که عمل جراحی اسلیو انجام داده است بعد از چندین هفته به تدریج میتواند غذاهای جامد مصرف کند و بعد از مدت طولانی تری رژیم غذایی، شبیه به افراد عادی خواهد داشت.

این رژیم غذایی به این دلیل است که معده بعد از عمل بسیار ضعیف میشود و توانایی هضم غذاهای سنگین را نخواهد داشت. در نتیجه تا زمانی که معده به حالت عادی برگردد لازم است از این رژیم غذایی خاص پیروی شود. مصرف غذاهای جامد در روز های اول منجر به حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده شده و حتی میتواند مشکلات جدی تری نیز ایجاد کند.

عوامل موثر در استفراغ بعد از عمل اسلیو معده
عوامل موثر در استفراغ بعد از عمل اسلیو معده

3. زخم معده

همانطور که می‌دانید قبل از عمل اسلیو معده آزمایش هایی از افراد گرفته خواهد شد تا در صورتی که بیماری خاصی دارید یا از دارو های خاصی استفاده میکنید، آن بیماری مشکلی در روند جراحی و بعد از آن ایجاد نکند و داروهایی که بیمار مصرف میکند با داروهای بعد از جراحی تداخل دارویی ایجاد نکند. از جمله بیماری هایی که درمان نشدن آن میتواند روند بهبودی را با مشکل مواجه کند زخم معده است.

زخم معده می‌تواند باعث ایجاد حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده شود. جالب است بدانید اصلا حالت تهوع و استفراغ خود از علائم زخم معده است.

البته افراد در اغلب موارد می‌توانند بیماری زخم معده را خودشان تشخیص دهند و به پزشک متخصص در این باره اطلاع دهند و ازمایشات و درمان خود را پیگیری کنند. از جمله علائمی که می‌توانید از طریق آن به بیماری زخم معده پی ببرید به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

 • دیدن خون در مدفوع
 • از دست دادن وزن به شکل ناگهانی بدون هیچ دلیل مشخصی
 • احساس ضعف
 • مشکلات تنفسی
 • تغییر در اشتها

4. سندروم دامپینگ

یکی از اصلی ترین عواملی که باعث حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده میشود سندروم دامپینگ است. در واقع سندروم دامپینگ یکی از رایج ترین عوارض اسلیو معده است.  سندروم دامپینگ به این معناست که غذا به صورت ناگهانی و سریع از معده خارج شده و به مری می‌رود. این اتفاق عموما چند دقیقه بعد از مصرف غذا رخ می‌دهد.

 • علائم سندروم دامپینگ

از علائم سندروم دامپینگ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

حالت تهوع

عرق کردن غیر معمول

سرگیجه

احساس پر شدن شکم غیر معمول

احساس گرما غیر معمول

ضعف

غش
و …

 • چگونه از سندروم دامپینگ و حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده جلوگیری کنیم؟

از مصرف غذاهای خیلی چرب خودداری کنید.

دمای غذا رو کنترل کنید .غذایتان را در حالت خیلی

سرد یا خیلی گرم مصرف نکنید.

از غذا های کباب شده به جای سرخ کردنی استفاده کنید.

از مصرف غذاهای شامل کربوهیدرات و قند زیاد خودداری کنید.

آهسته خوردن غذا و جویدن فراوان آن میتواند از سندروم دامپینگ جلوگیری کند.

الکل از جمله عواملی است که میتواند سندروم دامپینگ را به شدت تحریک کند. بنابر این از مصرف الکل جدا خودداری کنید.

اسلیو معده و حالت تهوع بعد از عمل لاغری
اسلیو معده و حالت تهوع بعد از عمل لاغری

عوامل موثر دیگر در حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده

از دیگر عواملی که می‌تواند باعث حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 1. نشتی معده
 2. عوارض داروهای بیهوشی
 3. مصرف قرص ویتامین بدون غذا
 4. نوشیدن مایعات بلافاصله بعد از عمل اسلیو
 5. پرخوری شدید بعد از عمل

استفراغ خونی چیست

استفراغ خونی به این معناست که در استفراغ خون با رنگ‌های کم‌وبیش متفاوت ازجمله خون قرمز قهوه‌ای روشن و یا سیاه مشاهده می‌شود. استفراغ خونی گرچه ترسناک است اما در بسیاری مواقع اصلاً خطرناک نیست و تنها کافی‌ست که بعد از عمل جراحی به پزشک خود مراجعه کنید و در مورد آن با او صحبت کنید.‌پزشک معالج براساس رنگ استفراغ خونی علت آن را تشخیص می‌دهد و در مواردی نیز دستور آندوسکوپی می‌دهد. نکته مهم این است که آرامش خود را حفظ کنید با پزشک جراح درباره استفراغ خونی صحبت کنید و نکات توصیه‌شده توسط پزشک را رعایت کنید.

استفراغ خونی بعد از جراحی لاغری
استفراغ خونی بعد از جراحی لاغری

نکات پایانی و درمان حالت تهوع بعد از اسلیو معده

 اگر بعد از جراحی اسلیو معده دچار حالت تهوع شدید خون‌سردی خود را حفظ کنید و دراین‌باره با پزشک خود مشورت کنید پزشک علت حالت تهوع را جستجو می‌کند و درمان حالت تهوع بعد از اسلیو معده را پیشنهاد می‌دهد. برای جلوگیری از حالت تهوع بعد از عمل لاغری بهتر است از خوردن غذاهای چرب و سنگین اجتناب کنید، غذاهایتان را به ‌آرامی بخورید و آن را به‌خوبی بجوید و رژیم غذایی توصیه‌شده توسط پزشک را رعایت کنید.

در این مقاله درباره حالت تهوع بعد از عمل چاقی و عواملی که باعث آن می‌شود صحبت کردیم. درصورتی‌که نیاز به مشورت بیشتر و کسب اطلاعات گسترده‌تر درباره‌ی حالت تهوع بعد از عمل بای پس معده یا اسلیو داشتید می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ ارتباط برقرار کنید

سوالات متداول

1-چه علائم دیگری ممکن است پس از عمل لاغری رخ دهد؟

عمل لاغری یک عمل جراحی است و ممکن است با عوارض و علائم مختلفی همراه باشد. برخی از علائم و عوارضی که ممکن است پس از عمل لاغری رخ دهند، عبارتند از:

 • درد و تورم در منطقه عمل جراحی
 • تهوع، استفراغ و اختلال در هضم غذا
 • خونریزی و عفونت در منطقه عمل جراحی
 • آسیب به عصب‌ها و عضلات در منطقه عمل جراحی
 • تغییرات در شکل و اندازه بدن
 • اختلال در چربی‌سوزی و کاهش وزن نامطلوب
 • افزایش خطر بروز مشکلات تنفسی و قلبی
2-آیا باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کنم؟

بله، بعد از عمل اسلیو معده، رعایت رژیم غذایی خاصی برای شما بسیار مهم است. این رژیم غذایی باید شامل غذاهای سبک، کم چرب، با ارزش غذایی بالا و در عین حال پر از پروتئین باشد.

مصرف مایعات و مصرف غذاهای نرم و پوره‌ای نیز برای شما مفید است. از جمله غذاهایی که می‌توانید بعد از عمل اسلیو معده مصرف کنید می‌توان به ماهی، گوشت، تخم مرغ، سبزیجات، میوه‌های تازه و … اشاره کرد.

3-چه غذاهایی می‌تواند تهوع را کاهش دهد؟

بعضی از غذاهایی که می‌تواند حالت تهوع بعد از عمل اسلیو معده را کاهش دهد عبارتند از:

 • غذاهای سبک و قابل هضم مانند سوپ، شوربا، سالاد و ماهی
 • غذاهای با پروتئین بالا مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و لوبیا
 • میوه‌های تازه مانند سیب، موز و هلو
 • مایعات طبیعی و بدون گاز مانند آب، آب‌لیمو، آب‌نبات و چای
 • مصرف مواد غذایی با کمی چربی و قند
Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *